تناسب انداملاغری

لاغری

منشا بسیار زیادی از مشکلاتی که بشر با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کند، مانند انواع بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و… چاقی می‌باشد. به همین خاطر امروزه بسیاری افراد در تلاش هستند تا با متوسل شدن به کمک روش‌های گوناگون اقدام به تناسب اندام  و لاغری نمایند. در این مقاله به طور مفصل و کامل شما عزیزان را با انواع و اقسام روش‌های مختلف لاغری آشنا خواهیم نمود. اگر شما نیز دوست دارید، تناسب اندام خود را برای بالا بردن سطح سلامتی خود افزایش دهید؛ پس تا پایان این مقاله همراه ما بمانید.

لاغری

بیماری چاقی را بایستی یکی از بیماری‌های شایع در گروه‌های سنی مختلف دانست. بسیاری افراد از افزایش بی‌رویه وزن رنج می‌برند و به همین خاطر به دنبال پیدا کردن روشی برای کاهش وزن خود می‌گردند. اما؛ اصلا از کجا بفهمیم که ما چاق هستیم یا لاغر؟ انباشته شدن غیر عادی چربی در نقاط بدن را چاقی می‌گویند. قبل از انجام رژیم‌های لاغری مختلف، لازم است با نحوه محاسبه چربی‌های انباشته شده بدن یا همان چاقی، آشنا شوید. برای این منظور؛ بایستی از فرمول شاخص توده بدنی یا بی‌ام‌آی کمک بگیرید.

لاغری

فرمول BMI برای سنجش دقیق توده بدنی چه کمکی به ما می‌کند؟

همان طور که می‌دانید؛ همه افراد دارای قد و وزن یکسانی نمی‌باشند. شاید یک فرد با قد ۲ متری و وزن ۶۰ کیلویی در برابر یک فرد با قد ۱۵۰ سانتی‌متر و وزن ۶۰ کیلویی دچار کمبود وزن هم باشد. فرمول شاخص توده بدنی به شما کمک می‌کند تا متناسب با وزن و قد خود بتوانید شاخص توده بدنی خود را بسنجید و از میزان چاقی خود آگاهی پیدا کنید و با وزن متعادل خود آشنا گردید. با محاسبه این شاخصه شما می‌توانید، مناسب‌ترین رژیم لاغری را انتخاب نمایید.

فرمول شاخص توده بدنی به شرح زیر است:

BMI= وزن به کیلو‌گرم تقسیم بر مجذور قد

عددی که از این فرمول به دست می‌آید شاخص توده بدنی شما را نشان خواهد داد که با قرار دادن آن در جدولی مخصوص می‌توان از میزان افزایش وزن خود آگاهی پیدا نمود. اگر می‌خواهید با روش‌های مختلف لاغری و رسیدن به اندام متناسب آشنا شوید، حتما این محتوا را تا آخر مطالعه نمایید.

چرا چاقی به وجود می‌آید؟

خیلی افراد می‌گویند که ما از اول چاق نبودیم و به مرور زمان دچار اضافه وزن گشتیم؛ به همین خاطر تصمیم گرفتیم تا شما را با علت‌های افزایش وزن آشنا نماییم:

 • ژنتیک: اصلی‌ترین عامل چاقی، ژنتیک می‌باشد. برخی افراد حتی به دلیل این مورد با مصرف آب هم دچار اضافه وزن می‌گردند. این دسته از افراد برای دریافت رژیم‌های لاغری بهتر است به پزشکان متخصص تغذیه مراجعه نمایند.
 • استرس: اضطراب و استرس را بایستی ریشه بسیاری از مشکلات دانست که چاقی نیز یکی از این موارد است.
 • عدم تحرک: روزانه هر فرد بایستی بین نیم ساعت تا چهل و پنج دقیقه به انجام فعالیتی پرتحرک مانند رقص، پیاده‌روی و غیره بپردازد و به همین خاطر است که بسیاری افراد خانه‌دار، سالمند و یا کارمندانی که دائم پشت میز نشسته‌اند، دچار افزایش وزن شده و از لاغری و اندام متناسب فاصله می‌گیرند.
 • پرخوری عصبی: ریشه چاقی برخی افراد را بایستی پرخوری عصبی دانست که به طور غیر ارادی اشتها آن‌ها را افزایش داده و وزن آن‌ها را به سرعت بالا می‌برد.
 • خوردن غذاهای فرآوری شده
 • مصرف شیرینی‌جات
 • عدم هضم صحیح غذا وتند خوردن غذا

و بسیاری عوامل دیگر که فرد لاغری را به فردی چاق تبدیل می‌کنند.

لاغری

چرا افراد بسیار زیادی دنبال روش‌های لاغری می‌گردند؟

همان طور که می‌دانید؛ افزایش وزن، فرد را با بیماری‌های مختلف زیادی رو‌به‌رو می‌کند. در صورتی که لاغری این طور نیست!

 • ابتلا به آرتروز، کمر درد و سایر درد‌های مفصلی
 • ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی مختلف
 • زیبایی ظاهری بد اندام‌های مختلف بدن
 • افسردگی به علت عدم استفاده از لباس‌های زیبا و شیک
 • راه رفتن سخت

برای رسیدن به لاغری بایستی کار‌های مختلفی را انجام داد که در ادامه به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت.

انواع روش‌های لاغری

به طور کلی روش‌‌های مختلفی برای کاهش وزن وجود دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

رژیم گرفتن

اولین اقدامی که بسیاری افراد برای لاغری انجام می‌دهند؛ رژیم گرفتن است که البته خود این مورد اقسام مختلفی را دارد. مانند رژیم کتوژنیک، رژیم مدیترانه‌ای، رژیم پالئو، رژیم غذایی وحشی، رژیم دوکان، رژیم اتکینز و سایر رژیم‌ها که هر کدام دارای قوانین و شرایط خاص خود می‌باشند.

رژیم اتیکنز: در این رژیم شما بایستی مصرف کربوهیدرات را تا حد امکان محدود نمایید و به جای آن انواع سبزیجات، میوه‌ها و پروتئین و فیبر بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجانید که این روش لاغری طرفداران خاص خود را دارد.

رژیم پالئو: حذف کلیه حبوبات، حذف تمامی لبنیات مختلف از قبیل خامه، شیر، حذف انواع مواد قندی مانند شیرینی‌ها، نوشیدنی‌ها و حتی مواد طبیعی شیرین مانند انواع میوه و عسل و هم‌چنین افزودن انواع سبزیجات و میوه‌های مختلف، استفاده از پروتئین‌های گوشتی کم چرب همانند ماهی، میگو و گوشت مرغ از جمله قوانینی است که در این رژیم غذایی بایستی به آن‌ها پایبند باشید.

رژیم دوکان: لاغری در رژیم دوکان بسیار سریع صورت می‌گیرد. به دلیل حجم پروتئین بالای موجود در این رژیم در طول روز فرد حس سیری بیشتری پیدا می‌کند که البته این حجم بالا از پروتئین احتمال آسیب به کلیه‌ها و استخوان‌ها را افزایش می‌دهد.

رژیم وحشی: در این رژیم لاغری بایستی به طور متعادل کربوهیدرات‌ها و چربی‌های سالم را استفاده نمود که تهیه این حجم از مواد غذایی سالم نیازمند صرف هزینه بالا برای تهیه مواد مجاز مصرفی در آن است.

رژیم درخشش: طول هر دوره از این رژیم ده روزه است که در طی آن افراد بایستی پروتئین مصرفی، لبنیات و کربوهیدرات را  در حد کم در رژیم خود بگنجانند و از خوراکی‌های فرآوری‌شده، قند‌های افزودنی  و مواد ناسالم خودداری نمایند.

و بسیاری رژیم‌های لاغری دیگر که شما عزیزان می‌توانید بسته به بودجه ، میزان کاهش وزن، زمان مورد نیاز و غیره آن‌ها را انتخاب نمایید.

البته پیشنهاد می‌کنیم قبل از انجام هر کدام از این رژیم‌ها تمامی شرایط را بسنجید و طبق نظر یک متخصص، رژیم غذایی استاندارد را دنبال نمایید. زیرا؛ گرفتن رژیم‌های سخت و غیرمناسب تنها در طول چند روز کاهش وزن را برای شما به ارمغان می‌آورد و پس از آن به دلیل عدم ادامه مکرر و هزینه بالای خرید مواد اولیه سالم شما را دچار افزایش وزن بیشتر از قبل و حتی آسیب‌های زیاد به پوست، مو و غیره خواهد کرد. لازم به ذکر است رژیم غذایی شما را به لاغری می‌رساند که در آن از حد مجاز و معینی پروتئین، فیبر، مواد قندی سالم، سبزیجات و میوه‌های مختلف استفاده شده باشد.

لاغری

مصرف انواع دمنوش‌ها

در کنار گرفتن رژیم‌های مختلف توسط افراد گوناگون؛ امروزه بسیاری افراد از انواع دمنوش‌ها و گیاه‌های مختلف که دارای ویژگی لاغری هستند؛ کمک می‌گیرند. در ادامه شما عزیزان را با چند دمنوش و گیاه مفید برای لاغر شدن و رسیدن به اندام متناسب آشنا خواهیم نمود.

زنجبیل

زنجبیل دارای طبعی گرم و عطری بسیار تند است که مصرف تازه آن در غذا‌ها و یا استفاده از نوع خشک‌ آن در طبخ غذاها و یا تهیه دمنوش، موجب افزایش سوخت و ساز بدن و لاغری می‌گردد.

چای سبز

چای سبز منبع غنی از آنتی‌اکسیدان و انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم برای بدن است که استفاده از آن باعث افزایش سوخت و ساز، افزایش حس سیری و عدم تمایل به مصرف افراطی خوراکی‌های مختلف و در نتیجه کاهش وزن می‌گردد.

چای ماچا

ماچا را در واقع بایستی گونه‌ای از چای سبز شمرد که دارای ارزش غذایی بسیار بالاتر از چای سبز و کالری فوق‌العاده اندک است که در نتیجه استفاده یک تا چند لیوان از آن در طول روز کمک بسیار شگفت انگیزی به کاهش سایز و لاغری خواهد نمود.

لاغری

نعناع

نعناع نه تنها برای معده مفید است بلکه به دلیل طعم تند و گس خود چه به صورت تازه و چه خشک شده باعث افزایش حرارت معده، کمک به هضم بهتر غذا و در نتیجه احساس سیری بیشتر می‌گردد. شما می‌توانید تا سقف سه فنجان در طول روز دمنوش آن را مصرف نمایید.

گل محمدی

در فصول گرم سال که بدن آب زیادی را از دست می‌دهد، مصرف یک لیوان دمنوش گل محمدی یا افزودن چند عدد گل یا غنچه این گل به آب جوش یا چای خود باعث دهیدراته نگه داشتن بدن، سم زدایی و پاکسازی بیشتر بدن و تناسب اندام و لاغری می‌گردد.

بابونه

همواره مصرف غذا موجب افزایش وزن نمی‌گردد و دلایل دیگری از جمله عدم داشتن خواب کافی یا نامناسب نیز زمینه افزایش وزن شما را فراهم می‌سازنند. اگر احساس می‌کنید که به دلیل بی‌خوابی دچار افزایش وزن شده‌اید؛ پیشنهاد می‌کنیم دمنوش بابونه را برای خود تهیه نمایید و از مزایای مختلفی بهره‌مند‌ گردید. از جمله این خاصیت‌ها می‌توان به آرام‌بخش بودن، داشتن آنتی اکسیدان بالا، تنظیم قند خون، دفع چربی و بافت مرده اشاره نمود.

رازیانه

برای هضم هرچه بهتر و بیشتر کالری‌ها و افزایش سرعت سوخت و ساز آن‌ها؛ شما می‌توانید از دمنوش رازیانه برای لاغری کمک بگیرید. زیرا؛ گنجاندن این دمنوش در کنار رعایت یکسری نکات دیگر زمینه کالری‌سوزی هرچه بیشتر شما عزیزان را فراهم خواهد نمود. همچنین، مصرف آن احساس گرسنگی کاذب در شما عزیزان ایجاد می‌نماید و میل به خوردن را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

چای ترش

کالری سوز‌ترین دمنوش برای لاغری را بایستی چای ترش دانست که دارای طعمی ترش، رنگی قرمز و عطری فوق‌العاده بوده و نسبت به سایر چای‌ها دارای خواص بیشتری است. مصرف این دمنوش در طول روز در حد یک الی دو فنجان موجب افزایش کالری سوزی، هضم سریع‌تر غذا‌ها، افزایش سوخت و ساز، کاهش جذب کربوهیدرات‌ها، رفع چربی و در نتیجه کمک به کاهش وزن می‌گردد.

اسطوخودوس

لاوندر یا اسطوخودوس نه تنها موجب کاهش فشار خون بالا، درمان بی‌خوابی و کمک به درمان دیابت می‌گردد؛ بلکه با آنتی اکسیدان بالایی که دارد موجب سم‌زدایی روده‌ها، کمک به جذب چربی و در نتیجه لاغری البته در میزان بسیار اندکی می‌گردد.

به‌لیمو

اولین و مهم‌ترین خاصیتی که مصرف دمنوش به‌لیمو برای افراد به وجود می‌آورد؛ نیاز کمتر به ریزه‌خواری و رفع مشکلات گوارشی است که در نتیجه این مسئله، اشتها تا حد بسیار چشمگیری کاهش پیدا می‌کند و لاغری متفاوت برای شما به وجود می‌آید.

دارچین

دمنوش دارچین نوشیدنی بسیار کم کالری( هر فنجان دارای ۲ کالری) و خوش طعم با طبع گرم است که باعث کنترل قند خون، کنترل میل به مصرف افراطی غذا و کاهش وزن می‌گردد.

زردچوبه

از زمان‌های بسیار قدیم زردچوبه یک ادویه و گیاه پرخاصیت شناخته شده است و به همین خاطر در زمان‌های دور برای تهیه آبگوشت برای کاهش خطر چربی بالای آن از حجم بالایی از زردچوبه در غذا کمک می‌گرفتند. زردچوبه دارای آنتی‌اکسیدان بالا بوده و مصرف آن در میزان مجاز باعث عدم جذب چربی و در نتیجه لاغری می‌گردد.

تنوع بسیار زیادی از انواع دمنوش‌ها و گیاهان دارویی برای کاهش وزن در دل طبیعت وجود دارند که البته بایستی حتما قبل از مصرف بر طبق شناخت کافی و با دقت بالا زیر نظر پزشک آن‌ها را انتخاب نمود. توجه داشته باشید که شما نمی‌توانید تنها با مصرف دمنوش دچار کاهش وزن گردید و بایستی برای لاغری کارهای دیگری را از جمله تغییر در سبک زندگی و مصرف غذاهای سالم را در زندگی خود بگنجانید.

در ضمن، این نکته را هم مد نظر داشته باشید که مصرف افراطی و بیش از حد انواع دمنوش‌ها باعث ایجاد سم در بدن، سردرد، بدن درد و سایر علایم می‌گردد که به همین خاطر بایستی دمنوش‌ها را به میزان مجاز و طبق نظر متخصص طب سنتی مصرف نمایید.

لاغری

انجام عمل‌های مختلف لاغری برای کاهش وزن ایده‌آل

بسیاری افراد پس از متوسل شدن به انواع رژیم‌های سفت و سخت یا مصرف دمنوش‌های متنوع که نتیجه مناسبی را از آن‌ها نمی‌گیرند؛ به فکر انجام عمل‌های جراحی مختلف می‌افتند که در این قسمت شما عزیزان را با چند عمل پر‌طرفدار در دنیای امروزی برای لاغری آشنا خواهیم نمود.

عمل بای پس معده

یکی از شناخته شده‌ترین عمل‌های لاغری را بایستی بای پس معده دانست که به دو صورت برش یک ناحیه از بالای معده و یا حذف ۸۰ درصد معده است که در این دو روش به دلیل کوچک شدن حجم معده لاغری بدون بازگشت انجام می‌شود. کاندیدای این روش تنها افراد با شاخص چربی بدنی بالا پنجاه هستند. این عمل، نسبتا سنگین و پیچیده با دوره نقاهت طولانی دو سال است و حتما بایستی زیر نظر یک دکتر متخصص انجام گیرد. زیرا؛ عدم انجام اصولی آن منجر به مرگ، خونریزی معده، عفونت، مشکلات تنفسی و غیره می‌گردد.

لاپاراسکوپی باندینگ شکمی

در روش بای پس می‌توان وزن بسیار زیادی از فرد را کاهش داد، اما در این روش کاهش وزن کمتری اتفاق می‌افتد. در حالت کلی؛ در این روش یک باند قابل تنظیم در قسمت بالای معده قرار داده می‌شود که باعث کوچک نمودن سایز معده می‌گردد و به دلایل مختلف احتمال پارگی باند، عفونت حلقه، جابه‌جایی و غیره وجود دارد و در واقع در افراد دارای وزن‌های زیاد روش مناسبی نمی‌باشد.

اسلیو معده

همانند روش بای پس، در ابتدا مقداری از معده بریده شده و دارای ظاهری آستین گونه می‌گردد که در نتیجه باعث کاهش سایز معده، کاهش اشتها، دریافت کالری کمتر و در نهایت لاغری خواهد شد. بسته به وزن اضافه می‌تواند عملی سبک یا سنگین با دوره نقاهت متوسط باشد که در صورت عدم رعایت و مصرف حجم زیادی کالری؛ احتمال افزایش مجدد وزن وجود دارد.

لیپوماتیک

یکی از ترندترین و جدیدترین عمل‌های لاغری را بایستی پیکر تراشی یا همان لیپوماتیک بدانیم که پزشک بدون درد و خونریزی تمامی چربی‌های موضعی بدن را تخلیه و از بین می‌برد. پس از عمل احتمال کبودی بدن، درد، قرمزی، خونریزی یا خون مردگی موقت، التهاب، ضعف در سیستم ایمنی و حتی بازگشت چربی هم وجود دارد.

لاغری

لیپوساکشن

مشابه عمل لیپوماتیک در عمل جراحی لیپوساکشن برای لاغری؛ چربی‌های اضافی مناطق مختلف برداشته می‌شوند و پس از عمل شما بایستی تا چندین ماه از گن‌های مخصوص استفاده نمایید تا به سایز دلخواه خود تغییر سایز پیدا نمایید. این روش در کنار زیبایی که برای شما به ارمغان می‌آورد؛ دارای عوارض خاص خود می‌باشد.

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی اغلب برای رفع چربی و پوست اضافه شکم کاربرد دارد و امکان حذف چربی پهلو و سایر نقاط در آن کمتر ممکن است. اگر پس از زایمان پوست شکم شما شل شده است؛ عمل ابدومینوپلاستی یک انتخاب عالی برای شما خواهد بود.

و بسیاری از عمل‌های دیگر که می‌توان برای لاغری از آن‌ها کمک گرفت؛ اما نکته‌ای که قابل اندیشیدن است، این است که در تمامی این موارد شما به طور موقت دچار کاهش وزن می‌گردید؛ یعنی اگر تحت هر شرایطی مجدد حجم کالری دریافتی خود را افزایش دهید؛ احتمال بازگشت وزن اضافه در شما وجود دارد.

رفتن به باشگاه و انجام یک نوع فعالیت ورزشی مناسب

در کنار تمامی راه‌حل‌هایی که تا اینجا بیان نمودیم؛ یکی از روش‌های مناسب برای لاغر شدن؛ افزایش تحرک، کاهش استرس، پیگیری یک رژیم غذایی سالم و هم‌چنین رفتن به باشگاه ورزشی است. در باشگاه ورزشی رشته‌های مختلفی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توان نه تنها چربی‌های اضافه را نابود نمود؛ بلکه عضلات خود را نیز سفت کنید. از جمله آن‌ها می‌توان به ورزش کاردیو، ورزش ایروبیک برای لاغری، ورزش‌های قدرتی و غیره اشاره نمود.

دقت داشته باشید که به دلیل جنس مختلف بدن خانم‌ها و آقایان؛ ورزش‌های مختلف برای خانم‌ها و آقایان با یکدیگر متفاوت‌اند که در زیر به ذکر تعدادی رشته منتخب ورزشی مناسب برای لاغری پرداخته‌ایم.

پیاده‌روی

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای لاغری که انجام آن در هر محیط حتی خانه ممکن است؛ پیاده‌روی است که علاوه بر کاهش سایز منجر به افزایش نشاط و سلامت تمامی اعضای بدن شما هم خواهد شد. هرچه شما با سرعت بیشتر پیاده‌روی را در دفعات متعددتری انجام دهید؛ کاهش وزن بیشتر و سریع‌تری خواهید داشت.

دوچرخه سواری

امروزه علاوه بر دوچرخه‌های عادی که در محیط‌های باز می‌توان از آن‌ها کمک گرفت؛ شما می‌توانید از انواع دوچرخه‌های ثابت موجود در باشگاه‌ها نیز کمک بگیرید. به جرات می‌توان گفت تمامی افراد می‌توانند از سطح مبتدی تا حرفه‌ای به انجام فعالیت دوچرخه سواری بپردازند. در این صورت؛ متناسب با شدت فعالیت، کالری سوزی آن‌ها متفاوت خواهد بود. البته علاوه بر کاهش سایز، انجام این فعالیت ورزشی آمادگی جسمانی شما را نیز تا حد زیادی افزایش خواهد داد.

ایروبیک

یکی از روش‌های موثر برای لاغری، رقص یا همان تمرینات ایروبیک هستند که خانم‌ها و حتی آقایان عاشق آن‌ها می‌باشند. این ورزش، شامل طیف بسیار وسیعی از حرکات است که انجام روزانه بیست دقیقه آن شما را به میزان دلخواه لاغر می‌کند.

بدنسازی

امروزه بدنسانی به یک رشته محبوب میان خانم‌ها و آقایان تبدیل شده است که علاوه بر افزایش متابولیسم بدن، تقویت و سفتی عضلات، افزایش یا کاهش حجم آن‌ها را هم برعهده دارد و در عرض انجام چند ماه پیاپی و مداوم آن می‌توانید بدن خود را بدون روش‌های جراحی خطرناک لاغر کرده و لاغری را تجربه نمایید.

پیلاتس

این سبک ورزش گرچه همانند سایر ورزش‌ها شدتی نیست، اما در صورت تمرین مکرر آن؛ شما را به هدف کاهش وزن نزدیک می‌کند.

فیتنس

فیتنس را برخی افراد با بدنسازی اشتباه می‌گیرند، اما در واقع فیتنس ترکیبی از حرکات ریتمیک و آکروباتیک است که در کنار رعایت یک رژیم مناسب در کنار آن شما را به هدف کاهش وزن‌تان نزدیک می‌سازد.

اما به راستی کدام یک از این روش‌ها برای لاغری مناسب‌ترند؟

گرفتن رژیم غذایی و افزودن پروتئین و فیبر بیشتر، استفاده ازسبزیجات و میوه‌های تازه به میزان کالری مورد نیاز دریافتی مورد نظر شما گرچه سبب کاهش وزن می‌گردد، اما لازم است برای رفع شل شدن عضلات انجام ورزش‌های مختلف را در کنار این رژیم صحیح انجام داد.

شما می‌توانید؛ در کنار دنبال نمودن و پیروی از یک رژیم متعادل به مصرف انواع نوشیدنی‌های مختلف لاغری بپردازید. البته لازم است بدانید که مصرف متوالی آن‌ها به حد مجاز در طول روز سرعت کالری‌سوزی شما را سریع‌تر می‌کند. امروزه بسیاری از افراد در ابتدای امر و قبل از گرفتن رژیم یا مصرف نوشیدنی، ابتدا توسط یکی از روش‌های مختلف عمل جراحی را برای حذف چربی اضافه خود انجام می‌دهند و با اتمام دوره نقاهت پس از عمل؛ اقدام به رفتن به باشگاه به صورت مداوم و دنبال کردن یک حیطه ورزشی مختلف،گرفتن رژیم و مصرف دمنوش می‌نمایند.

اینکه شما کدام روش را برای لاغری برگزینید کاملا به سلیقه شخصی شما بستگی دارد که می‌توانید ابتدا به کمک پزشک متخصص و با سنجش کلی از بدن و مشکلات و بیماری‌های زمینه‌ای خود یک یا چند مورد از این روش‌ها را انتخاب نمایید.

لاغری تنها موجب زیبایی ظاهری نمی‌گردد و سلامتی شما را تضمین می‌کند. بنابراین؛ اگر دوست دارید با مشکلات مختلفی با افزایش سن خود روبه‌رو نگردید؛ پیشنهاد می‌کنیم همین حالا به دنبال یک روش مناسب برای کاهش وزن خود باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا