پوست و مو

هایفوتراپی چیست ؟ | جوانسازی و لیفت صورت با هایفو + مزایا و معایب

هایفوتراپی : معجزه جوانسازی و لیفت صورت روشی نوین برای درمان شلی و افتادگی پوست صورت : هایفو چیست ؟ هزینه هایفوتراپی چقدر است ؟هایفو چه عوارض و مزایایی دارد ؟ همه این سوالات را در این بخش از وب هد جواب داده ایم .

به تازگی روش جدیدی  برای درمان شل شدگی و افتادگی صورت معرفی شده است  که به گفته  اکثر کارشناسان می تواند جایگزین مناسبی  برای عمل جراحی لیفت صورت باشد .این روش که به نام لیفت هایفو  شناخته شده است یک درمان زیبایی جدیدی جهت کشیدن و لیفت کردن پوست صورت می باشد . در این روش  برای کشیده شدن وسفت شدن و ساخت کلاژن مورد نیاز پوست صورت از انرژی فراصوت یا همان اولتراسوند استفاده می شود  به گونه ای که از انرژی اولتراسوند که به صورت غیر تهاجمی است و به بافت های صورت هیچ گونه آسیبی نمی رساند اما سبب تحریک بافت صورت جهت ساخت کلاژن مورد نیاز می شود .

روش لیفت هایفو

روش لیفت هایفو برای اولین بار  در اوایل سال  ۲۰۰۸ استفاده شد و نتایج نسبتا موفقی داشت.

علاوه بر کاربردی که روش لیفت هایفو در موارد درمان زیبایی دارد به گفته اکثر افراد از این روش می توان جهت درمان تومورها نیز استفاده کرد. از این روش برای اولین بار برای موارد زیبایی صورت استفاده شد . همچنین در سال ۲۰۰۹ از روش لیفت هایفو برای لیفت ابرو و صورت استفاده شد . ناگفته نماند که در همین سالها این روش مورد تایید (FDA) (سازمان غذا و داروی آمریکا) نیز قرار گرفت. به اعلان  FDA  در سال ۲۰۱۴ روش هایفو  روشی کاربردی جهت درمان خطوط و چین و چروک‌های قفسه سینه و گردن نیز شناخته شد .

زمانی که فردی از روش لیفت هایفو استفاده می کند باید برای رسیدن به نتیجه نهایی درمان چند ماه صبر کند این روش خطر خیلی کمی دارد و در مقایسه با عمل جراحی لیفت صورت عوارض خیلی کمتری دارد. ایمن بودن و میزان تاثیر این روش برای درمان افتادگی و چین چروک پوست صورت  در طی چندین آزمایش بالینی که پژوهشگران انجام داده اند به اثبات رسیده است  .

برخی کاربردهای هایفوتراپی

علاوه بر لیفت وکشیدن صورت از روش هایفو درموارد دیگری مانند : جوان‌سازی صورت، لیفتینگ، کانتورینگ استفاده می‌شود. با توجه به نتایج پژوهشها و آزمایشات بالینی انجام شده بدون شک لیفت هایفو جایگزین مناسبی  برای لیفت صورت می باشد .خصوصا در مورد افراد جوان که خواهان روشی آسان و با دوره نقاهت کوتاه برای رسیدن به موارد زیبایی دلخواهشان هستند می توانند با استفاده از این روش به زیبایی دلخواه خود دست یابند . البته ذکر این نکته ضروری است که اگر فردی دچار افتادگی وشل شدگی شدید پوست هست در این موارد لیفت هایفو جوابگو نیست و باید به دنبال سایر روش های زیبایی باشد .

لیفت صورت با هایفو

لیفت صورت با هایفو

اگر بخواهیم فرایند لیفت صورت بوسیله روش هایفو را توضیح دهیم  این گونه است که  انرژی اولتراسوند (فراصوتی) سبب  هدف قرار گرفتن لایه‌های زیرین پوست می شود  و با استفاده از انرژی گرمایشی اولتراسوند این لایه ها و بافت های آن به سرعت گرم می شوند  سپس پس از رسیدن این لایه ها و سلولها به درجه دمای معینی، به سلولهای این ناحیه آسیب می رسد. این موضوع کمی غیر معقول به نظر می آید  اما  آسیب این سلولها سبب می شود سلول‌های پوست شروع به تولید کلاژن بیشتر کنند و بدین ترتیب پوست سفت تر وکشیده تر می شود .بنابرین تاثیر این آسیب دیدگی موثر می باشد. (کلاژن پروتئینی است که ساختار پوست را تشکیل می‌دهد).

هایفوتراپی به عنوان پیشرفته‌ترین روش لیفت پوست

همانطور که بیان شد انرژی اولتراسوندی که بر روی پوست صورت تابانده می شود لایه های زیرین پوست را تحت تاثیر قرار می دهد و این امر سبب افزایش تولید کلاژن سازی لایه های پوست می شود با افزایش تولید کلاژن پوست صورت کشیده تر و سفت تر خواهد شد  و چین چروک ها نیز در پوست صورت کاهش می یابد . بسیاری از افراد نگران این موضوع هستند که ممکن است در فرایند تاباندن  اولتراسوند لایه سطحی پوست و بافت های مجاور آسیب ببینند در جواب باید اطمینان خاطر داد که هیچ آسیبی متوجه ابن لافت ها نخواهد شد .

به دلیل اثر درمانی متوسطی که این روش دارد بهتر است افراد بالای ۳۰ سال که افتادگی پوست ملایم و متوسطی دارند از این روش استفاده کنند . لیفت هایفو برای افرادی که افتادگی پوست ملایم دارند مفید است و ممکن است کسانی که بر اثر تابش نورخورشید دچار آسیب به پوستشان شده اند یا افتادگی و شل شدگی پوستشان زیاد است یا باید از روش دیگری برای درمان استفاده کنند یا چندین جلسه از روش هایفو لیفت استفاده کنند .

چه افرادی نباید هایفو تراپی انجام دهند ؟

همانطور که قبلاگفته شد انجام روش هایفولیفت تنها برای افرادی که افتادگی پوست ملایم دارند کاربرد است  . این روش در مورد آسیب های شدید پوستی ،کسانی که دچار عفونت های و زخم های پوستی هستند ،افرادی که در ناحیه صورتشان دچار آکنه های شدید هستند ،افرادی که از ایمپلنت های فلزی استفاده می کنند و افراد سالخورده ای که پوستشان بیش از اندازه چین وچروک دارد و افتادگی شدید دارد استفاده نمی شود و باید این افراد از سایر جراحی های زیبایی برای ترمیم پوست صورتشان استفاده کنند .

مزایای لیفت هایفو

با توجه به آسان بودن استفاده از این روش و عوارض بسیار ناچیزی که نسبت به سایر روش های زیبایی دارد  این روش در جوامع مختلف محبوبیت زیادی پیدا کرده است به صورتی که طبق آماری که جامعه جراحان آمریکا منتشر کرده است محبوبیت لیفت هایفو و سایر روش‌های غیرجراحی طی سال ۲۰۱۲ الی ۲۰۱۷، ۶۴٫۸ درصد افزایش داشته است. به چند مورد از مزایای لیفت هایفو  دز زیر اشاره می کنیم :

  • کاهش چین و چروک پوست صورت وگردن
  • کمک به رفع افتادگی پوست گردن
  • لیفت گونه‌ها، ابروها و پلک‌ها
  • کمک به بهبود خط فک
  • هموار کردن وصاف کردن سطح پوست

مطالعات فراوانی در مورد میزان اثر بخشی لیفت هایفو انجام شده است در یکی از این مطالعات که در سال ۲۰۱۷ بر روی ۳۲ فرد کره‌ای انجام شده نتایج امیدبخشی بدست آمد . نتیجه بدست آمده این بود  که لیفت هایفو می‌تواند ظرف سه ماه ، قابلیت ارتجاعی پوست گونه‌ها، ناحیه پایین شکم و ران‌ها را بهبود بخشد.

در مطالعه‌ای دیگر که بر روی  ۹۳ نفر انجام شد این نتیجه بدست آمد که ظاهر صورت و گردن ۶۶ درصد افرادی که لیفت هایفو را انجام داده‌اند پس از ۹۰ روز به صورت نسبتا مطلوبی بهبودی پیدا می کند .

چند مورد از تفاوت های لیفت هایفو و جراحی لیفت صورت

در مورد مزایای لیفت هایفو نسبت به جراحی لیفت صورت به این مورد می توان اشاره کرد که لیفت هایفو نسبت به جراحی لیفت صورت خطرات و هزینه کمتری دارد همچنین سرعت  انجا عمل و بهبودی پس از آن نسبت بخ جراحی صورت خیلی بیشتر است اما با وجود این مزایا این روش نسبت به لیفت صورت معاسبی نیز دارد . یکی از این معایب در مورد ماندگاری خیلی کم نتایج لیفت هایفو بر روی پوست است . برای  اینکه نتایج  حاصل ازلیفت هایفو مدت زمان بیشتری ماندگاری داشته باشد باید چند بار در طی چند ماه درمان بر روی پوست انجام شود. از دیگر معایب این روش نسبت به لیفت صورت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لیفت هایفو روشی غیر تهاجمی است و بدون ایجاد برش و ذره ای خراش بر روی پوست انجام می شود ،در حالی که جراحی لیفت صورت روشی تهاجمی می باشد و انجام این روش بدون ایجاد برش و خونریزی و بخیه غیر قابل انجام است .

درمورد تفاوت در هزینه انجام این دو روش باید گفت به طور میانگین هزینه انجام روش لیفت هایفو را می توان  ۱۷۰۰ دلار تخمین زد در حالی که زمانی که فردی از جراحی لیفت هایفو استفاده می کند باید به طور میانگین مبلغی در حدود ۷۵۰۰ دلار خرج کند .

تفاوت دیگر هایفوا

تفاوت دیگر این دو روش در طول دوره نقاهت آنها است .در روش هایفوتراپی فرد نیاز به مدت زمانی برای طول دوره نقاهت ندارد و بعد از عمل می تواند به آرامی به زندگی روزمره خود بازگردد .اما در روش جراحی لیفت مکصورت طول دوره نقاهت  دوره نقاه دو الی چهار هفته می باشد .در مورد تفاوت در خطرات این دو روش نیز این گونه می توان گفت که خطرات ناشی از لیفت هایفو فقط در حد قرمزی و ورم کم است در حالی که روش لیفت صورت خطراتی مانند بیهوشی، خونریزی، عفونت، لخته شدن خون، درد و اِسکار، ریزش موها در محل جراحی و ….را دارد .

میزان تاثیر روش هایفوترای بر اساس یکی از مطالعات پوست ۹۴% افراد پس از ۳ ماه بهبودی داشته است. اما در روش لیفت صورت  ۹۷٫۸% افراد پس از یک سال بهبودی بسیار خوب یا فراتر از انتظار داشته است.

در مورد تاثیرات بلند مدت بر اساس همین مطالعه نتایج لیفت هایفو تا ۶ ماه ماندگاری دارند و پس از این مدت باید برای حفظ نتایج دوباره لیفت هایفو را انجام دهید.اما نتایج جراحی لیفت صورت طولانی مدت است. بر اساس یکی از مطالعات، ۶۸٫۵% افراد پس از ۱۲٫۶ سال نتایج جراحی لیفت صورت را خیلی خوب و یا فراتر از حد انتظار ارزیابی کرده‌اند.

درمورد هزینه درمانی  لیفت هایفو و جراحی لیفت :

هزینه‌های  درمان به نواحی تحت درمان، منطقه جغرافیایی شما و تعداد جلسات مورد نیاز بستگی دارد. این نکته را در نظر بگیرید که هزینه‌های لیفت هایفو تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.

آیا لیفت هایفو دردناک است؟

به دلیل غیر تهاجمی بودن روش هایفوتراپی  فرد در زمان انجام این روش درد زیادی را احساس نخواهد کرد  فقط زمانی که پوست فرد کشیده می شود ممکن است درد مختصری بر روی اعصاب پوست ایجاد شود که این درد را می توان به درد ایجاد شده ناشی ازیک پالس الکتریکی کوچک یا سوزش کم تشبیه کرد .اگر خواهان روشی عاری از درد هستید بهتر است با مشورت با پزشک معالجتان از یکی از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا استامینوفن  (تیلنول)  استفاده کنید.

ورو وقرمزی ایجاد شده بعد از انجام لیفت هایفو به تدریج در طی چند ساعت آینده از بین می رود و جای هیچ گونه نگرانی نیست .

آمادگی برای لیفت هایفو

برای انجام لیفت هایفوتراپی آمادگی خاصی  نیاز  نیست. تنها توصیه می شود قبل از رفتن به جلسات درمانی از هیچ گونه مواد آرایشی و محصولات مراقبتی پوست بر روی پوستتان استفاده نکنید .

مراحل روش لیفت هایفو کدامند؟

قبل از شروع فرایند درمان تمیز کردن محل درمان  توسط دکتر یا تکنسین انجام می گیرد. به نا به درخواست بعضی از بیماران برای احساس نکردن درد جزئی ایجاد شده ممکن است پزشک بر روی ناحیه موردنظر از کرم بی‌حسی موضعی  استفاده کند .

پس از آن تزریق ژل اولتراسوند انجام می گیرد .

دستگاه هایفوتراپی بر روی پوست جا گذاری می شود .

پزشک بوسیله صفحه نمایش اولتراسوند دستگاه را تنظیم می‌کند.

پس از انجام این مراحل  انرژی اولتراسوند از طریق پالس‌های کوتاه و ظرف  یک تا یک ونیم ساعت بر روی ناحیه تحت درمان اعمال می‌گردد.

پس از پایان این مرحله دستگاه از روی پوست برداشته می‌شود.

در صورت افتادگی شدید پوست ویا چین وچروک بیشتر نیاز است فرد بیمار جلسات درمانی بیشتری را برای انجام لیفت هایفو مراجعه کند . اگر شخصی از گرما حاصل از انرژی اولتراسوند  احساس سوزش و نارضایتی داشته باشد می تواند مسکن مصرف کند . پس از پایان لیفت هایفو مانند هر روز می توانید به زندگی روزمره خود بپردازید فقط توجه داشته باشید که نباید فعالیت های سنگین داشته باشید .

لیفت صورت با هایفوتراپی چه عوارضی دارد ؟

در مورد عوارض داشتن لیفت هایفو این گونه باید گفت که فردی که خواهان انجام روش لیفت هایفو است برای داشتن عملی بدون عارضه باید به پزشکی متخصص و باتجربه مراجعه کند .از مزیت های دیگر روش هایفوتراپی می توان به عدم نیاز به استراحت بعد از انجام عمل اشاره کرد فرد بلافاصله می‌تواند به فعالیت‌های روزمره خود باز گردد . صورت فرد بیمار ممکن است پس از درمان کمی قرمزی و ورم وجود داشته باشد که ظرف چند ساعت آینده فروکش می‌کند.البته در برخی افراد امکان دارد این قرمزی و کبودی تا چند روز طول بکشد که جای نگرانی نیست و خود به خود از بین می رود.

جمع‌بندی

لیفت هایفو درمانی ایمن، موثر و غیرتهاجمی برای کشیدن و لیفت کردن پوست صورت است و می تواند جایگزینی مناسب برای سایر عمل های زیبایی صورت باشد .مزیت های این روش نسبت به عوارضش بیشمار بیشتر است از مزیت هایش می تواند به عدم نیاز به برش در هنگام انجام این روش، عدم نیاز به استراحت بعد عمل ، هزینه کم انجام آن ،دوره نقاهت کوتاه  و…. اشاره کرد . نتیجه نهایی این روش بر روی چهره فرد ظرف سه ماه کاملا نمایان می شود اکثر افراد می‌توانند پس از سه ماه شاهد نتایج نهایی این  روش درمانی باشند.

همانطور که قبلا گفته شد روش هایفو برای درمان افتادگی پوست و چین چروک های متوسط کاربرد دارد و در افرادی که دچار  پیری پوست شده اند موثر نیست  به دلیل اثر متوسط این روش در برخی افراد ممکن است بعد از یک یا دو سال دوباره انجام روش  هایفوتراپی نیاز باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا