خدمات پرستاری در منزل

شرح وظایف پرستار سالمند در منزل

مراقب سالمند در مقابل سالمند چه وظایفی دارد؟

سالمندی دوره ای از زندگی است که مانند کودکی نیاز به نگهداری و مراقبت زیادی دارد و فرد سالمند باید همیشه مورد حمایت اطرافیان خود باشد. در این دوره فرد برخی از توانایی های جسمانی خود را از دست می دهد و نمی تواند تمام کار خود را به تنهایی انجام دهد همچنین در برخی مواقع سالمندان دچار بیماری هایی می شوند که در طول روز نیاز به کمک دارند.

در این صورت مراقب سالمند می تواند مانند فرشته نجات، نجات بخش سالمند باشد. از آن جا که پرستار سالمند در موارد مختلفی باید مراقب سالمند باشد باید مهارت های زیادی داشته باشد تا بتواند وظایف خود را به خوبی انجام دهد.

بهتر است بدانید پرستار سالمند وظایف بسیار زیادی دارد که باید با توجه به آموزش هایی که می بیند همه آن ها را به نحو احسن انجام دهد اگر پرستار سالمند وظایف خود را به درستی بداند و اجر کند سالمند هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی بهبود پیدا می کند و کیفیت زندگی او بالاتر می رود و ارتباط بین پرستار و سالمند به بهترین شکل ممکن برقرار می شود.

ارتباط بین سالمند و پرستار,پرستار سالمند,وظایف پرستار سالمند

برقراری ارتباط بین سالمند و پرستار

ارتباط بین سالمند و پرستار مهم ترین عامل در مراقبت سالمند می باشد. پرستار باید توجه کند که هر چه ارتباط او با سالمند بهتر باشد پرستار می تواند کار های بهتر و دقیق تر انجام دهد اهمیت این موضوع زمانی که سالمند بیماری خاصی پیدا می کند بیشتر می شود. ما در این قسمت می خواهیم به برخی از وظایفی پرستار سالمند در مقابل یک سالمند و یا یک سالمند بیمار دارد اشاره کنیم.

پرستار سالمند حتماً باید در هنگام صحبت، ارتباط چشمی با سالمند داشته باشد و همچنین به کار بردن نام سالمند توسط پرستار سالمند می تواند بسیار تأثیرگذار باشد.

پرستار سالمند می تواند با گرفتن دست سالمند او را به مکالمه و صحبت ترغیب کند.

خوش صحبتی با سالمند

پرسیدن سؤالات ساده و کوتاه جواب به جای سؤالات کلی نکته ای است که پرستار سالمند باید رعایت کند. مثلاً، پرستار سالمند می تواند به جای پرسید سؤال « حالت چطور است؟»، بپرسد «آیا احساس خستگی می کنی؟».

همچنین، محدود کردن انتخاب ها توسط پرستار سالمند می تواند مانع از گیج شدن و سردرگمی سالمند شود. مثلاً، پرستار سالمند می تواند به جای پرسیدن « کدام لباس را امروز می پوشی؟»، بپرسد «امروز آن پیراهن قرمز را می پوشی یا آن پیراهن سبز؟»

پرستار سالمند در رابطه با انجام کار های شخصی سالمند چه وظایفی دارد؟

همان طور که میدانید افراد در دوره سالمندی به دلیل دچار شدن به برخی بیماری ها و یا کاهش توانایی هایشان نمی توانند برخی کار های روزانه و شخصی خود را نیز انجام دهند که در این هنگام پرستار سالمند می تواند در این کار ها به سالمند کمک کند. توجه کنید که پرستار سالمند باید مواظب باشد عزت نفس سالمند را تهدید نکند و با روش های مناسب و اصولی کمک حال او باشد.

پرستار می تواند علاوه بر کمک به سالمند در انجام کار های شخصی کار های دیگری مانند شانه کردن موها، پوشیدن لباس های تمیز و گاهی کمی آرایش و عطر زدن به سالمند کمک کند که از این طریق می تواند روحی او را تقویت کند و باعث شادی سالمند شود.

برخی از وظایف سالمند در رابطه با لباس ها و آراستگی سالمند:

 • لباس های راحت، اندازه و با کمربندهای کشی، باعث می شود تا سالمند بتواند خودش لباس هایش را تعویض کند و بپوشد.
 • پرستار سالمند باید لباس ها را به ترتیب پوشیدن (مثلاً زیر شلواری، شلوار، پیراهن، گرم کن و …) قرار دهد و سالمند را تشویق کند تا در حد امکان، خودش لباس هایش را بپوشد.
 • اگر مسواک زدن برای سالمند مشکل است، پرستار سالمند باید روش های جایگزین برای شستشوی دهان (مانند استفاده از دهان‌شویه) را برای سالمند در نظر بگیرد.
 • در حمام باید از صندلی و دستگیره های دیواری برای به حداقل رساندن احتمال افتادن سالمند استفاده شود. مراقبت از سالمند نیز در کنار این وسایل، امری ضروری است.
 • در صورت امکان و با کمک پرستار سالمند، دوش گرفتن کوتاه روزانه و دو بار حمام کامل در هفته برای سالمند توصیه می شود.
 • در بعضی مواقع، شستن موها در سینک و یا روشویی توسط لوله آب می تواند هم برای سالمند و هم برای پرستار سالمند بسیار راحت تر از انجام این کار در حمام و یا وان باشد.

ارتباط بین سالمند و پرستار,پرستار سالمند,وظایف پرستار سالمند

سایر وظایف پرستار سالمند

 • بیشتر سالمندان به دلیل بیماری و کاهش توان جسمانی به طور متعدد به زمین می خورند و دچار آسیب می شوند که باعث ایجاد مشکلات بیشتر در آن ها می شود. در این بین پرستار می تواند با انجام کار هایی از افتادن و سقط سالمند جلوگیری کنند. در ادامه به برخی از این کار ها که پرستار موظف می باشد انجام دهد اشاره می کنیم.
 • پرستار سالمند باید فرش های کوچک را از سر راه بردارد. همچنین باید تمامی فرش ها را توسط چسب فرش به زمین بچسباند تا گوشه های آن با ایجاد برآمدگی برای سالمند مانعی ایجاد نکنند.
 • پرستار سالمند باید کنترل کند که تمامی سیم ها و کابل های برق در جای خود و روی برد الکترونیکی هستند و هیچ کدام در محل عبور سالمند قرار ندارند.
 • برای راحتی رفت و آمد سالمند بهتر است که پرستار سالمند لوازم خانگی اضافه از سر راه ها بردارد.
 • نرده راه پله ها و دستگیره هایی برای کمک به سالمند در حمام و دستشویی باید نصب شود. پرستار سالمند نیز باید از وجود و سلامت این دستگیره ها و نرده ها اطمینان حاصل کند.
 • پرستار سالمند باید همیشه کنترل کند که هیچ برآمدگی و یا وسیله ای در مسیر عبور سالمند نباشد.
 • نور در اتاق ها، راهرو ها، حمام و دستشویی ها باید به اندازه کافی و مناسب باشد. همچنین باید در همه جای خانه چراغ خواب وجود داشته باشد. بررسی این موارد نیز جزء وظایف مراقب سالمند است.

یک پرستار سالمند وظیفه شناس چگونه می تواند سالمند را دعوت به ورزش کند؟

با توجه به شرایط جسمانی بیشتر سالمندان در صورت عدم فعالیت جسمی سالمندان دچار مشکل خواهد شد به همین دلیل پرستار وظیفه دارد سالمند را وادار به ورزش کردن کند. برای این کار پرستار باید با پزشک سالمند مشورت کند و ورزش ها و فعالیت هایی را که سالمند می تواند ان ها را انجام دهد در اختیار سالمند قرار دهد.

پرستار سالمند می تواند کار های زیادی انجام دهد تا سالمند امید به زندگی پیدا کند و روح و جسم سالم و شادی داشته باشد. برای مثال پرستار می تواند در انجام برخی از کار های سبک خانه از سالمند کمک بگیرد و یا همراه او به پیاده روی و گردش روزانه برود که این کار سلامتی جسم سالمند را نیز بهبود می بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا