سلامت

کمبود انواع ویتامین باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

در این مقاله از مجله سلامت آبی می خواهیم به عوارضی که ناشی از کمبود انواع ویتامین به وجود می آید صحبت کنیم.در ادامه همراه ما باشید.

معرفی انواع ویتامین و عوارضی که کمبود این مواد در بدن دارد

جذب ویتامین برای بدن بسیار مهم می باشد و ما انواع ویتامین را از مواد غذایی که میل می کنیم به دست می آوریم. کمبود انواع ویتامین در بدن موجب بروز مشکلاتی می شود که برای درمان این مشکلات باید به دکتر مراجعه کنیم‌. احساس خستگی و سرگیجه از علائم کمبود ویتامین در بدن هستند. علائم کمبود ویتامین به نوع این مواد بستگی دارد. اما کمبود ویتامین علائم کلی هم دارد. رنگ پریدگی، احساس خستگی و سرگیجه، مشکلات تنفسی،ریزش مو، یبوست، خواب زیاد در طول شبانه روز، تپش قلب، مشکلات مفصلی، بروز مشکلات در زمان قاعدگی و کم شدن تمرکز از علائم کمبود انواع ویتامین در بدن هستند.

کمبود ویتامین
کمبود ویتامین

چگونه می توان متوجه کمبود ویتامین در بدن شد

برای اینکه متوجه شوید دچار کمبود ویتامین در بدن هستید یا خیر باید به پزشک مراجعه کنید. در این زمان اگر پزشک مشکوک به سوء تغذیه شود درباره ی رژیم غذایی شما سوال می کند و اگر رژیم غذایی نا مناسب داشته باشید.به شما توصیه هایی می کند.

درمان کمبود ویتامین

درمان کمبود ویتامین به نوع آن بستگی دارد. با رژیم غذایی مناسب می توان مشکلاتی که از کمبود ویتامین به وجود آمده است را برطرف کرد. همچنین این افراد باید درمان خود را پیش پزشک ادامه دهند تا این مشکل به صورت کامل برطرف شود.

تغییر رژیم غذایی برای درمان این مشکل

برای درمان این مشکل بیمار باید عادت های غذایی خود را عوض کند. برای مثال مصرف گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ، سبزیجات و میوه برای کسانی که دارای کمبود آهن هستند و مشکل کم خونی دارند بسیار مناسب می باشد. زمانی که این مشکل به صورت حاد باشد باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا زیر نظر پزشک به درمان این مشکل بپردازید. بعد از گذراندن یک دوره بهتر است آزمایش دهید تا متوجه شوید این مشکل برطرف شده است یا خیر.

مصرف مکمل های غذایی برای درمان این مشکل

ویتامین مورد نیاز را بهتر است با خوردن غذای سالم و مفید جذب کنید. اما در برخی موارد به بیمار توصیه می شود که در کنار مصرف غذاهای سالم به مصرف مکمل های غذایی بپردازد. گاهی ممکن است بیمار کمبود دو الی چند نوع ویتامین را داشته باشد در این زمان باید به مصرف چند نوع مکمل غذایی به صورت همزمان بپردازد تا بتواند این کمبود ها را جبران کند.

چه عواملی باعث کمبود ویتامین می شود

رژیم غذایی نامناسب مهم ترین عامل کمبود انواع ویتامین می باشد. ابتلا به بیماری و مصرف بعضی از داروها باعث اختلال در جذب ویتامین و مواد مغذی می شود. سرطان روده، بروز مشکلات گوارشی، بیماری کرون و سلیاک از بیماری هایی هستند که در زمان کمبود آهن فرد دچار می شود.

کمبود ویتامین
کمبود ویتامین

علائم کمبود انواع ویتامین چه چیزهایی می باشد

بدن ما به مقدار کافی ویتامین و مواد مغذی نیاز دارد. وجود این مواد در بدن باعث جلوگیری از ابتلا به بیماری می شود. در بدن ما بسیاری از مواد مغذی و ویتامین ها تولید نمی شود بنابراین باید این مواد را از طریق رژیم غذایی جذب کنیم. زمانی که بدن نتواند به مقدار کافی مواد مغذی و انواع ویتامین را جذب کند فرد به بیماری های مختلفی مبتلا می شود.  کمبود این مواد در بدن باعث بروز مشکلات گوارشی و پوستی می شود. همچنین کمبود این مواد در عملکرد رشد اختلال ایجاد می کند. میزان دریافتی این مواد در افراد متفاوت می باشد. برخی از کشور ها برای اینکه مردم دچار این مشکلات نشوند مواد غذایی مانند نان و غلات را با مواد مغذی غنی سازی می کنند، تا مردم با مصرف آن ها دچار این مشکلات نشوند.

امید است از مطالب فوق اطلاعات خوبی کسب کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا