موفقیت

کلیدهای موفقیت شخصی

برای رسیدن به هر موفقیتی یکسری راه وجود داره و موفقیت شخصی هم از این قاعده مستثنی نیست. برای رسیدن به موفقیت چندین کلید وجود داره که ما در این مقاله درباره کلید اول یعنی؛ تحول در زندگی صحبت کردیم. افرادی هستن که خیلی تلاش کردن تا تحولات بزرگی رو در زندگیشون ایجاد کنن اما با شکست رو به رو شدن، برای همین ممکنه که بگن ایجاد تحول در زندگی غیر ممکنه! ایجاد تحول در زندگی غیر ممکن نیست ولی قبل از اون باید یکسری قوانین رو رعایت کنین تا راحت‌تر بتونین این کار رو انجام بدین و تلاشتون به شکست منجر نشه. برای این که این راه‌حل‌ها رو بدونین کافیه که این مقاله رو تا آخر مطالعه کنین.

کلیدهای موفقیت شخصی

برای رسیدن به هر موفقیتی، یکسری کلید وجود داره. اگه بتونین به این کلیدها عمل کنین می‌تونین با سرعت خیلی بالایی به سمت موفقیت گام بردارین. در این مقاله ما درباره اولین کلید موفقیت شخصی یعنی ایجاد تحول در زندگی صحبت کردیم.

ایجاد تحول در زندگی

در واقع لازمه‌ی موفقیت شخصی، تحول در زندگی هستش. قبل از هر چیزی برای ایجاد تحول در زندگیتون لازم دارین که تشنه‌ی تحول باشین. یعنی باید به درجه‌ای رسیده باشین که احساس کنین دیگه باید زندگیتون رو تغییر بدین و به سمت زندگی بهتر قدم بردارین. البته به خاطر داشته باشین که برای رسیدن به اهدافتون، اراده و استمرار خیلی اهمیت داره! پس برای این که بتونین در زندگیتون یکسری تغییر و تحول ایجاد کنین، اول باید تشنه باشین و وقتی که تشنه تحول شدین، اونوقت می‌تونین شرایط رو برای ایجاد تحول فراهم کنین.

مورد اول

اولین کاری که می‌تونین انجام بدین تا تغییر و تحولی در زندگیتون ایجاد کنین، اینه که کار امروزتون رو به فردا نندازین. در واقع یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ما که مانع از رسیدن ما به موفقیت شخصی میشه اینه که موقع انجام کارهامون امروز فردا می‌کنیم. از شنبه شروع می‌کنم، از اول ماه آینده شروع می‌کنم، الان حوصله ندارم از فردا شروع می‌کنم، این‌ جمله‌ها رو معمولا وقتی که از اهدافمون خیلی فاصله داریم به زبان میاریم. چون دور بودن از اهداف و آرزوها باعث میشه ذهن نتونه برای رسیدن به هدف برنامه‌ریزی کنه.

مورد دوم

دومین کار اینه که یکسری تغییرات جزئی در زندگیتون ایجاد کنین. برای این که بتونین تغییرات بزرگی رو در زندگیتون ایجاد کنین، لازمه که این کار رو از طریق تغییرات کوچک انجام بدین. بعد از مدتی مجموع این تغییرات کوچک باعث ایجاد تغییرات بزرگ در زندگیتون شده. حالا چرا می‌گیم با تغییرات کوچک زندگیتون رو تغییر بدین؟ چرا نمی‌گیم یک دفعه تغییرات بزرگی رو در زندگیتون ایجاد کنین؟ خب ذهن همه‌ ما از تغییرات کوچک استقبال می‌کنه و با وجود مقاومت در برابر این تغییرات کوچک، باز هم احتمال پیروزی و موفقیت شخصی شما در برابر تغییرات بزرگ بالاتره.

مثلا برای ایجاد تغییرات کوچک در زندگیتون، برای رسیدن به موفقیت شخصی می‌تونین همسرتون رو با لحنی محبت‌آمیز صدا بزنین و یا در روز چند بار از همسرتون تعریف کنین و یا برای رسیدن به موفقیت در زندگی شخصیتون ورزش کنین، سحرخیز باشین و… .

همین تغییرات کوچک رفته رفته باعث ایجاد یک تغییر بزرگ در زندگی شما میشه. برای این که به این تغییرات هر چند کوچک عادت کنین لازمه که شرطی بشین. شرطی شدن کمک بزرگی به شما می‌کنه تا ذهن شما راحت‌تر بتونه این تغییرات رو بپذیره! برای شرطی شدن 3 مرحله خیلی مهمه!

اولین مرحله: شرط گذاشتن

همونطور که گفتیم ذهن ما نمی‌تونه برای وعده‌های بلند مدتی که به خودتون میدین برنامه‌ریزی بکنه. مثلا وقتی میگین دیگه از این به بعد فلان کار رو انجام نمیدم، نمی‌تونین هیچ توقعی از ذهنتون داشته باشین که برای رسیدن به این هدف برنامه‌ریزی کنه. به خاطر همین بهترین راه اینه که تصمیمات کوچک بگیرین و برای خودتون شرط‌های یک روزه تعیین کنین. مثلا من امروز فلان کار رو انجام نمیدم. اینطوری ذهنتون می‌تونه برای رسیدن به این تصمیم برنامه‌ریزی کنه و درنهایت شما در این تصمیم‌گیریتون موفق میشین. اما به این نکته هم دقت کنین که باید به ذهنتون بگین که این تصمیم فقط برای امروزه و قرار نیست تا آخر عمر ادامه داشته باشه. اگر به همین ترتیب پیش برید می‌تونین تغییرات بزرگی رو در زندگیتون ایجاد کنین و با ایجاد این تغییرات یک قدم بزرگ برای رسیدن به موفقیت شخصی بردارین.

دومین مرحله: مراقبت کردن از شروط روزانه

بعد از این که تغییرات کوچک رو در زندگیتون لحاظ کردین، یکسری موانع برای تحول در زندگی و رسیدن به موفقیت شخصی سر راه شما قرار می‌گیره و یا به عبارتی در برابر تغییرات مقاومت میشه. پس برای این که بتونین شرط‌هایی که با خودتون گذاشتین رو اجرا کنین باید از این شروط مراقبت کنین. یعنی شما باید همیشه مراقب این موانع و مقاومت‌هایی که سر راهتون قرار می‌گیره باشین و در واقع آمادگی لازم برای مقاومت در برابر این موانع رو داشته باشین.

گاهی اوقات با وجود مراقبت و مقاومت، باز هم ممکنه تسلیم عادت‌های گذشتتون بشین و اگر بعد از این که شرطتون رو زیر پا گذاشتین تصمیم درستی نگیرین، ممکنه چندین قدم از مسیر موفقیت شخصی فاصله بگیرین. معمولا کسانی که اراده ضعیفی دارن، میگن؛ خب امروز که شرطم شکسته شد، پس از فردا شروع کنم. این کار اشتباهه! این کار باعث میشه شما دوباره در تله عادات گذشتتون گیر کنین. نباید کارهاتون رو به یک روز دیگه موکول کنین. شما باید ادامه روز  رو هم به مراقبت از شروطتون ادامه بدین و سعی کنین از شروطتون در روزهای بعدی مراقبت بیشتری بکنین.

سومین مرحله: بررسی و تحلیل عملکرد روزانه

بعد از اتمام هر روز عملکرد خودتون رو بررسی کنین. یعنی؛ ببینین که چقدر تونستین به عهدتون و شرط‌گذاریتون پایبند باشین و یا چقدر تونستین در برابر مقاومت‌ها، مراقبت داشته باشین. بعد از بررسی عملکردهاتون باید اون‌ها رو تحلیل کنین و نقاط قوت و نقاط ضعف خودتون رو بسنجین. اگر شرطتون رو زیر پا گذاشتین باید بیشتر مراقب باشین تا در روز بعد موفق عمل کنین و در تله مقاومت در برابر تغییرات گیر نکنین. با انجام این سه مرحله برای شرط‌گذاری خیلی راحت‌تر میتونین برای رسیدن به موفقیت شخصی، زندگیتون رو دچار تغییر و تحول کنین.

خلاصه کلام

ما در این مقاله در مجله موفقیت آبی درباره یکی از کلید های رسیدن به موفقیت شخصی صحبت کردیم. گفتیم که اولین کلید برای رسیدن به موفقیت، ایجاد تغییر و تحول در زندگی هستش. برای ایجاد تحول در زندگی لازمه که یکسری مراحل رو انجام بدین تا راحت‌تر و بی دغدغه‌تر بتونین عملکرد موفقی داشته باشین. یکی از بهترین راه‌ها، شرطی شدن هستش. برای شرطی شدن باید سه مرحله رو پشت سر بذارین.

اول باید برای خودتون به صورت روزانه شرط‌گذاری کنین و برای این که شروطتون رو زیر پا نزارین باید از این شروط در مقابل موانع و تله‌ها‌ی عادت‌های گذشته مراقبت کنین و سپس در پایان هر روز عملکردهاتون رو تحلیل کنین. بعد از گذشت مدتی خواهید دید که زندگی شما دچار تغییر و تحول بزرگی شده و به همین راحتی اولین کلید رسیدن به موفقیت شخصی رو به دست آوردین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا