گردشگری

کشف قدیمی ترین پارچه ی جهان

کشف قدیمی ترین پارچه ی جهان , پارچه ای که از دوران باستان به جای مانده است : اگر نگاهی به ادوار گذشته و دوران باستان بیندازیم متوجه می شویم که برای این نسل و ایندگان از آن زمان ها یادگارها و نشانه های بسیاری باقی مانده است که ممکن است در بررسی این موارد دچار تعجب شویم نکته ای که اینجا پیش می آید این مورد است که اگر این نشانه ها برای ما از گذشتگان نبود آیا ما امروزه به این درجه از امکانات و پیشرفت ها رسیده بودیم ؟ این سوال بسیاری از ما ها است که باید بررسی شود.

همان طور که می دانیم پوشش و لباس های انسان ها از جمله چیز هایی است که تا به الان باقی مانده است و در این باره نکته جالب این که یکی از قدیمی ترین پارچه های که از آن ابتدایی ترین لباس ها تهیه شده است هنوز هم مقداری وجود دارد که این پارچه در واقع متعلق به هزاران سال پیش است و بدون تغییری هنوز هم وجود دارد. در صورتی که می خواهید درباره این پارچه باستانی اطلاعات کاملی را به دست بیاورید بهتر است تا ما را در این بخش از مجله گردشگری آبی همراهی نمائید.

راز باستانی ترین پارچه ی جهان در چیست؟

از تصاویری که از گذشته ها ترسیم شده است مشخص است که در گذشته شکل و ظاهر لباس ها چقدر متفاوت بوده است و به لباس های بسیار زیادی با انواع مدل های عجیب و غریبی که در جهان بوده و هست می توان پی برد. انسان های غار نشین که برای تامین پوشاک از برگ های درختان و گیاهان پهن برگ استفاده می کردند آن ها در آن زمان در اولین اکتشاف خود به این نتیجه رسیدند که می توانند با استفاده از الیاف های گیاهی و ریسیدن آن ها به هم می توانند که نوعی پارچه که برای پوشاندن بدن بسیار راحت تر و نرم تر هست استفاده کنند.

که آن را می توانند به هر شکل و طرحی که می خواهند هم استفاده کنند؛ بنابراین رفته رفته آن ها دریافتند که می توان از پوست و پشم حیوانات هم انواع مختلفی از پوشش ها را به دست آورد و با استفاده از آن ها بدن را از سرما و گرمای زیاد در امان نگه داشت. شاید برای تان این سوال پیش آمده باشد که بخواهید بدانید که قدیمی ترین پارچه ی جهان متعلق به کجاست و چیست و از کجا آمده است؟ شاید جالب باشد در جواب این سوال برای تان بگوییم که محققان بر اساس یافته های خود، لقب قدیمی ترین فیبر منجمد و منسجم جهان که دارای ریشه گیاهی هم هست را به پارچه کتان داده اند با این تفاسیر کتان یکی از قدیمی ترین پارچه های موجود در دنیا است.

کشف قدیمی ترین پارچه ی جهان

علت این امر هم به وضوح دیده می شود در دنیا و از ابتدای پیدایش پارچه هیچ پارچه ای در جهان نتوانسته است تا به اندازه ی پارچه ی کتان در دنیا دوام داشته باشد. ممکن است که با خودتان بگویید که ابریشم هم یکی از قدیمی ترین و شاید هم ابتدایی ترین آن ها است اما در جواب باید بگوییم که درست است که ابریشم بسیار گران و نفیس است اما زمانی که این پارچه اختراع شد در آن زمان بسیاری از مردمان چند نوع پارچه برای تهیه لباس اختراع کرده بودند

سوال دیگری که درباره کشف قدیمی ترین پارچه ی جهان پیش می آیند این است که چه عاملی باعث شده تا که این پارچه انقدر خاص و ناب باشد و با وجود این که از آن زمان تا به حال پارچه های گوناگونی اختراع شده است در بازار پارچه و تولیدات پوشاک کتان باز هم دارای طرفداران بی شماری بوده باشد.

کشف قدیمی ترین پارچه ی جهان

درباره جنس پارچه کتان باید بگوییم که همان طور که از اسمش هم مشخص است این پارچه یک ریشه گیاهی دارد و از الیاف گیاه کتان ساخته می شود. مهم ترین مزیت این پارچه این است که پارچه کتان بسیار خنک است ومورد دوم هم این که قابلیت جذب آب بسیار بالایی را دارد. کتان پیشینه بسیار قدیمی دارد و از زمان‌های دور، مردمان قدیم برای پارچه بافی از این نوع گیاه استفاده می کرده اند.

پارچه کتان و سابقه استفاده از آن

مهم ترین محصولاتی که از پارچه ی کتان برای تهیه آن ها استفاده می شود و کاربرد بسیاری بالایی هم دارند عبارتند از : دستمال و پیش بند ، حوله ، رومیزی ، ملافه ، کیف و کفش و مهم ترین مورد در صنعت پوشاک مورد استفاده قرار می گیرد. در دنیای مدرنیته امروز از این پارچه باستانی و قدیمی برای امور مختلف استفاده می گردد.

کشف قدیمی ترین پارچه ی جهان ، درباره الیاف کتان می توانیم بگوییم که این الیاف از ساقه ی گیاهی به نام فلاکس استخراج می شوند که این گیاه در واقع هر ساله کشت می شود. حداکثر رشد طولی آن در حدود ۱۲۰ سانتی متر است و قطر ساقه ی آن ۱/۸ تا ۱/۱۶ اینچ است. دانشمندان درباره الیاف این گیاه بر این باور هستند که این الیاف دارای تاریخچه ای بسیار طولانی است که یکی از قدیمی ‌ترین پارچه‌ هایی است که تولید شده‌ اند. کاشت و برداشت کتان در گذشته های دور با دست بود و هنگامی که آماده می شودند برای تهیه لباس های خانواده‌ های سلطنتی استفاده می شدند.

بسیاری از باستان‌ شناسان هم درباره این پارچه بر این عقیده هستند که از این پارچه در مصر و در سراسر خاورمیانه و همچنین در بسیاری از قسمت ‌های کشور هند هم برای تهیه لباس استفاده می شده است اما نه برای افراد معمولی بلکه با توجه به شواهدی که یافت کرده‌اند آن ها معتقد هستند که فقط پادشاهان و اعضای خانواده های اشرافی از این لباس‌ ها استفاده می ‌نموده اند. درباره این پارچه بسیاری موارد وجود دارد که برای تان جالب است تا بدانید که در کتاب های مقدس هم نام این پارچه چندین بار بیان شده است، پس این نتیجه می رسیم که از کتان اشراف ‌زاده‌ ها و روحانیون عهد عتیق هم استفاده می ‌کردند.

درباره کشف این پارچه و استفاده آن توسط گرجی ها هم باستان شناسان بر این معتقد هستند که این پارچه باستانی در کشور گرجستان به صورت تقریبی در ۳۰ هزار سال قبل از میلاد مورد استفاده قرار می گرفته است همان طور که گفتیم آن ها بر اساس شواهد باستان شناسی که نشان می دهد این مورد را قبول دارند. پارچه کتان درست در حدود ۳ هزار سال پیش از میلاد مسیح برای استفاده به بیرون از مرز های قلمروی گرجی ها راه یافته است.

درباره این پارچه ها و صلابتی که از ان زمان تا حال دارند باید بگوییم که این پارچه های کتان دارای انواع مختلفی از وزن، نقاط قوت و بافت هستند؛ که با دارا بودن تنوع بالا باعث شده تا از باستان تا به حال همیشه مورد استفاده قرار گرفته باشد. در اروپای قرون وسطی، از این پارچه بیشتر برای تهیه و دوخت لباس های خوب، سفره و لباس های تشریفاتی استفاده می شده است.

چیزی که این پارچه را به عنوان بخش جدایی ناپذیری از یک جامعه ی باستانی تبدیل کرده است و می توان گفت که یک منبع مهم نمایشی استراتژیک هم محسوب می شود همیت و قدمت چند صد هزار ساله آن است شاید باورتان نشود اما در ان زمان ها حکم طلا و نفت را از نظر اهمیت داشته است.

در کشف قدیمی ترین پارچه ی جهان یکی از مواردی که از کتان استفاده می شود این بود که در آن زمان که مصری ها مردگان شان را مومیایی می کردند به نشانه احترام و قداستی که مرده داشت مومیایی ها را در پارچه ی کتانی می پیچیدند. بسیاری از وایکینگ های جنگجو هم در زیر لباس های خود از کتان استفاده می کرده اند.

همان طور که گفتیم از این پارچه باستانی برای هماهنگی با پوست شاهان و مردم بالا رتبه استفاده می شده و ان ها بر این اعتقاد بودند که این پارچه هدیه ای از پدران آن ها است و یک میراث بسیار گران قدر است. در پی حفاری های که باستان شناسان انجام می دهند حتی در قدیمی ترین لباس ها هم که در جهان تا به حال کشف شده اند، از مقبره ی پادشاهان و فرعون های مصری گرفته تا باقی مانده های پارچه های چسبیده به اسکلت و استخوان فرد نگون بختی که با شور بختی فراوان نیز مرده است ، تمامی ان ها از جنس کتان هستند. درباره این پارچه هنوز هم ابهاماتی وجود دارد که با گذشت 30 هزار سال پیش از کشف این پارچه چرا این پارچه در واقع آن قدر محبوب است و تا الان نیز مورد قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا