Let’s travel together.

کتیبه سه زبانه خشایارشا ( Trilingual inscription of Xerxes )

کتیبه سه زبانه خشایارشا ( Trilingual inscription of Xerxes )

0 41

کتیبه سه زبانه خشایارشا ( Trilingual inscription of Xerxes ) :  کشور ترکیه با داشتن تاریخی کهن , دارای آثار باستانی با قدمت های چندین هزار ساله می باشد . این کشور کهن با داشتن شهرهای بزرگ , که هر کدام از این شهرها جاذبه های تاریخی بسیاری در خود جای داده اند که نشان از عظمت و شکوه تاریخ کشور ترکیه دارد.

کشور ترکیه هم مانند سایر کشورها در طول تاریخ دچار جنگ و تصرفاتی از سوی دیگر حاکمان شده است . که در برخی از شهرهای کشور ترکیه این آثارو نشانه ها هنوز هم پابرجا است . یکی از این آثار که به نوعی مربوط به تاریخ کشور ما است کتیه خشایار شا در شهر وان است . که یادگار بسیار با ارزشی از دوران پادشاهان هخامنشی می باشد . و به کتیبه ی سه زبانه ی خشایار شا معروف است . مجله ی گردشگری آبی در این مطلب به معرفی یکی از جاذبه های گردشگری کشور ترکیه می پردازد . در صورت علاقمندی به دریافت اطلاعات درمورد یکی از جاذبه های تاریخی کشور ترکیه در شهر وان ادامه مطلب را دنبال کنید . حتما در سفر با تور ترکیه از کتیبه سه زبانه خشایارشا  دیدن کنید .

آشنایی با کتیبه سه زبانه خشایار شا

کتیبه سه زبانه خشایارشا

هر جا دو کلمه فرهنگ و تمدن در کنار همدیگر قرار می گیرند , نام زیبای کشور ایران می درخشد. و در ذهنمان امپراتوری قدرتمند هخامنشی و تمدن ایلام باستان و …. تداعی می شود . در طول تاریخ پرشکوه ایران امپراطوری های بسیاری بر سر کار آمده اند . اما سلسله ی هخامنشی دارای شکوه و عظمت زیادی بود و به خاطر وسعت قلمرو حکومتی و شیوه های کشور داری منحصر بفردی که داشت در تاریخ کشورمان دارای اهمیت خاصی است . یکی از پادشاهان قدرتمند سلسله ی هخامنشی شخصی به اسم خشایار شا که منتسب به کوروش و نوه دختری اوبود . پدر خشایار شا داریوش اول و مادرش آتوسا بود . خشایار شا دارای افتخارات بسیار زیادی است که در تاریخ ثبت شده است . اگر با تور وان به شهر وان سفر کرده باشید یا قصد سفر دارید , شاهد کتیه هایی بازمانده از زمان حکومت پادشاه مقتدر خشایار شا خواهید بود . کتیبه سه زبانه خشایار شا در شهر وان ترکیه , نمادی از شکوه و قدمت فرهنگ و تمدن کشور ایران است . این کتیه جزو کتیبه های معدودی است که بیرون از مرزهای کشورمان واقع شده است . و یکی از کتیبه ها با ارزشی است که در زمان خشایار شا به سه زبان روی آن حکاکی شده است . محل دقیق این کتیبه در چند سال اخیر یعنی در سال 1386 به وسیله یک زوج استان شناس ایرانی کشف شد .

  آشنایی با مسجد آبی در استانبول

کتیبه خشایار شا در وان

کتیبه سه زبانه خشایارشا

کتیبه سه زبانه خشایارشا در شهر وان و در نزدیکی دریاچه ی وان , و بر بلندای صخره ای که از سطح زمین 20 متر ارتفاع دارد, روی صخره ای به سه زبان حکاکی شده است و با طی کردن مسیری پلکانی می توان خود را به سنگ نوشته رساند . اگر از آن دسته افرادی هستید که به کوهنوردی علاقمند هستید می توانید در تور وان با یک تیر دو نشان بزنید , هم کوهنوردی کنید و هم ا زکتیبه سه زبانه خشایارشا دیدن کنید . در نزدیکی سنگ نوشته خشایار شا یک قلعه بنا شده است . این سنگ نوشته از جمله مهم ترین جاذبه های تاریخی شهر وان در اطراف دریاچه محسوب می شود .

به طور تقریبی اندازه کتیبه سه زبانه خشایارشا در حدود طول 2 و عرض 4متر می باشد . نوشته های کتیبه در سه ستون حکاکی شده است . ستونی که در سمت چپ کتیبه نگاشته شده است و نسبت به دو ستون دیگر دارای پهنای زیادی است , در نگارش این بخش 92 واژه به کار برده شده است . خط نگارش آن به زبان فارسی باستان است . قسمت میانی کتیبه با خط و نگارش عیلامی بر روی سنگ نوشته حکاکی شده است .

بخش آخری که در قسمت سمت راست کتیبه است , به خط و زبان اکدی متعلق به حکومت بابلی حکاکی شده است . مضمون و محتوای سنگ نوشته وان نیز همانند سایر سنگ نوشته ها است که در در زمان داریوش اول حکاکی میشده , تنها چیزی که در این کتیبه افزوده شده و در آخر نوشته ها عنوان شده , این است که در آن خشایار شا بیان می کند که ایده ساخت این اثر مال داریوش اول یعنی پدرش می باشد و او آن را به اتمام رسانده است . اگر علاقمند به دیدن آثار تاریخی کشورمان در خارج از مرزهای ایران هستید به شما توصیه می کنیم در تور وان حتما از این کتیبه بازدیدی داشته باشید . مجله گردشگری آبی برایتان سفری خوب همراه با کسب تجربه های جدید آرزومند است .

  مرکز خرید پانورا آنکارا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.