موفقیت

چگونه موفقیت در دل شکست نهفته است؟

موفقیت چیست؟

موفقیت یک تعریف عام است که تمام حوزه های مختلف زندگی انسان ها را در بر می گیرد. به طور معمول به کسانی که به جایگاه خاص و ویژه و در عین مناسب و ایده آل در حوزه ای رسیده باشند، موفق می گویند. کسی که توانسته پس از گذشت مدتی و با به کارگیری روش های مناسب به میزان قابل توجهی از ثروت برسد و یا با تلاش در دوران تحصیل در دانشگاهی معتبر پذیرفته شود و یا اضافه وزن سی کیلویی خود را به صفر کاهش دهد و خیلی دیگر از افراد به نوعی موفق هستند.

اما تعریف موفقیت از نظر هر فرد و یا جامعه متفاوت است. ممکن است معنای موفقیت در یک جامعه، به معنای شکست در جامعه ای دیگر باشد. ایده آل و ارزش های افراد و جوامع مختلف متفاوت است و علت این موضوع می باشد. مثلا برای جوامع جنگ آور در زمان های دور، جنگ و کشتار یک ارزش و موفقیت بوده اما در جوامع امروزی از جنگ به عنوان موضوعی ناخوشایند یاد می کنند.

پس برای آن که به موفقیت دست پیدا کنید، ابتدا باید تعریف خود از آن را مشخص کنید. هدف خود را تعیین کنید و برای رسیدن به آن از مراحل مختلف عبور کنید. همچنین برای موفق بودن باید از ویژگی هایی برخوردار باشید که مجله موفقیت و سلامت آبی به شما در این زمینه کمک خواهد کرد.

تعریف موفقیت,معنی موفقیت,موفقیت چیست

تعیین هدف و تعریف موفقیت

ابتدا باید برای خود تعریف کنید که منظور شما از موفقیت چیست؟ اگر به چه جایگاهی برسید انسان یا جامعه ای موفق خواهید بود و از خود احساس رضایت خواهید داشت؟ سپس هدف خود را تعیین کنید. هدف باید کاملا عینی و مشخص و ملموس باشد. اهداف عام که به طور کلی تعریف می شوند به شما کمکی نمی کنند.  برای مثال شما لازم دارید که 30 کیلو وزن کم کنید و 15 ماه زمان لازم دارید. پس باید هدف خود را کوچکتر و ملموس تر کنید. یعنی تعیین کنید که هر ماه باید دو کیلو و هر هفته باید نیم کیلو وزن کم کنید. بدین صورت شما هدف شما از کاهش وزن 30 کیلویی در 15 ماه به کاهش وزن نیم کیلویی در هر هفته تبدیل می شود. دستیابی به هدف کوچکتر، راحت تر و عینی تر است و شما هر هفته به قسمت کوچکی از موفقیت دست پیدا می کنید.

از شکست نترسید!

موفقیت در پی شکست های مختلف به دست می آید. هرگز از اینکه در مراحلی از کار شکست می خورید نترسید. به هیچ وجه، هیچ شخص موفقی تا کنون نبوده که بدون هیچ دردسر و مزاحمتی و در کمال آسایش به هدف خود برسد. شرایط ایده آل هرگز وجود ندارد. این موضوع را بپذیرید و اجازه ی شکست خوردن را به خود بدهید. بدین ترتیب جرات پیدا می کنید کارهایی را امتحان کنید که دیگران امتحان نکرده اند. همین موضوع است که شما را از دیگران متمایز خواهد کرد، تا موفق شوید کار جدیدی انجام دهید.

از خود شخصیت مسئول بسازید!

از پذیرش مسئولیت اشتباهات خود شانه خالی نکنید. سعی نکنید دنبال مقصر بگردید و شرایط و اتفاقات را بهانه کنید. با مسئول بودن می توانید راه حلی برای اشتباهات و شکست خود بیابید.

موفقیت
موفقیت

فقط تشکر کنید!

یک اصل مهم در زندگی اجتماعی وجود دارد: «هرگز تا ازت درخواست نشده به دیگران مشورت نده». اما افراد جامعه طبق این اصل تربیت نشده اند. برای همین است که هنگام انجام هر کاری، هر کسی به خودش اجازه می دهد تا بدون این که شما از او خواسته باشید برای شما اظهار نظر کند. کاملا طبیعی است که در شما احساس خشم و نارضایتی ایجاد شود اما برای آن که برای رسیدن به هدف خود موفق شوید نمی توانید با آن ها بحث کنید زیرا این کار علاوه بر اینکه زمان و انرژی شما را تلف می کند، هرگز طرف مقابل را متوجه کار اشتباهش نمی کند. پس در این مواقع فقط از او تشکر کنید و به مسیر خود به صورت عادی ادامه دهید.

به قدر کافی تمرکز داشته باش!

شما مادامی که به دنبال موفق بودن هستی، یک انسانی. انسان ها همگی نیازهای حیاتی دارند. این نیازها در افراد موفق و ناموفق یکسان است. پس هنگام کار روی کار تمرکز کنید و هنگام غذا خوردن روی غذا خوردن. هنگام خواب روی خواب تمرکز کنید و بدین ترتیب همه ی آن ها را با بهترین کیفیت انجام دهید.

در مقابل ابهامات صبور باشید!

محیط پیرامون شما سرشار از ابهام است. سرشار از رویدادهایی است که کنترل آن از دست شما خارج و نتیجه اش نامشخص است. پس سعی کنید در مقابل این شرایط صبور باشید.

شانس!

شانس وجود دارد و تاس زندگی برای زندگی هر شخص یک عدد رو می کند. اما موفق کسی خواهد بود که با تاسی که زندگی براش ریخته بهترین حرکت را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا