موفقیت

چگونه برای خرابکاری در رابطه ی عاطفی موفق عمل کنیم؟

کتاب خرابکاری در رابطه ی عاطفی اثر خانم دکتر رندی گانتر

خانم دکتر رندی گانتر Randy Gunther یکی از کارشناسانی است که در زمینه ی مشکلات عاطفی بیش از چهل سال سابقه ی فعالیت دارد. او کتاب معروفی با نام خرابکاری در رابطه ی عاطفی را به رشته ی تحریر در آورده است. ایشان در این کتاب بیان می کند که چه دلایلی باعث می شوند تا به رابطه ی عاطفی خللی وارد آید. در این بین به مهم ترین دلیل این قضیه نیز اشاره می شود. خانم رندی گانتر مهم ترین دلیل خرابکاری در رابطه ی عاطفی را باورهای غلط در رابطه ی عاطفی بیان می کند. باورهای غلطی درباره ی ایده آل بودن طرف مقابل، هدایت زندگی در مسیری بدون تعارض، رابطه ی جنسی با کیفیت، تعاریف عشقی نامناسب و شاید هزاران باور غلط دیگر.

مجله ی موفقیت و سلامت آبی از شما دعوت می کند تا به مطالعه ی خلاصه ای از تجربیات خانم گانتر در زمینه ی خطاهای رایج در رابطه ی عاطفی بپردازید.

نیمه ی گمشده مزخرفی بیش نیست!

دکتر گانتر در کتاب خرابکاری در رابطه ی عاطفی بیان می کند که رویای شاهزاده ی جذابی که سوار بر اسب است و روزی پدیدار شده و شما را در جاده ی خوشبختی همراهی می کند هرگز تحقق پذیر نیست. این فقط یک تصور بر مبنای داستان های رمانتیک قدیمی است که متاسفانه در ذهن افراد جامعه رخنه کرده است. واقعیت در این باره بدین گونه است که برقراری رابطه ی عاطفی نیز مانند سایر مهارت های زندگی یاد گرفتنی است. شاید شما در طول زندگی خود لازم داشته باشید چندین رابطه ی اشتباه را با آدم های اشتباه تجربه کنید تا بعد از آن بیاموزید که چگونه می توان رابطه ای درست با آدم درست داشت. اگر نمی توانید از این تصور رویایی و قدیمی دست بردارید هرگز وارد رابطه ی جدی نشوید.

حل تعارض مهم نیست، درس گرفتن از تعارض مهم است!

شاید تصور عامه ی جامعه این باشد که یک رابطه ی خوب یعنی یک رابطه ی بدون تعارض. اما هرگز این طور نیست. بلکه برعکس هم هست. بهترین روابط، به روابطی گفته می شود که سرشار از تعارض هستند و روزانه برای حل آن ها بحث و گفتگو انجام می شود. همواره باید این موضوع را در ذهن خود داشته باشید که طرفین یک رابطه دو انسان هستند که نیاز های متفاوتی دارند. اما هر دوی آن ها حق دارند که هر روز برای رفع نیازهای خود با طرف مقابل بجنگند. اما این جنگ قانون خاص خودش را دارد. در پایان آن باید توافقی برد-برد برای هر دو طرف حاصل شود.

رابطه جنسی لازم است اما هرگز کافی نیست!

کتاب خرابکاری در روابط عاطفی به این نکته اشاره می کند که کشش جنسی به شریک زندگی یک امر طبیعی است. به خصوص برای اوایل رابطه بسیار حیاتی تلقی می شود. اما زوجین باید دقت داشته باشند که بعد از گذشت مدتی از ازدواج، به دلایلی بسیار متنوعی، کیفیت رابطه ی جنسی کاهش پیدا می کند. حال اگر شما ملاک خود را برای ارزیابی رابطه ی عاطفی، سکس قرار دهید. بدیهی است که رابطه ی خود را شکست خورده تصور کنید.

تعریف عشق چیست؟

می خواهیم با هم به تعریف درست عشق بپردازیم. انسان های متفاوت، تعاریف متفاوتی از عشق دارند. مثلا وجود دلبستگی، گذراندن تمام زندگی با یک نفر، عدم تحمل دوری از یک شخص یا داشتن یک همسر ثروتمند. اما هیچ کس قدرت تشخیص درست بودن آن ها ندارد. فقط خود شما هستید که با توجه به وضعیت روحی و جسمی و موقعیت اجتماعی خود می توانید تعریف درست خود را ارائه دهید. اصلا هم لازم نیست تعریف شما دقیقا یکی از تعاریف رایج در پیرامون زندگی شما باشد. اما اصل بسیار مهمی در اینجا وجود دارد. تعریف عشق از نظر شما و همسرتان باید تا حد زیادی شبیه هم باشد و این تعریف مشترک در بیشتر اوقات در رابطه ی شما جریان داشته باشد.

حالا که باورهای غلط رایج درباره ی رابطه ی عاطفی را بیان کردیم. امیدواریم شما هم بتوانید در صورت داشتن این باورهای غلط آن ها را از خود دور کرده و کیفیت رابطه ی عاطفی خود را بالا ببرید. به هر حال آموزش نکات درست درباره ی روابط عاطفی و مهارت های زندگی یکی از راهکارهای بالا بردن سطح زندگی اجتماعی سالم و از موضوعات مهم در مطالعات اجتماعی محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا