موفقیت

پیشرفت فردی در گرو انعطاف پذیری افکار

انعطاف پذیری افکار به چه معنا است؟

بعضی از افراد خیلی متعصبانه به افکار خود و هویتی که دارند پایبند هستند. هیچ انعطاف پذیری ندارند و همین موضوع جلوی رشد انسانی آن ها را می گیرد. مثلا بچه ها در دوران مدرسه ، سر زنگ زبان حتی اگر تلفظ درست یک واژه را بلد بودند، باز هم با لهجه ی فارسی آن را تلفظ می کردند. به دلیل این که از مسخره شدن می ترسیدند و خیلی متعصبانه به لهجه ی فارسی پافشاری می کردند.

همین موضوع در شخصیت آدم ها نیز وجود دارد. نمونه ی بارز آن را همگی در صفحات اینستاگرامی دیده ایم.

افرادی که زیر پست هایی که برخلاف نظرشان است، شروع به توهین می کنند. این موضوع به این دلیل است که انعطاف پذیری فکری ندارند. در نتیجه نمی توانند با نظر مخالف خود کنار بیایند. اولین نیرو محرکه ی پیشرفت فردی، تغییر نگاه به خود و انعطاف پذیری افکار و کنار گذاشتن تعصب است.

برای داشتن انعطاف پذیری باید نکاتی را رعایت کنیم که مجله ی موفقیت و سلامت آبی ، مشتاقانه به توضیح این نکات برای شما می پردازد.

انعطاف پذیری,انعطاف پذیری افکار,راهکارهای پیشرفت فردی

در کنار افرادی قرار بگیرید که دوست دارید از آن ها تقلید کنید.

راحت ترین راه یادگیری زبان خارجی، این است که در محیطی باشید که همه به آن زبان صحبت می کنند. بدین ترتیب شما مجبور هستید برای رفع نیاز خود، صحبت کردن با آن ها را بیاموزید. این دقیقا اتفاقی است که در جریان زندگی نیز می افتد. ایجاد تغییرات در زندگی و شخصیت، فقط با خواستن و باور به تغییر اتفاق نمی افتد بلکه شرایط باید طوری باشد که شما را مجبور به تغییر کند.

وقتی شما تمایل دارید ویژگی خاصی را در درون شخصیت خود تقویت کنید باید در کنار کسانی قرار بگیرید که این ویژگی در شخصیت آن ها قوی است.

مثلا اگر می خواهید فردی مهربان باشید، باید در کنار کسی که فردی مهربان است قرار بگیرید تا بیاموزید مهربان بودن چگونه است. یا مثلا اگر دوست دارید در تجارت و کسب و کار مانند افرادی که موفق هستند عمل کنید، باید به جلسات کاری آن ها رفته و نکات را کاملا بیاموزید که چه کارهایی انجام می دهند. برای تغییر و موفقیت لازم نیست حتما به کلاس های مختلف بروید، کافی است تا در کنار افرادی که موفق هستند قرار گرفته و از آن ها نکات و روش ها را بیاموزید.

انعطاف پذیری,انعطاف پذیری افکار,راهکارهای پیشرفت فردی

با افراد با عقاید مختلف معاشرت کنید.

ما انسان ها معمولا دوست داریم با افرادی که با ما هم نظر هستند و مانند خودمان فکر می کنند، معاشرت کنیم. خب، در این صورت چه چیزی به ما اضافه خواهد شد؟ اگر فقط در محیط های قرار بگیریم که همان چیزهایی که خودمان می دانیم را رد و بدل می کنند، چه چیزهای جدیدی خواهیم آموخت؟ اگر فقط با انسان های شبیه خودمان معاشرت کنیم، هرگز رشد فردی در تعاملات اجتماعی ما صورت نخواهد گرفت.

اما به دلیل عدم انعطاف پذیری، میل به معاشرت با افرادی که با ما مخالف هستند یا هم نظر نیستند بسیار پایین است.

انسان ها معمولا با کسانی که با آن ها بزرگ شده اند، تحصیل کرده اند و یا همکار هستند معاشرت می کنند. اما بسیار بسیار مهم است که برای رشد شخصیتی خود با طیف وسیعی از افراد معاشرت کنیم و حتی اگر با ما مخالف باشند. دقت کنید که هدف از این معاشرت رشد شخصیتی خودمان است نه این که دیگران را تغییر دهیم و آن ها را با خود همسو سازیم. انعطاف پذیر باشید و در مقابل افکار مخالف جبهه نگیرید، فقط با آن ها آشنا شوید و فرصتی برای فکر به آن ها اختصاص دهید شاید نقطه ی عطف زندگی شما یکی از همان افکار باشد.

از موقعیت های مبهم و تردیدهای زندگی دوری نکنید!

اگر زندگی را به یک خانه که دارای بی نهایت اتاق است، تشبیه کنیم. هر کسی می تواند روز به روز پیشرفت کرده و رشد شخصیتی داشته باشد به شرط این که شجاعت رفتن در اتاق های تاریک را داشته باشد. مثلا وقتی یک نفر بخواهد یک کار بزرگ را شروع کند، از آینده و مراحل پیش رو و این که اتفاقی خواهد افتاد خبری نخواهد داشت. اما اعتقاد به انجام کار به او انرژی می دهد تا کار را انجام دهد. حال اگر شجاعت و شکیبایی ابهامات را نداشته باشد هرگز موفق نخواهد شد. انعطاف پذیری افکار و سازش با موقعیت های مبهم یکی از راهکارهای پیشرفت فردی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا