موفقیت

پول خرج کردن برای دیگران احساس خوش بختی را زیاد می کند

خانم دکتر الیزابت دان و پول خرج کردن برای دیگران

خانم دکتر الیزابت دان Elizabeth Dunn استاد دانشگاه بریتیش کلمبیا است. او کتابی با نام  Happy Money را به چاپ رسانده است. او در سال 2008 میلادی مقاله ای را در ژورنال بسیار معتبر ساینس منتشر کرد. این مقاله عنوان جالبی داشت. عنوان این مقاله «پول خرج کردن برای دیگران احساس خوش بختی را زیاد می کند» بود. ایشان به همراه همکاران خود سه آزمایش را طراحی کرده و موضوع را مورد بررسی قرار دادند. مجله ی موفقیت و سلامت آبی به توضیح این آزمایش ها می پردازد.

"<yoastmark

اولین آزمایش دکتر الیزابت دان در رابطه با پول خرج کردن برای دیگران

در این آزمایش پرسش نامه ای طراحی شد و در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت که میزان احساس خوش بختی در آن ها را می سنجید. سپس از آن ها خواستند تا توضیح بدن که درآمد ماهیانه ی خود را چگونه خرج می کنند. چهار گزینه در اختیار شرکت کنندگان برای پاسخ گویی قرار گرفت.

  1. خرج اجاره ی منزل و قبوض و خرید مایحتاج خانه و زندگی
  2. خرج تفریح و سرگرمی برای خودتان
  3. خرج تفریح و خوش حالی دوستان و کسانی که برای شما عزیز هستند.
  4. کمک به خیریه ها

پس از پاسخ گویی در این مرحله نتایج با هم مقایسه شد و به عنوان نتیجه ای جامع در دست الیزابت دان و همکارانش قرار گرفت. بسیار جالب بود که هر چه که افراد از درآمد خود برای خرید وسایل ضروری و تفریح خودشان هزینه می کردند هیچ تغییری در احساس خوش بختی و رضایت از زندگی آن ها ایجاد نمی شد. اما به طور مستقیمی هرچه بیشتر برای تفریح و سرگرمی و خوش حالی دوستان و اطرافیان خود هزینه می کردند احساس خوش بختی درونی و رضایت از زندگی در آن ها افزایش می یافت. پس تا این جا نظریه ی «پول خرج کردن برای دیگران احساس خوش بختی را زیاد می کند» تقویت می شد.

دومین آزمایش دکتر الیزابت دان در رابطه با این موضوع

این بار شرکت کنندگان آزمایش تعدادی کارمند بودند. در این آزمایش نیز ابتدا میزان احساس خوش بختی آن ها را در پرسش نامه ای جویا شدند. سپس بدون اطلاع قبلی حقوق آن ها را اضافه کردند. پس از آن که دو ماه گذشت، میزان احساس خوش بختی را چک کرده و سپس از کارمندان خواستند تا توضیح دهند که اضافه ی حقوق خود را در چه راهی خرج کرده اند.

در پایان این آزمایش نیز نتایج را کنار هم قرار داده و مقایسه کردند. این بار نیز نتیجه ای جالب به دست آمد. خانم الیزابت دان و همکارانش دریافتند که شرکت کنندگانی که اضافه ی حقوق خود را برای خودشان هزینه کرده اند تغییری در میزان رضایت از زندگی و احساس خوش بختی ندارند. اما کارمندانی که اضافه ی حقوق خود را برای دیگران خرج کرده اند به میزان زیادی احساس خوش بختی بیشتری می کنند. برای بار دوم نظریه ی «پول خرج کردن برای دیگران احساس خوش بختی را زیاد می کند» تایید شد.

"<yoastmark

سومین آزمایش دکتر الیزابت دان در رابطه با پول خرج کردن برای دیگران

آزمایش سوم کمی متفاوت بود. تعدادی از افراد برای شرکت در این آزمایش انتخاب شدند. در ابتدای روز میزان احساس خوش بختی آن ها ارزیابی شد. سپس به هریک از 5 تا 20 دلار پول داده شد تا خرج کنند. اما گروهی باید پول را تا ساعت 5 عصر برای خودشان خرج می کردند و گروه دیگر باید تا همین ساعت پول را برای دیگران و دوستان و آشنایان خود خرج می کردند. سپس به محل مورد نظر باز گشته و دوباره احساس خوش بختی آن ها سنجیده می شد.

نتیجه این بار هم نظریه ی «پول خرج کردن برای دیگران احساس خوش بختی را زیاد می کند» را تایید می کرد. چرا که حتی افرادی که تنها 5 دلار برای دیگران خرج کرده بودند، احساس خوش بختی بیش تری نسبت به افرادی که 20 دلار برای خودشان خرج کرده بودند، داشتند.

از این جا به بعد اختیار با خود شما است. می توانید از پول خرج کردن برای دیگران به عنوان راهکاری برای موفقیت در زندگی و احساس خوش بختی و کسب لذت استفاده کنید. در واقع باید گفت که لذت بردن از زندگی و احساس موفقیت و رضایت در آن بیشتر از آن که به ثروت نیاز داشته باشد به مهارت نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا