سلامت

پشت پرده ی تاثیر دکتر تغذیه بر چاقی

تاثیر دکتر تغذیه بر چاقی چگونه است؟

برای اینکه از تاثیر دکتر تغذیه بر چاقی آگاه شوید. نیاز دارید تا با نکات درمانی که اکثر مشاوران تغذیه ی موفق برای افراد چاق در نظر میگیرند آشنا شوید. این نکات شامل موارد زیر می باشد.

نگه داشتن دفترچه ی مخصوص

بر شروع تاثیر گذاری  دکتر تغذیه بر چاقی، ملاقات هایی میان مراجعه کنندگان و پزشک صورت می گیرد. اولین ملاقات شما احتمالاً حدود یک ساعت به طول می انجامد. ممکن است برای پیگیری پیشرفت خود به چندین جلسه پیگیری نیاز داشته باشید. این معاینات ممکن است کوتاه تر باشد. ابتدا متخصص تغذیه رژیم غذایی فعلی شما را بررسی می کند. در این بررسی ها پزشک یک دفترچه ی مخصوص که حاوی تاریخچه غذاهای مصرف شده شما است را تهیه می کند.

تاثیر دکتر تغذیه بر چاقی

مشاوره و راهنمایی

متخصص تغذیه شما با استفاده از این دفترچه،  رژیم غذایی متناسب با وضعیت فعلی که دارید برایتان پیشنهاد خواهد کرد. او تذکر می دهد  که در کجا باید تغییرات ایجاد کنید. پیشنهادات متخصص تغذیه شما از آخرین علم پیروی می کند و ترجیحات فرهنگی خود را نیز نظر می گیرد. تاثیر دکتر تغذیه بر چاقی با ذکر نکات مفیدی مانند موارد زیر کامل می گردد.

 • برچسب مواد غذایی را بخوانید
 • درک کنید که چقدر مواد مغذی مانند کلسیم و سدیم در رژیم غذایی خود نیاز دارید
 • به میزان مناسب کالری مورد نیاز خود را مصرف کنید
 • پروتئین و فیبر کافی بخورید. این می تواند به شما احساس سیری بیشتری بدهد.
 • تنوع غذایی مناسب را بخورید
 • به اندازه کافی میوه ، سبزیجات و غلات کامل بخورید
 • از گوشت و محصولات لبنی کم چرب استفاده کنید
 • مصرف غذاهای سرخ کرده و سایر غذاهای پرچرب را محدود کنید
 • به اندازه وعده های خود توجه کنید
 • به جای نوشیدنی های دیگر که کالری بالایی دارند ، آب بنوشید. اینها شامل نوشابه های غیر رژیمی و اکثر آب میوه ها هستند.
 • سطح فعالیت خود را افزایش دهید

کمک به تعیین وزن هدف

در طول درمان تغذیه پزشکی، متخصص تغذیه عادات غذایی شما را از نزدیک بررسی می کند. او به شما در تعیین اهداف تغذیه جدید کمک می کند. شما چندین بار با متخصص تغذیه خود ملاقات خواهید کرد. او در هر ملاقات پیشرفت شما را پیگیری می کند. متخصص تغذیه می تواند به شما در تعیین اهداف واقعی کاهش وزن کمک کند. اکثر مردم باید حدود 1 تا 1.5 کیلوگرم در هفته وزن کم می کنند.

تعیین کالری روزانه

بسیاری از افراد از تاثیر دکتر تغذیه بر چاقی آگاه هستند. متخصص تغذیه  نیز با صمیمیت به آنها  می گوید چند کالری در روز بخورند تا وزن شان به طور ثابت و ایمن کاهش یابد. او می تواند به آنها در برنامه ریزی یک رژیم غذایی سالم و مغذی کمک کند.

شناسایی غذاهای پر ارزش

 از  تاثیر دکتر تغذیه بر چاقی، میتوان به شناسایی غذاهای پر ارزش و کم ارزش اشاره کرد. در واقع  بسیاری از مردم می دانند که باید وزن خود را کاهش دهند، اما نمی دانند چگونه این کار را انجام دهند. یک متخصص تغذیه می تواند برای حل مشکلات شما با شما همکاری کند. ممکن است متوجه نشوید که باید از برخی غذاها اجتناب کنید و بیشتر از غذاهای دیگر بخورید. یا شاید شما در حال حاضر غذاهای مناسب میخورید، اما اندازه وعده های غذایی شما بسیار زیاد است. درمان تغذیه پزشکی می تواند به شما در ایجاد تغییرات پایدار کمک کند.

درمان سایر بیماری ها

اگر وزن بیش از حد دارید، مهم است که وزن خود را کاهش دهید. اگر شما چاق هستید، این مسئله از اهمیت بیشتری برخوردار است. وزن بیش از حد احتمال ابتلا به بسیاری از مشکلات سلامتی مانند دیابت، آرتروز، فشار خون بالا،‌ بیماری قلبی، سکته و بیماری کبد را افزایش می دهد. درمان تغذیه پزشکی همچنین می تواند به افراد مبتلا به سایر مشکلات سلامتی کمک کند. این شامل افراد مبتلا به اختلالات خوردن ، افرادی که جراحی چاقی کرده اند و افراد مبتلا به سرطان یا دیابت است.

ارائه ی روشی کم خطر

اگر با متخصص تغذیه خود همکاری نزدیک داشته باشید و از توصیه های او پیروی کنید، این نوع درمان هیچ خطری ندارد. متخصص تغذیه با شما همکاری خواهد کرد تا مطمئن شوید که وزن زیادی را سریع از دست نمی دهید (که ممکن است خطرات را به همراه داشته باشد). متخصص تغذیه می تواند به شما اطمینان دهد که توده عضلانی زیادی از دست نمی دهید فقط چربی های ناخواسته را از دست می دهید.

تاثیر دکتر تغذیه بر چاقی

روان درمانی

 در مرحله ی آخر از درمان متخصص تغذیه، به بهبود شما از نظر روانی نیز کمک می کنند. آنها یادآور می شوند که هیچ غذایی ممنوع نیست فقط باید اندازه وعده ها را کنترل کرده و دفعات مصرف برخی غذاها را کاهش دهید. با متخصص تغذیه خود در مورد تغییراتی که آماده ایجاد آن هستید ،همچنین باید صادق باشید که کدام تغییر برای شما دشوار است.بنابراین می توانیم بگوییم که تاثیر دکتر تغذیه بر چاقی شامل بهبود سلامت روانی افراد چاق نیز می گردد.

کلام آخر

در مجله ی سلامت آبی سعی کردیم تا شما را با تاثیر دکتر تغذیه بر چاقی  آشنا کنیم اما حقیقت این است که  تاثیر رژیم ذکر شده توسط پزشک به میزان تلاش شما بستگی دارد. متخصص تغذیه می تواند به شما اطلاعات و پیشنهادات بدهد، اما شما باید عادات خود را تغییر دهید. متخصص تغذیه می تواند در این راه از شما حمایت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا