خدمات پرستاری در منزل

پرستار کودک در منزل , نقش پرستار کودک در تربیت کودکان

نکاتی در رابطه با تربیت کودک و نقش پرستار کودک در منزل

تربیت کودک در شادی و سلامت کودک غیرقابل انکار می باشد. والدین نقش مهمی در تربیت کودک دارند، اما در مواردی که نگهداری کودک بر عهده پرستار کودک باشد، بخش بزرگی از تربیت بر دوش پرستار خواهد بود. رفتار پرستار و آموزش های او تاثیر زیادی در رفتار، تربیت و قدرت خلاقیت و یادگیری کودک خواهد داشت.

برای تربیت درست شناسایی شخصیت و خلق و خوی کودک بسیار موثر خواهد بود و پرستار باید این توانایی را داشته باشد، تا شیوه ی رفتاری و تربیتی درستی در پیش بگیرد. یک پرستار خوب باید بتواند رابطه خوبی با کودک برقرار کند، کیفیت رابطه تاثیر زیادی در موفقیت پرستار خواهد داشت. رفتار پرستار تاثیر زیادی در زندگی کودک خواهد داشت.

پرستار کودک

یک پرستار کودک برای برقراری ارتباط خوب باید صبور، مهربان و با محبت باشد. کودکان نسبت به محبت واکنش نشان می دهند. پرستار با جلب اعتماد کودک می تواند استعدادها و توانایی های او را شناسایی کرده و در پرورش آن ها بکوشد و نکات تربیتی را به او بیاموزد.

برقراری یک ارتباط خوب و موثر بین کودک و پرستار زمانبر می باشد و پرستار باید در این مورد صبر و حوصله به خرج دهد. جلب اعتماد کودک یک روزه اتفاق نمی افتد. با گذشت روزها ارتباط نزدیک تر شده و اعتماد کودک جلب می شود.

پرستار کودکان در رابطه با تربیت کودک باید موارد زیر را مورد توجه قرار دهد:

رفتار خوب در برخورد اولیه

ارتباط اول پرستار با کودک و تاثیر اولیه ی آن روی کودک در برقرای ارتباط طولانی مدت بسیار حائز اهمیت می باشد. مهم ترین کار پرستار داشتن رابطه صمیمی با کودک می باشد و دیدار و برخورد اولیه در شکل گیری و شروع یک ارتباط خوب بسیار موثر می باشد.

ممکن است دیدار اولیه بین پرستار کودک و کودک در روز مصاحبه کنار والدین یا در دوره آزمایشی اتفاق بیافتد. آنچه اهمیت دارد، آماده بودن پرستار برای این دیدار می باشد. پرستار باید با پیداکردن نشانه هایی در کودک، او را بیشتر بشناسد. نشانه هایی مانند خجالتی بودن یا نبودن کودک .

ممکن است کودک در دیدار اول برخوردی سخت، جدی و سرد داشته باشد. پرستار باید حوصله به خرج دهد و زمان و فضای کافی به کودک بدهد. بدون شک در مرحله اول ماندن کودک در کنار یک غریبه اصلا برای کودک خوسایند نمی باشد، والدین باید به این موضوع توجه کنند ، و برای آشنا شدن کودک با پرستار چند روز در کنار آن ها باشند، مجبور کردن کودک به برقراری ارتباط با یک غریبه نتایج بدی خواهد داشت. پرستار ابتدا باید یعی کند اعتماد کودک را جلب کند و سپس در نزدیک تر شدن ارتباط تلاش کند.

مراقب کودک باید با حفظ آرامش و به دنبال نشانه هایی از آمادگی کودک برای برقراری ارتباط باشد. پرستار برای براقرای ارتباط و تربیت کودک با بازی کردن، کتاب خواندن، آواز خواندن و … شروع کند.

توجه به نظرات والدین

منبع اصلی کسب اطلاعات و شناخت کودک، والدین می باشند. چراکه؛ والدین بهتر از هر فرد دیگری کودک خود را شناخته و به عادت ها و رفتارهای او آشنایی دارند.از این رو؛ پرستار باید نظرات والدین در مورد کودک را مورد توجه قرار دهد و در هنگام پرستاری از کودک به آن نکات توجه کند. والدین پرستار را در برقراری ارتباط موثر با کودک یاری می کنند و نکاتی در مورد چگونگی برقراری یک ارتباط خوب به وی متذکر می شوند. پرستار باید در رابطه با هر نکته مجهولی، سوالات خود را از والدین بپرسد و پاسخ شان را دریافت کند.

پرستار کودک

یک پرستار خوب باید قبل از شروع کار با در نظرگرفتن، بررسی و کنترل اصول اساسی کار مسئولیت خود را به بهترین نحو ممکن به انجام برساند. ممکن است سوالاتی در رابطه با مسئولیت واگذار شده به پرستار برای او مطرح شود، که می تواند نظرات والدین را در آن رابطه بخواهد.

به عنوان مثال برای غذا دادن به کودک ، پرستار باید با ذائقه ی کودک، غذاهایی که او دوست دارد یا غذاهایی که به هیچ عنوان نمی خورد آشنا باشد. در رابطه با هرگونه آلرژی یا حساسیت غذایی والدین باید پرستار را در جریان قرار دهند. در مورد خواباندن کودک نیز پرستار باید در رابطه با عادت ها و روش های آرام شدن و خوابیدن کودک از والدین کمک بخواهند.

پرستار باید اطلاعات زیر در مورد کودک را بداند:

  • واکنش کودک در برابر چه چیزهای خوب است؟
  • کودک از چه چیزهایی متنفر می باشد؟
  • آیا کودک ویژگی های شخصیتی خاصی دارای که پرستار کودکان باید نسبت به آن آگاه باشد؟

هر نکته از ویژگی و رفتار کودک به مانند قطعه ای از پازل می باشد، که پرستار با آگاه شدن آن ها را در کنار هم می چیند و می تواند کودک را بهتر بشناسد. با گذشت زمان صحبت و ارتباط پرستار بچه با والدبن نیز زیاد می شود، و والدین و پرستار به همدیگر پیشنهاد های خوبی ارائه می دهند.

برقراری رابطه خوب دو نفر

یک پرستار کودک خوب در برقراری یک رابطه با کیفیت طولانی مدت نقش مهمی دارد. پرستار باید از نظرات والدین در زمینه نکته های اموزشی و تربیت کودک استفاده کند. برقراری ارتباط کودک با پرستار نباید اجباری نباشد، که نه تنها موثر نیست بلکه نتایج مخربی نیز به همراه خواهد داشت.

شروع کار با گوش دادن به صحبت های کودک

در ابتدا پرستار باید سعی کند، یک موقعیت و زمان مناسبی را برای کودک فراهم کند تا کودک با پرستار صحبت کند. گوش دادن به صحبت های کودک، احساس خوبی به او انتقال می دهد. اگر شما هم به دنبال یک پرستار با تجربه، ماهر می باشید، می توانید به مرکز آسایش مراقبتی ایده ال کرده و از آن ها برای استخدام یک پرستار نوزاد کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا