خدمات پرستاری در منزل

پرستار سالمند , نگهداری از سالمندان

نحوه نگهداری سالمند در منزل چگونه می باشد؟

در دوره سالمندی افراد به دلیل این که برخی از توانایی های خود را از دست می دهند نمی توانند کار های خود را انجام دهند و نیاز به مراقبت دارند. بهترین کار برای حمایت از سالمندان نگهداری از آن ها در منزل می باشد که در این صورت نیازی به خارج شدن سالمندان از منزل نیست و این کار باعث بالا رفتن کیفیت زندگی سالمند می شود زیرا با توجه به شرایطی که بیشتر سالمندان دارند برای تأمین نیاز های روزانه خود نمی توانند به بیرون از منزل بروند ولی پرستار سالمند می تواند کار های روزانه او را انجام دهد و همچنین در کار های خانه نیز همیار سالمند باشد.

وظایف پرستار سالمند با توجه به شرایطی که سالمند دارد متفاوت می باشد برای مثال برخی از سالمندان به دلیل بیماری های که دارند نیاز به مراقبت 24 ساعته دارند و پرستار باید بی وقفه در طول روز از سالمند نگهداری کند.

پرستار سالمند

 

پرستار سالمند در طول روز چه خدماتی می تواند برای سالمند ارائه کند؟

مراقب سالمند به او در زمینه استقلال فردی، انجام امور روزمره زندگی، کمک به تهیه و خوردن وعده های غذایی، یادآوری مصرف داروهای تجویز شده، کمک به انجام امور خانه، ایجاد سرگرمی و تفریح برای اوقات فراغت سالمند انجام می شود. یکی دیگر از مهمترین خدماتی که توسط مراکز ارائه دهنده خدمات پرستاری و مراقبتی در منزل خدماتی است که برای سالمندان تنها ولی با سطح استقلال جسمانی بالا است. برخی از سالمندان به دلیل دوری از اعضای خانواده و فوت همسر به تنهایی زندگی می کنند.

تنها در سالمندان منجر به بروز افسردگی و انزوای اجتماعی می شود. از این رو حضور یک مراقب در کنار سالمند برای اینکه زمانی را به مصاحبت و تفریح با سالمند سپری کند بسیار لازم و ضروری است. مراقبین باید با سرگرمی ها و علایق سالمندان آشنا باشند و بر اساس توانمندی های آن‌ها برنامه مناسب روزانه برای نگهداری از سالمند طراحی کند.

پرستار سالمند در رابطه با تغذیه سالمند چه وظایفی دارد؟

بهتر است بدانید اکثر سالمندان دارای بیماری هایی مانند فشار خون، دیابت و … هستند که نیاز به رژیم غذایی خاصی دارند. پرستار سالمند وظیفه دارد که با توجه به دستور پزشک معالج سالمند غذاهای سالم و مورد نیاز سالمند را فراهم کند و از این طریق بیماری های آن ها را کنترل کند و باعث افزایش آن ها نشود. سالمند اگر رژیم غذایی سالمی داشته باشد از نظر جسمی بهبود پیدا خواهد کرد و زندگی سالم تری خواهد داشت البته توجه کنید که سالمندان نیز باید به دستورات پزشک و پرستار توجه کرده و به آن ها عمل کنند تا دچار مشکلات مختلف جسمانی نشوند.

فیزیوتراپی سالمند در منزل چگونه انجام می شود؟

همان طور که گفته شد در دوره سالمندی افراد بیشتر توانایی های خود را از دست می دهند و ممکن است دچار مشکلات جسمی و روحی زیادی شوند. از این رو نیاز به خدمات توان بخشی دارند که امروزه با کمک یک پرستار مجرب همه این کار ها را می توان در منزل انجام داد.

زمانی که سالمند دچار شکستگی و … می شود مجبور است برای بهبود وضعیت خود به فیزیوتراپی مراجعه کند که برای این کار باید از منزل خارج شود، خارج شدن از منزل نیز مشکلاتی را به همراه دارد که خوشبختانه در حال حاضر پرستار سالمند می تواند همه این درمان ها را با کمک انواع تجهیزات مورد نیاز در منزل انجام دهد که این کار باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود و همچنین باعث می شود سالمند دچار مشکلات بیشتری نشود.

پرستار سالمند

پرستار سالمند از لحاظ روان شناسی چه خدماتی می تواند در منزل ارائه کند؟

بیشتر سالمندان به دلیل برخی عوامل مانند کاهش توان آن ها برای انجام برخی کار ها و یا تنهایی دچار افسردگی می شوند که این بیماری باعث می شود کیفیت زندگی سالمند افت کند. پرستار سالمند با توجه به آموزش هایی که در رابطه با روان شناسی دیده است می تواند از سالمند حمایت کند و با حضور خود در خانه و تشویق سالمند به انجام برخی کار ها همچنین با محبت و مهربانی کردن به سالمند می تواند افسردگی او را از بین ببرد و یک زندگی شاد برای سالمند بسازد.

مزایای وجود پرستار سالمند در منزل

همان طور که میدانید برخی از سالمندان به دلیل این که شرایط جسمی و یا روحی خاصی دارند نیاز به کسی دارند که از آن ها مراقبت کنند که با توجه به شرایطی که خانواده های امروزی دارند اطرافیان سالمند نمی توانند همه روزه از او مراقبت کنند در این صورت وجود یک پرستار ضروری می باشد. پرستاران سالمند با توجه به تخصصی که دارند آموزش های زیادی می بینند و خدمات تخصصی زیادی ارائه می کنند.

در این نوع از خدمات پرستار متخصص به همراه تجهیزات مورد نیاز در کنار سالمند و خانواده خواهد بود و تمام نکات مربوط به ارزیابی وضعیت سلامتی سالمند را تحت کنترل خواهد داشت. بهتر است بدانید اگر نگهداری از سالمند در منزل اگر توسط نیروهای متخصص صورت گیرد باعث حفظ امنیت، سلامت و بالا رفتن کفیت زندگی در سالمند خواهد شد.

پرستار سالمند می تواند از جهات مختلف از سالمند مراقبت کند برای مثال می تواند با سالمند ارتباط مناسبی برقرار کند و رفیق و همدم او شود که از این طریق باعث افزایش روحیه سالمند می شود. همچنین زمانی که سالمند در خانه نگهداری و مراقبت می شود آرامش زیادی خواهد داشت و همچنین عزت نفس او حفظ می شود که همه این عوامل باعث بالا رفتن کیفیت زندگی سالمند می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا