ثبتی و حقوقیحقوقی

وکیل ثبتی

وکیل ثبتی عبارت می باشد از وکلایی که در زمینه دعاوی ثبتی مشغول فعالیت می باشند و به شکل کامل بر قوانین و مقررات ثبتی تسلط دارد و در دعاوی ثبتی می توانند به خوبی از موکل خود دفاع نموده و وی را در دست یابی به حق خود یاری رسانند.وکیل ثبتی باید دارای دانش و تجربه و تخصص باشد به ویژه در پرونده ها و موضوعات ثبتی که در برخی موارد دارای پیچیدگی های زیادی می باشند وکیل ثبتی کمک زیادی می تواند به موکل خود بکند.

شرح وکیل ثبتی

در واقع وکیل ثبتی به کلیه قوانین و آیین نامه های ثبت تسلط داشته و بر اساس تجربه و علمی که در این زمینه دارد ؛ کلیه جوانب پرونده را مورد بررسی قرار داده و بعد از آن اقدام به دفاع از موکل خود می کند.موسسه حقوقی  با بهره گیری از حضور بهترین وکیل امور ثبتی در این موسسه مهیای ارائه خدمات مشاوره و قبول وکالت در امور ثبتی به شما عزیزانی که درگیر پرونده های ثبتی می باشید ، است.در این موسسه نخست پرونده و علل و خواسته دعوا به وسیله وکیل ثبتی و وکیل ملکی مورد بررسی قرار گرفته و بعد دادخواست صحیح با توجه به مدارک طرح می شود.

انواع مختلف دعاوی ثبتی:

در واقع دعاوی ثبتی به دعاوی گفته می شود که در جریان ثبت املاک و اسناد و اجرای اسناد لازمالاجرا موضوعیت می یابد و به دعاوی مثل ثبت املاک ، ثبت اسناد ، اعتراض به ثبت املاک ، اعتراض به تحدید حدود ، اعتراض به حقوق ارتفاقی ، اعتراض به رای هیئت حل اختلاف ، تعیین تکلیف اراضی و ساختمان هایی که دارای سند رسمی نمی باشند و… گفته می شود.

وکیل ثبتی

 

مراجعی که دارای صلاحیت رسیدگی به دعاوی ثبتی می باشند:

• گروهی از اختلافات که رسیدگی به آن در صلاحیت ذاتی محاکم دادگستری می باشد که در ماده 16 و 20 قانون ثبت تصریح شده است.
• گروه دیگر که در صلاحیت هیئت نظارت و شورای عالی ثبت است که در ماده 25 قانون ثبت ذکر شده است.

خود دعاوی ثبتی که رسیدگی به آن در صلاحیت محاکم دادگستری می باشد به سه گروه طبقه بندی می گردد:

• دعاوی که به ثبت املاک مربوط می شود : آن گروه از دعاوی می باشند که در جریان ثبت املاک و پیش از ثبت ملم در دفتر املاک روی داده اند و حل و فصل آن در صلاحیت ذاتی محاکم عمومی می باشد که تحت عنوان اعتراض به ثبت بررسی می شوند مانند معامله معارض ، قانون چگونگی صدور اسناد مالکیت ، اسنادی که اسناد ثبتی آن ها در اثر جنگ یا حوادث غیر مترقبه از بین رفته اند و قانون تعیین تکلیف پرنده های ثبت که فاقد سابقه بوه و….

• دعاوی که به ثبت اسناد و ابطال و اصلاح سند مربوط می شوند: دعاوی که پس از ثبت ملک در دفتر املاک و صدور سند مالکیت روی می دهند مثل دعاوی مربوط به ابطال سند ، دعوای اعتراض افرازی ، دعاوی مربوط به اسناد مالکیت معارض و ….

• دعاوی که به اجرای اسناد رسمی لازمالاجرا مربوط می شود : دعاوی می باشند که در جرایان اجرای اسناد رسمی لازم الاجرا امکان دارد اتفاق بیافتد که امکان دارد ناظر به دستور اجرا سند رسمی باشد با عملیات اجرایی و اقدامات اجرائی ماموران ثبت امکان دارد شکایت از دستور اجراء سند رسمی به علت مجعول بودن سند با معرفی جاعل باشد یا شکایت از دستور اجراء سند رسمی با ادعای مجعول بدون سند معرفی جاعل یا به علت ادعای مخالف بودن مدلول آن با قانون و مانند این ها.

وکیل ثبتی

دعاوی ثبتی که رسیدگی به ان ها در صلاحیت هیئت نظارت و شورای عالی ثبت می باشد:

• هیئت نظارت: به موجب ماده 6 اصلاحی قانون ثبت جهت رسیدگی به تمامی اختلافات و اشتباهات مربوط به ثبت اسناد و املاک در مقر هر دادگاه ، هیئتی به نام هیئت نظارت ایجاد می شود و به تمامی اختلافات و اشتباهات ثبتی که در حدود و صلاحتیت هیئت نظارت قراردارد، رسیدگی می نماید .
براساس ماده 25 قانون بیان شده اشتباهات غیر موثر که در جریان ثبت رخ می دهد در این مورد راسا دستور اصلاح و برطرف کردن اشتباه می نمایدمثل اشتباه در تاریخ و یا نام کوچک و در مورد اشتباهات موثری که در جریان ثبت ملک روی می دهد این اشتباهات موثر به شکل کلی سبب ابطال جریان ثبت و تجدید آن می شوند مانند اشتباه در نوع ملک ( مغازه ، باغ ) یا اشتباه در شماره اصلی ملک.

• شورای عالی ثبت:شورای عالی ثبت از دیگر مراجع اداری رسیدگی به مسائل و اشتباهات و اختلافات ثبتی می باشد. به موجب ماده 25 مکرر اصلاحی قانون ثبت ،هیئت نظارت ، تنها مرجع تجدید نظر نسبت به آراء می باشد که دو شعبه املاک و اسناد دارد و به شکل کلی رسیدگی هیئت نظارت واجد جنبه ترافعی نمی باشد و در برطرف کردن اشتباه و برطرف کردن اشکال و تشخیص صحت و سقم اقدامات خلاصه می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا