پوست و مو

وکس , اپیلاسیون موهای زائد با وکس , عوارض وکس

موهای زائد موجود در بدن ظاهری ناخوشایند ایجاد می کنند یکی از مسئله هایی که افراد همیشه با آن دست به گریبانند انتخاب روشی برای از بین بردن موهای زائد بدن می باشد .از قدیم افراد برای از بین بردن این موها از روش های گوناگونی مانند استفاده از تیغ ،واجبی ،بند انداختن و… استفاده می کردند .

یکی از موثرترین این روش ها برای از بین بردن موهای زائد استفاده از اپیلاسیون با وکس است. عملکرد وکس بدین صورت است که با کشیدن ساقه مو از زیر پوست وایجاد عارضه کمتر برای پوست شاید بتوان گفت یکی از معمول ترین روش ها برای از بین بردن موهای زائد به شمار می رود . وکس مورد استفاده در اپیلاسیون انواع مختلفی دارد یکی از آن ها استفاده از وکس گرم است .در ادامه ی این مقاله قصد داریم شمارا با انواع وکس، روش انجام اپیلاسیون موهای زائد با وکس و عوارض وکس بیشتر آشنا کنیم .

استفاده از وکس برای از بین بردن موهای زائد

استفاده از وکس برای از بین بردن موهای زائد سبب کمتر شدن و نازکتر شدن موهای زائد در بدن می شود رویش مجدد این موها به طور معمول مدت سه تا هشت هفته  طول خواهد کشید. البته این مدت زمان بستگی به شرایط بدن هر فردی می تواند متفاوت باشد .برای استفاده از وکس باید طول موهای زاید در حدود شش میلی متر باشد تا موها به آسانی از ساقه و ریشه کنده شوند.

.اگر بخواهیم برای از بین بردن موهای زائد بدن دو روش اپیلاسیون با وکس و استفاده از لیزر را مقایسه کنیم به این نتیجه می رسیم که  استفاده از وکس برای اپیلاسیون موهای زائد مقداری درد در بدن فرد ایجاد می کند اما استفاده از لیزر علاوه بر دردناک نبودن ،عوارض ناشی از اپیلاسیون با وکس را ندارد همچنین در روش لیزر حتما لازم نیست موها بلند باشند .

همانطور که گفته شد برای خلاصی از شر موهای زائد موجود در بدن راهکارهای مختلفی وجود دارد ،یکی دیگر از این روش ها استفاده از لیزر است  که به نظر می رسد استفاده از آن از سایر روش ها بهتر بوده و عوارض سایر روش ها مانند سوختگی با تیغ ، رشد موهای زیر پوستی و … را ندارد .همچنین باید گفت نتایج حاصل از استفاده از لیزر دائمی و طولانی مدت خواهد بود . عوارض ایجاد شده از لیزر بسیار ناچیز است به همین دلیل این روش طرفداران بسیاری دارد .

لیزر موهای زائد یا وکس ؟

به افرادی که به علت داشتن موهای زائد فراوان در بدن مدام در اذیت هستند و به دنبال داشتن پوستی صاف و شفاف هستندتوصیه می کنیم با مراجعه به کلینیک های لیزر مو و استفاده از خدما ت لیزر درمانی به این مهم دست پیدا کنند . در این کلینیک ها متخصصین مجرب و متخصصی حضور دارند که با استفاده از بروزترین  وجدیدترین تکنولوژی لیزر موهای زائد آماده ی ارائه ی خدمات به شما می باشند .افرادی که به این کلینیک ها مراجعه می کنند با برگزاری جلسه ی مشاوره  نوع پوست و موهایشان مشخص می شود ودر نتیجه بهترین روش لیزر درمانی را  دریافت خواهند کرد .

وکس

وکس موهای زائد

استفاده از وکس برای از بین بردن موهای زائد موجود در بدن از دیرباز در بین مردم وجود داشته است . وکس مورد استفاده انواع مختلفی دارد . مشهور ترین آنها استفاده از موم داغ  یا نوارهای آغشته به موم است . موم مورد استفاده در جهت خلاف رشد موها به به صورت لایه نازکی بروی پوست  مالیده می شود و سپس با حرکتی سریع از روی پوست کنده می شود. در کشیدن نوار مومی باید نهایت دقت را کرد تا به صورت صحیح و سریع کشیده شود تا همه موهای زائد از ریشه جدا شوند .

در روش اپیلاسیون با استفاده موم حتما باید موها بلند باشند در حدود چند میلی متر و بیشتر از نیم سانتی متر  تا نتیجه موفقی از استفاده از موم بدست بیاید .و همه موها از ریشه از پوست کنده شوند .باشد ،این کار به جدا شدن سریع موها از ریشه کمک می کند و مانع از گیر کردن موم به موها می شود . بعد از انجام اپیلاسیون ریختن پودر روی پوست برای جذب رطوبت اضافی موثر است و همچنین این روش همانند مانع روی پوست عمل می کند .

در مورد مواد ترکیبی وکس های تولید شده توسط شرکت های مختلف باید گفت که وکس ها بر پایه مواد مغذی فراوان تولید می شوند .برخی از وکس های تولید شده بر پایه عسل می باشند و برخی کرمی مانند هستند .سایر وکس های تولید شده نیز بر پایه  مواد دیگری مانند روغن درخت چای، گیلاس، شکلات و لاوندر (اسطوخودوس) و … تولید می‌شود.

عوارض وکس ناحیه تناسلی

برخی از افراد از وکس برای اپیلاسیون ناحیه تناسلی خود نیز استفاده می کنند .اپیلاسیون ناحیه تناسلی و سایر قسمت ها  بوسیله وکس اگرچه در رهایی هر چه سریع از شر موهای زائد بسیار موثر است اما این کار یکسری عوارض نیز دارد ،که در ادامه در مورد این عوارض صحبت خواهیم کرد. مانند هر کار دیگری بهتر است قبل از اقدام به اپیلاسیون با وکس ناحیه تناسلی توصیه  می کنیم تا از عوارض جانبی آن آگاهی کامل پیدا کنید . برخی از این عوارض عبارتند از :

قرمزی

کسانی که از وکس برای اپیلاسیون بیکینی خود استفاد می کنند از قرمزی پوست بعد ازاپیلاسیون شکایت دارند  ،باید خاطرنشان کرد که  این موضوع  طبیعی است و برای همه افراد که این کار را انجام می دهند اتفاق می افتد البته شدت این قرمزی در افراد مختلف متفاوت است. در برخی افراد این ناحیه به رنگ صورتی درمی آید و بعد از چند ساعت برطرف می شود اما در فردی دیگر ممکن است راش و برآمدگی‌های قرمز رنگ و حتی خونریزی و کبودی چند روزه متغیر ایجاد شود .

این مسئله در بین همه ی افراد استفاده کننده طبیعی بوده و ربطی به استفاده ی مجدد از وکس و ضخامت موها ندارد  .همچنین خاص دفعه اول نمی شود و ممکن است افرادی که مرتب از آن استفاده می کنند هم هر بار دچار قرمزی پوست در آن ناحیه شوند.

رشد موهای زیرپوستی (درون روییده)

یکی دیگر از عوارض شایع استفاده از وکس برای از بین بردن موهای زائد بدن ،رشد موهای درون روییده یا زیرپوستی می باشد . از آنجا که انجام وکس در جهت رویش مو باید انجام شود تا از این عارضه پیشگیری شود اما به خاطر این که رشد موهای ناحیه بیکینی و ناحیه تناسلی  درجهات مختلف است ، این مشکل بوجود می آید  . زمانی که موهای زیرپوستی در این ناحیه رشد می کنند فرد دچار مشکل و درد شده و همچنین ظاهری ناخوشایند بوجود می آید.

راش، برآمدگی و خونریزی

یکی دیگر از عوارضی که خیلی کم مگر درموارد نادر اتفاق می افتند راش، برآمدگی و خونریزیدر محل ناحیه تناسلی می باشد .این عارضه فقط در محل ناحیه تناسلی بعد از آن بوجود می آید  .

واکنش آلرژیک

استفاده از وکس برای کسانی که پوست حساس دارند کمی نگران کننده است .این افراد ممکن است بعد از استفاده از وکس دچار واکنش آلرژیک  وحساسیت شوند . این عارضه نیز به ندرت اتفاق می افتند  و بسیار آزاردهنده است .

کاهش خاصیت کشسانی پوست

اگر چه استفاده مداوم از وکس سبب می شود پوستی صاف و بدون مو داشته باشیم اما استفاده طولانی مدت از آن سبب پیری زورس در پوست می شود .حتی اگر در زمان استفاده از وکس بسیار ملایم عمل شود باز هم پوست بدن کشیده شده و به مرور زمان آسیب های جدی از جمله از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست را در پی خواهد داشت . در این هنگام  پوست ضعیف تر شده و چین وچروک ایجاد و درنتیجه پیری زودرس در انتظار فرد خواهد بود .باید توجه داشت امکان بروز این عوارض در نواحی از بدن که پوست حساس دارند مانند قست ابروها و ناحیه تناسلی بیشتر می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا