موفقیت

هوش مالی

یکی از راه‌هایی که کمک بسزایی به موفقیت افراد میکنه داشتن هوش مالی هست . این مورد به افراد کمک میکنه تا مشکلات مالی خودشون و دیگران رو حل کنن. هوش مالی و یا اقتصادی با موفقیت رابطه مستقیم داره. یعنی؛ هر چه هوش مالی بیشتر باشه، امکان موفقیت مالی هم بالاتر میره! اگر شما هم بتونین چند دقیقه از وقتتون رو به خواندن این مطلب اختصاص بدین، بی شک وارد دنیای بزرگ مالی و موفقیت میشین. مطالعه این مطلب باعث افزایش هوش مالی شما و افزایش سرعت رشد مالیتون میشه. هوش مالی میتونه یکی از بحث‌های جذاب در حوزه موفقیت باشه. شما در هر وضعیت اقتصادی که باشین می‌تونین این مقاله رو بخونین چون این مطلب برای همه افراد با هر سطح مالی مفید هستش.

تعریف هوش مالی

در ابتدا برای این که با هوش مالی آشنا بشین، باید یک تعریف کلی از آن و یا اقتصادی برای شما ارائه بدیم. البته بهتره بدونین که تعریف هوش مالی برای افراد مختلف متفاوته. این تعریف ممکنه برای فردی کسب درآمد بالا باشه و برای دیگری کاهش بیشتر هزینه‌ها و یا پس‌انداز کردن. اما در حالت کلی، اگه بخواهیم تعریفی از آن داشته باشیم باید بگیم؛ هوش مالی یک نوع مهارت هستش که افراد از طریق این مهارت می‌تونن مشکلات مالی خودشون و یا دیگران رو حل کنن و از این طریق به موفقیت مالی نزدیک‌تر بشن.

 به عبارت دیگه میشه گفت هوش مالی یک معیار سنجش برای این هستش که شما چقدر از سرمایتون و پول‌هاتون درست استفاده می‌کنین؟ برای همینه که گفتیم این مورد تاثیر بسزایی در موفقیت مالی داره! شما از طریق هوش مالی می‌تونین پولتون رو با مدیریت خرج کنین و یا آن را مسئولانه پس‌انداز کنین.

راه‌ های افزایش هوش اقتصادی برای رسیدن به موفقیت مالی

می‌تونیم بگیم که درآمدهای نه‌چندان بالا، ساعت کاری بالا و مخارج بالای زندگی باعث شدن که زندگی افراد زیادی دچار چالش بشه و این افراد رو از یک زندگی خوب دور کنه. برای این که زندگی مطلوبی داشته باشین و بتونین با مشکلات مالی برخوردی درست داشته باشین، باید هوش مالی خودتون رو افزایش بدین. معمولا حل کردن مشکلات مالی، به طور خود به خودی باعث افزایش هوش مالی میشه. به خاطر همین هم هستش که پولدارها روز به روز پولدارتر میشن. پولدارها با مشکلات مالی به درستی برخورد می‌کنن و این مشکلات رو یک راه برای یادگیری بیشتر تلقی می‌کنن و همین باعث میشه که به موفقیت مالی دست پیدا کنن. ولی افراد فقیر برای حل مشکلات مالیشون هیچ تلاشی نمیکنن و گاها خودشون رو قربانی مشکلات میدونن.

برای این که به درستی با مشکلات مالی برخورد کنین لازمه که هوش مالی بالایی داشته باشین. برای افزایش هوش اقتصادی و رسیدن به موفقیت مالی، لازمه که چندین قدم بردارین.

موفقیت مالی
موفقیت مالی

اولین قدم: با مفاهیم هوش مالی به خوبی آشنا بشین.

هوش مالی دارای 3 مفهوم سرمایه، جریان مالی و بدهی هستش که شما باید با این سه مفهوم به خوبی آشنا باشین تا بتونین اولین قدم رو برای افزایش هوش مالی و رسیدن به موفقیت مالی بردارین.

سرمایه، به هر چیزی که با گذشت زمان ارزشش را از دست نده، گفته میشه. پس سرمایه فقط شامل ملک و پول نمیشه. مهارت شما هم سرمایه محسوب میشه. جریان مالی، ارتباطات بین بدهی و سرمایه رو مشخص میکنه. مثبت بودن جریان مالی یعنی این که سرمایه شما از بدهیتون بیشتره و منفی بودن آن یعنی بدهی‌هاتون از سرمایتون بیشتره. بدهی، به هر چیزی گفته میشه که باعث بشه نقدینگی شما کاهش پیدا کنه. با دونستن این مفاهیم شما یه قدم به رسیدن به موفقیت مالی نزدیک‌تر شدین.

دومین قدم:چشم انداز مالی داشته باشین.

داشتن چشم انداز صحیح مسیر موفقیت مالی رو برای شما هموار و روشن میکنه! برای این که شما یک فرد موفقی در امور مالی باشین باید انگیزه داشته باشین. برای داشتن و حفظ انگیزه هم لازمه که شما یک چشم‌انداز مالی برای خودتون در نظر بگیرین.

سومین قدم: طرز تفکرتون رو تغییر بدین.

برای افزایش هوش مالی باید طرز تفکر خودتون رو تغییر بدین. تا زمانی که طرز تفکرتون تغییر نکنه نه هوش مالیتون افزایش پیدا میکنه و نه به موفقیت مالی دست پیدا می‌کنین. شما باید بتونین تفکرات خودتون رو راجع به پول، سرمایه‌گذاری و راه‌های رسیدن به پول تغییر بدین. تغیر دادن طرز فکر یکی از قدم‌هایی هستش که باید برداشته بشه تا به هوش مالی بالاتر دست پیدا کنین.

وقتی شما به این فکر می‌کنین که پولتون رو چطوری خرج کنین، هوش مالیتون پایین نگه داشته میشه ولی وقتی به این فکر می‌کنین که چطوری درآمد بیشتر و پول بیشتری داشته باشین هوش مالیتون افزایش پیدا میکنه.

افزایش هوش مالی,موفقیت مالی,هوش مالی

چهارمین قدم: برنامه‌ریزی و داشتن اهداف مالی.

برای این که به موفقیت مالی دست پیدا کنین باید هدف خودتون رو تعیین کنین. شما با مشخص کردن اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خودتون و داشتن برنامه‌ریزی مناسب برای رسیدن به این هدف‌ها می‌تونین گام بعدی رو برای افزایش هوش مالی بردارین. اهدافتون رو به اهداف کوچک و بزرگ تقسیم کنین و سعی کنین که جزئیات مربوط به هر هدف رو هم لحاظ کنین. وقتی که شما در اهداف کوتاه مدتون به موفقیت‌ می‌رسین، اشتیاق و انرژی کسب می‌کنین که به سمت اهداف بلند مدتتون حرکت کنین.

سعی کنین اهدافتون رو کاملا واضح جایی یادداشت کنین، با این کار مطمئن باشین که هیچ وقت از اهدافتون دور نمی‌شین. وقتی که هدف داشته باشین مسیرتون مشخصه و به خوبی می‌دونین باید چه مسیری رو  برای رسیدن به موفقیت مالی طی کنین.

با برداشتن این 4 قدم به راحتی نیمی از راه رو برای افزایش هوش مالی برداشتین. با افزایش آن دانش شما درباره اطلاعات مالی بالا میره و شما خیلی راحت میتونین مشکلات مالیتون رو حل کنین.

سخن آخر

همونطور که در این مقاله اشاره کردیم، تعریف هوش مالی از دید افراد مختلف متفاوته. ولی در حالت کلی؛ هوش مالی و یا اقتصادی، یک معیار سنجش برای درست خرج کردن پول و پس‌انداز کرد اونه. داشتن این هوش بالا به موفقیت مالی بیشتر کمک می‌کنه! برای این که به هوش مالی بالاتر دست پیدا کنین باید، تعاریفی از مفاهیم مهم آن رو بلد باشین. این مفاهیم شامل؛ سرمایه، بدهی و جربان مالی میشه. در گام‌های بعدی برای افزایش هوش مالی لازمه که چشم انداز مالی داشته باشین، طرز فکرتون رو تغییر بدین و اهداف بلند مدت و کوتاه مدت خودتون رو مشخص کنین و سعی کنین برای رسیدن به این اهداف، تلاش کرده و بهترین برنامه‌ریزی رو داشته باشین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا