سلامت

هر آنچه باید درباره ی ورزش و کبد چرب بدانید

ارتباط ورزش و کبد چرب

فعالیت بدنی می تواند راهی موثر برای کاهش چربی در کبد باشد.  انجام ورزش یا تمرین مقاومتی،   در طول هفته ،  از تجمع چربی در سلولهای کبدی را بدون توجه به کاهش وزنی که رخ داده است یا خیر، جلوگیری می کند. برای اینکه بیشتر به ارتباط میان ورزش و کبد چرب پی ببرید توجه شما را به تحقیق انجام شده پیرامون این موضوع جلب می کنم.

در یک تحقیق، محققان  از 18 فرد  چاق مبتلا به کبد چرب خواستند که به مدت نیم الی یک ، پنج روز در هفته را  ورزش کنند و 10٪ کاهش چربی کبد را تجربه کردند ، حتی زمانی که وزن بدن آنها ثابت ماند. همچنین تمرینات تناوبی با شدت بالا (HIIT) در کاهش چربی در کبد مفید است.

ورزش و کبد چرب

به طوری که با آزمایش بر روی 28 فرد مبتلا به  بیماری کبد چرب، انجام HIIT به مدت 3 ماه سبب  به کاهش زیاد چربی در کبد شد. این کاهش حدود 39 درصد بود.  از آنجایی که ورزش منظم برای کاهش چربی در کبد مهم است ، بهترین استراتژی این است که ورزشی را انتخاب کنید که دوست دارید و قادر هستید انجام دهید.

 نتیجه: تمرینات استقامتی ، تمرینات قدرتی یا تمرینات تناوبی کم یا زیاد می تواند به کاهش چربی در کبد کمک کند.  نکته اصلی این است که به طور مداوم ورزش کنید.

معرفی ورزش های مفید برای کبد چرب

بعد از اینکه درباره ی ارتباط میان ورزش و کبد چرب آگاه شدید. قصد داریم تا در این بخش به معرفی ورزش های مفید برای کبد چرب بپردازیم

ایروبیک

هدف این فعالیت بدنی سوزاندن چربی بدن است که توسط حرکات ورزش مختلفی که در آنها چربی به عنوان منبع انرژی عمل می کند ، انجام گرفته می شود. توصیه می شود با حرکات با شدت متوسط شروع کنید، به خصوص اگر تا کنون سبک زندگی بی تحرک داشته اید.

دوچرخه

دوچرخه سواری علاوه بر سرگرم کننده بودن ، باعث کاهش وزن ، سوزاندن چربی و کالری ، افزایش ظرفیت ریه و بهبود تعادل می شود.  دوچرخه سواری سبب داشتن عملکرد بهتر  کبد و سایر اعضای بدن شما می گردد.

 شنا کردن

 ورزش های هوازی مانند شنا باعث افزایش سطح انرژی و کاهش خستگی می شود.  زمانی اتفاق می افتد که قلب و کبد به نحوی “بیش از حد” کار می کنند تا گردش خون در بدن به راحتی انجام شود.  شنا همچنین سلامت قلب و عروق شما را افزایش می دهد ، به این معنی که قلب خون را راحت تر به کبد پمپ می کند و کل چربی بدن را کاهش می دهد.

 نسبت کمتر چربی بدن همچنین منجر به کاهش چربی در کبد و کاهش خطر افزایش آنزیم های کبدی می شود.  نیازی نیست فوراً  یک رژیم ورزشی آماده کنید که نمی توان از آن پیروی کرد.  با انتظارات واقع بینانه شروع کنید.  شما می توانید 10 تا 20 دقیقه شنای مبتدی را دو بار در هفته امتحان کنید.

فعالیتهای تنفسی

 از آنجا که با وجود چربی در کبد ، فرد نیز بیشتر مستعد پوکی استخوان است و در مراحل پیشرفته بیماری کبد ، بدن شما انرژی را از ماهیچه های شما می گیرد ، بنابراین لازم است از  ذخیره انرژی برای بدن مراقبت کنید.

برای این کار به تمرینات آرامش بخش زیادی نیاز است که تمام مسیرهای انرژی بدن شما را تامین کند.  بهتر است حداقل دو بار در هفته تمرینات تنفسی منظم را شروع کنید.  حرکات کششی انجام دهید ، یوگا تمرین کنید.

 پیاده روی معمولی

 اگر تمایلی به انجام ورزش هایی مانند شنا یا یوگا ندارید ، راه رفتن کافی است، که طبیعی ترین حرکت بدن است.  پیاده روی یک ورزش ساده و ایمن است.  هر هفته زمان پیاده روی های خود را تعیین کنید.  یا تردمیل بخرید و تا آنجا که می خواهید روی آن قدم بزنید ، حتی اگر در بیرون هوا بد باشد. ورزش سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و به توزیع سریعتر اکسیژن در سراسر بدن کمک می کند.

ورزش و کبد چرب

سلول های شما بلافاصله زنده می شوند و می توانند عملکرد بهتری داشته باشند. یک برنامه معمولی، 30 دقیقه پیاده روی روزانه بین 3 تا 7 بار در هفته به کاهش وزن و چربی بدن کمک می کند. مهم است که به ارتباط میان ورزش و کبد چرب اهمیت بدهید و  برای کاهش چربی کبد، از انجام پیاده روی های معمولی غافل نشوید.

کلام آخر

ما در مجله ی سلامت آبی، ارتباط میان  ورزش و کبد چرب را کاملا مستقیم و موازی یکدیگر بیان کردیم. در واقع بهترین راه برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری ورزش است.  آمارها نشان می دهد بیمارانی که به سبک زندگی فعال و رژیم ورزشی هوازی معمولی روی آورده اند، با وجود کاهش وزن زیاد ، کمتر احتمال دارد که چربی در کبد خود داشته باشند. توصیه میکنیم حداقل 3 ساعت فعالیت بدنی در هفته انجام دهید. اگر بتوانید  ورزش هوازی (مانند پیاده روی و غیره) انجام دهید، نیز عالی می شود.

 در نهایت ، باید به خاطر داشته باشیم که انجام ورزش برای سایر بیماری ها (فشار خون بالا ، دیابت و غیره) مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا