خدمات پرستاری در منزلرپورتاژ آگهی

چرا میزان خواب در سالمندان بیش تر از سایرین است؟

در رابطه با مسائل مربوط به دوران سالمندی یکی از مسئله های مهم ،میزان خواب سالمندان می باشد . فردی که مراقبت از یک سالمند را به عهده میگیرد علاوه بر رسیدگی به امور شخصی و روزانه سالمند و زیر نظر گرفتن مراقبت های پزشکی در سالمند وظایف دیگری مانند رسیدگی به میزان خواب سالمند را نیز دارد .

پرستار سالمند باید مراقب میزان چرت زدن های روزانه سالمند و ساعات خواب شبانه او باشد و به گونه ای برنامه ریزی کند که هر کدام در وقت مناسبی انجام شوند .

برخی از سالمندان خواب شبانه کافی ندارند و دچار بی خوابی می شوند که برای سلامتی این افراد بسیار مضر می باشد .باید ساعات خواب این افراد به گونه ای تنظیم شود تا دچار مشکل و بیماری ناشی از کمبود خواب نشوند . در ادامه مقاله برخی از مزیت های خواب کافی سالمندان را بررسی خواهیم کرد.

مزیت های خواب کافی سالمندان

میزان خواب در سالمندان

کاهش خطر احتمال ابتلا به آلزایمر

طبق تحقیقاتی که در زمینه خواب و تاثیرات آن انجام شده است سیستم مغز در زمان خواب سموم بدن را دفع کرده و سبب سلامتی مغز می شود .این تحقیقات ثابت کرده است که سالمندانی که خواب کافی و با کیفیت دارند کمتر دچار آلزایمر و مرگ زودرس می شوند . اما تنها خواب زیاد کافی نمی باشد . مراقب سالمند یا اطرافیان باید محیط را به گونه ای فراهم نمایند تا خواب سالمند علاوه بر کافی بودن با کیفیت نیز باشد تا سلامتی سالمند به خطر نیفتد .

افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن

خواب کافی و با کیفیت در سالمندان سبب افزایش قدرت سیستم ایمنی در آنها می شود . داشتن خواب کافی بدن را قوی کرده و در برابر مبارزه با عفونت ها و عوامل بیماری زا مقاوم می کند . همچنین انرژی از دست رفته سالمند در طول روز به او باز می گردد .

افزایش کیفیت روانی و احساسی

خوابیدن در سالمندان همانند کودکان از ایجاد بی قراری و بداخلاقی جلوگیری نموده تحریک پذیری سالمند را کاهش می دهد . افزایش کیفیت روانی و احساسی مزیت دیگر خواب کافی در سالمندان می باشد .

ترمیم بافت ها و سلول های آسیب دیده

در طول زمان خواب ، بدن ترمیم بافت ها و سلولهای آسیب دیده بخصوص سلولهای مغزی را انجام می دهد .

طول عمر را افزایش میدهد

یکی دیگر از مزیت های داشتن خواب کافی در سالمندان افزایش طول عمر در آنها می شود . به طور کلی داشتن خواب کافی (7 ساعت در شبانه روز ) سبب افزایش طول عمر در افرد می شود . پزشکان همواره توصیه می کنند تا افراد کمتر از 5 ساعت و بالای 7 ساعت نخوابند .

کاهش ابتلا به عفونت ها

عفونت در بدن با بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی، سکته، دیابت و آرتروز و دمانس مرتبط است. مطالعات نشان می دهد خواب کافی باعث کاهش پروتئین های مرتبط با عفونت می شود.

افزایش خلاقیت و ابتکار

خلاقیت برای حفظ سلامتی سالمند بسیارمهم است. فعالیت هایی مانند نقاشی، نویسندگی و موسیقی می تواند سبب ایجاد انگیزه و زنده شدن روح سالمندان شود .حتی سالمندانی که دچار ضعف حرکتی و روحی هستند نیز بهخلافیت و ابتکار نیاز دارند تا بوسیله آنها به ابراز احساسات خود بپردازند .با کار کشیدن از مغز می توان به افزایش خلاقیت و ابتکار در هر فردی کمک نمود .

کمک به حفظ وزن مناسب

خواب کافی سبب کمک به حفظ وزن مناسب در افراد می شود . مکانیسم کنترل خواب و وزن در بدن افراد توسط یک نقطه از مغز انجام می شود .هرمونهایی که از مغز ترشح می شوند و سبب خواب آلودگی در فرد می شوند سبب تحریک اشتها نیز هستندو این دو باهم در ارتباطی مستقیمی قرار دارند . طبق تحقیقاتی که در این باره انجام شده است خواب کافی در هر فردی سبب می شود میزان چربی سوزی تا 56% افزایش یابد .همچنین افرادی که خواب کم و یا زیاد دارند توده عضلانی بیشتری را از دست می دهند .

کاهش استرس

همه افراد بخصوص افراد سالمند باید از استرس دور باشند . کاهش استرس به داشتن زندگی آرام و خلق خوب کمک می کند . همچنین فرد سالمند با کاهش استرس خود روال طبیعی زندگی خود را داشته و با آرامش زندگی خواهد کرد . یکی از عوامل ایجاد استرس در افراد سالمند اختلالات ناشی از کمبود خواب در آنها می باشد .

احتمال بروز حوادث و سقوط را کاهش می دهد

از دیگر مزیت های داشتن خواب کافی در همه افراد بخصوص سالمندان ،جلوگیری از احتمال بروز حوادث و سقوط افراد می باشد . سالمندی که دچار کمبود خواب می باشد معمولا نمی تواند به صورت متعادل زندگی کرده و احتمال افتادن و ایجاد مشکل برای وی وجود دارد . کمبود خواب سبب کاهش تمرکز وگیجی می شود . بنابرین برای سالمندانی که کمبود خواب دارند رانندگی توصیه نمی شود .

میزان خواب در سالمندان

سالمند و چرت روزانه

خواب کافی برای سالمندان مزیت های فراوانی دارد . سالمندان معمولا خواب شب کمتری نسبت به دیگران دارند همین کمبود خواب و کاهش کیفیت آن سبب می شوند میزان چرت زدن های روزانه شان زیاد شود . معمولا سالمندان با توجه به شرایط بدنی شان به 7 تا 9 ساعت خواب در شب نیاز دارند که اگر تامین نشود هم سلامتی شان به خطر می افتد و هم سبب می شود در طول روز زیاد چرت بزنند که سبب ایجاد نوعی نامتعادلی در زندگی این افراد می شود .

همچنین به خواب رفتن سالمندان زمان زیادی را صرف می کند که سبب ایجاد بی قراری و استرس در آنها می شود . از دیگر عوامل ایجاد اختلال خواب در سالمندان می توان به ابتلا به سندروم پای بیقرار، آپنه خواب و خروپف می باشند که کیفیت خواب در آنها را پایین می آورد .از دیگر عوامل برهم زدن خواب در سالمندان مصرف همزمان داروهای مختلف می باشد .

در ادامه به چند نکته از موارد تاثیرگذار در داشتن خواب کافی برای سالمندی سالم اشاره می کنیم :

  • مراقبین سالمند باید بدانند که یکی از مهم ترین عوامل برای سلامت سالمند داشتن خواب مناسب می باشد . بنابرین باید محیطی آرامشبخش و مناسب را برای خواب سالمند فراهم نماییم .
  • در طول روز داشتن ورزش و نرمش مناسب برای سلامتی و خواب شبانه سالمند بسیار مناسب است اما باید دقت کنید که قبل از خوای داشتن ورزش و فعالیت بدنی شدید در خواب اختلال ایجاد می کند .
  • سالمندان باید از مصرف نوشیدنی های دارای کافئین از بعد از ظهر به بعد و قبل از خواب پرهیز نمایند .
  • مراقب سالمند باید داروهای مصرفی سالمند را بررسی نماید تا تداخل نداشته یباشند و سبب بی خوابی سالمند نشوند .
  • خوابیدن سالمند در اتاق خواب مناسب سبب داشتن خواب مناسب و با کیفیت می شود . پرستار سالمند باید پرده هار را بکشد و دمای اتاق را تنظیم نماید و سیستم های تصویری و صوتی را قطع نماید .
  • فراهم آوردن سرگرمی در طول روز برای سالمند بسیار مهم است و در خواب شبانه سالمند تاثیرگذار می باشد .
  • از مصرف مایعات زیاد بخصوص الکل باید قبل از خواب پرهیز شود .
  • چرت زدن زیاد سالمند در طول روز خوب نیوده و باید کنترل شود .
  • سالمندان برای داشتن خواب با کیفیت از مکمل ملاتونین استفاده نمایند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا