موفقیت

موفق نشدن استعداد می خواهد!

هاروکی موراکامی نویسنده ی کتاب «از دویدن که حرف می زنم، از چه حرف می زنم»

هاروکی موراکامی Haruki Murakami ، نویسنده ی مشهور ژاپنی، کتاب کم نظیری به نام «از دویدن که حرف می زنم، از چه حرف می زنم!» را به رشته ی تحریر درآورده است. در قسمتی از کتابش به عوامل موثر در موفقیت در یک حرفه اشاره می کند. او سه عامل استعداد ، تمرکز و تداوم و سماجت را در موفقیت افراد دخیل می داند. مجله ی موفقیت و سلامت آبی شما را به مطالعه ی توضیحاتی در این زمینه دعوت می کند.

فاکتور اول: استعداد

از نظر هاروکی موراکامی فاکتور اول در موفقیت استعداد است. البته سوء تفاهم نشود، او معتقد است نبوغ زیاد برای موفقیت اصلا لازم نیست بلکه تنها بهره مندی از استعداد در حد نسبی برای رسیدن به هدف کافی می باشد.

استعداد,عدم موفقیت,استعداد,
استعداد

او به وضوح بیان می کند که افرادی مانند موتزارت و شوبرت که نوابغ تاریخ بودند و توانستند بسیار بدرخشند، اصلا الگوهای مناسبی برای مردم نیستند. او از این نوابغ به عنوان استثنا یاد می کند نه الگو.

موراکامی بر این باور است که افرادی که دارای استعداد ذاتی در یک زمینه هستند، اغلب به جایگاه ویژه ای دست پیدا نمی کنند. زیرا به دنبال پرورش این موهبت ذاتی نرفته و آن را سرگردان رها می کنند. از یک رشته به رشته ی دیگر پریده و راه درست را ادامه نمی دهند.

پس تا این جا نگران نابغه نبودن خود نباشید. همین که از یک هوش نسبی برخوردارید کفایت می کند. با حسرت خوردن برای این که کاش یک نابغه بودید هرگز موفق نمی شوید. بلکه باید برای این کار زمان و تلاش زیادی صرف کنید. معمولا افراد تمام زندگی و عمر خود را به بهانه جویی و نبود امکانات و خصوصیات ذاتی می پردازند و از یافتن راهکاری برای رسیدن به هدف عاجز می مانند. به همین دلیل است که موفق نشدن استعداد می خواهد.

فاکتور دوم: تمرکز

فاکتور دوم به اعتقاد آقای موراکامی تمرکز است. البته این جمله هم غلط انداز است. باید گفت اصلا آقای موراکامی از تمرکز بالا برای رسیدن به موفقیت صحبت نمی کند. بلکه معتقد است افراد موفق حاضر هستند تا در طول روز با چالش بسیار سخت حفظ تمرکز دست و پنجه نرم کنند. این که شما از قدرت تمرکز بالایی به صورت ذاتی برخوردار باشید یک موهبت الهی است.

اما اکثر افراد این خصیصه را ندارند. پس برای به دست آوردن آن باید تلاش کنند.