موفقیت

موفقیت در کنکور

همه ما می‌دونیم که موفقیت در زمینه علم و دانش، یکی از رکن‌های مهمی هستش که باعث توسعه جامعه میشه! اکثر افرادی که برای خودشون برنامه بلند مدت دارن وقتی که دارن به سال کنکورشون نزدیک میشن، تلاش می‌کنن تا رتبه بهتری رو کسب کنن و طعم خوش موفقیت در کنکور رو بچشن. این دسته از افراد برای زندگیشون هدف دارن و اگر با وجود این همه تلاش به خاطر استرس، تنش‌ و یا حتی شرایط محیط نتونن رتبه خوبی به دست بیارن، دست از تلاش بر نمی‌دارن و به راحتی تسلیم نمی‌شن.

برای رسیدن به موفقیت در کنکور,رسیدن به موفقیت در کنکور,مثبت اندیشی

موفقیت از دید روانشناسی

موفقیت مجموعه‌ای از توانایی‌های گوناگون افرادشامل؛ توانایی‌های ذهنی، جمعی، عاطفی و اجتماعی هستش. البته عاملی که باعث برانگیختن این توانایی‌ها میشه، علاقه و پشتکار است. همه این‌ها در کنار هم باعث موفقیت در کنکور میشن. در روانشناسی موفقیت به پاسخی گفته میشه که مستقیما به هدف برسه و یا این که گامی هستش که برای رسیدن به هدف برداشته میشه!

برای همه شما ممکنه سوال پیش آمده باشه که اصلا چه زمانی یک فرد در کنکور موفق شده؟ خب این موفقیت در کنکور همان رتبه کشوری هستش که بعد از چندین هفته استرس و تنش توسط سازمان سنجش اعلام می‌شه! اما یکسری شروط برای رسیدن به موفقیت باید وجود داشته باشه که در این مطلب در مورد این شروط صحبت می‌کنیم.

مشخص کردن هدف اولین قدم برای موفقیت در کنکور

همه ما باید در ذهنمون یک هدف را مشخص کنیم و برای رسیدن به هدفی که انتخاب کردیم تلاش کنیم. شاید خیلی این متن رو شنیدید که میگن «ذهن هر چیزی را که درک کند می‌تواند به دست آورد». این گفته قدیمی باعث موفقیت‌های زیادی شده. برای موفقیت لازمه که بعد از شناخت هدف به درک واقعی از هدفتون برسید. یعنی چی؟ یعنی اگر کسی ازتون پرسید که چرا این هدف رو انتخاب کردی؟ دو دِل نشید و به فکر تغییر هدفتون نباشید. وقتی شما به درک کاملی از هدفتون می‌رسید که هیچ چیزی باعث نشه شما از هدفتون دست بکشید. شما باید برای آیندتون هدفی رو تعیین کنین و با موفقیت در کنکور گامی بزرگ برای رسیدن به هدفتون بردارید. البته این رو هم بگم که یکسری جاها لازمه برای رسیدن به هدفتون بجنگید. این جنگ ممکنه که جنگ با خودمون باشه یا جنگ با تنبلی و جنگ با نمی‌توانم‌ها.

مثبت اندیشی

مثبت اندیشی یکی از شرط‌های موفقیته! آدمی که مثبت اندیش نیست نمی‌تونه موفق بشه. چرا؟ چون بعد از یه مدتی خسته میشه. اینجور آدما فقط نیمه خالی لیوان رو می‌بینن و از نیمه پر اون غافلن. در اکثر اوقات افراد با منفی اندیشی قافیه رو می‌بازن و هر قدر هم که پیشرفت کرده باشن اما از اون جایی که فقط شکست‌هاشون رو می‌بینن ناامید میشن. دیدن همیشگی شکست باعث میشه که فرد فکر کنه هیچ پیشرفتی نداشته و تلاش‌هایی که کرده فایده‌ای نداشته. اما اگر فردی مثبت اندیش باشه پیشرفت خودش رو میبینه و همین پیشرفت‌های جزئی سرانجام باعث یه پیشرفت بزرگ میشه! البته که مثبت اندیشی به تنهایی برای موفقیت در کنکور لازم نیست، برای موفقیت باید ذهن خودتون رو هم آماده کنید.

خودتون رو باور داشته باشید

باید این رو بدونید که اگر کسی به موفقیت در کنکور دست پیدا کرده، قطعا شما هم می‌تونید به اون موفقیت برسید. کار نشد نداره. شاید باید برای رسیدن به اون هدف بیشتر تلاش کنید، اما خودتون رو باور داشته باشید و برای هدف‌هاتون تلاش کنین. فعل نمی‌توانم رو از زندگیتون حذف کنید. اینطوری به چیزی که می‌خواستین دست پیدا می‌کنین.

موفقیت در کنکور,برای رسیدن به موفقیت در کنکور,رسیدن به موفقیت در کنکور

برنامه‌ریزی

شاید بتونیم بگیم برنامه‌ریزی یکی از مهم‌ترین‌هاست برای موفقیت در کنکور! سعی کنید یک برنامه منسجم برای خودتون داشته باشید. در این برنامه حتما ساعات مطالعه رو مشخص کنین و به ساعات استراحت اهمیت بدین. این که شما بتونید یک چارچوب برای خودتون داشته باشید و طبق آن چارچوب عمل کنید باعث میشه نتیجه دلخواهتون رو زودتر و بهتر به دست بیارید. سعی کنید ساعت‌هایی که یادگیریتون پایین میاد رو به زمان‌های استراحتتون اختصاص بدید.

از استرس دور باشید

برای رسیدن به موفقیت در کنکور لازمه که خودتون رو از استرس دور نگه‌دارید. استرس باعث می‌شه تمرکزتون پایین بیاد و هر چیزی که یاد گرفتین در ذهنتون کم‌رنگ بشه. بعضی‌ها فکر می‌کنن استرس یک عامل انگیزشی برای موفقیت و انجام کارهاست. اما سخت در اشتباه هستند. استرس فقط باعث نگرانی افراد میشه و انسان رو از هدف دور میکنه!

اصلا خودتون رو با دیگران مقایسه نکنید!

مقایسه باعث میشه اعتماد به نفستون پایین بیاد. اگر مدام خودتون رو با دوستاتون یا افراد کنکوری دیگه مقایسه کنید، نتیجه‌ای جز از دست دادن وقتتون و زوال عقلتون پیدا نمی‌کنید. این فکر و مقایسه مانع موفقیت در کنکور میشه! اصلا فکر نکنید که من با مقایسه خودم با فلانی، حس رقابت رو تحریک می‌کنم و زودتر به موفقیت می‌رسم. این فکر باعث میشه شما تمام تمرکزتون روی اون فرد باشه و 100% حواستون رو برای مطالعه جمع نکنید. پس هیچ وقت خودتو رو با دیگران مقایسه نکنید!

نگاهی کوتاه به عوامل موثر در رسیدن به موفقیت در کنکور

در سال‌های اخیر طی یکسری پژوهش‌ها و تحقیقات مشخص شده که فرهنگ، اقتصاد و اجتماع هر کدام به نوبه خود باعث موفقیت در کنکور می‌ شن. هر چقدر این 3 سرمایه افزایش پیدا کنن، احتمال موفق شدن فرد در کنکور هم بالا میره. اما خب می‌دونیم که این سه سرمایه در همه افراد یکسان نیست و در افراد مختلف، متفاوته! اما در کنار این تحقیقات، باید بگیم که چیزی که ممکنه به تنهایی باعث موفقیت در کنکور بشه، داشتن انگیزه و تلاش کردنه! مثلا ما دانش‌آموزی رو داشتیم که با وجود این که هزینه کافی برای خرید کتاب‌های کمک آموزشی، دی‌وی‌دی و… نداره و یا حتی اتاق مطالعه‌ای نداره که بتونه یک ساعت بدون سر و صدا و در آرامش مطالعه کنه، اما دست از تلاش بر نداشته و انگیزه کافی، با همون کتاب‌های درسی خودش و  دور از محیط‌های شلوغ تلاش کرده و حالا به چیزایی که خواسته رسیده!

طبق تحقیقات انجام شده، خانواده هم یکی دیگر از عواملی است که در موفقیت تحصیلی بسیار موثر بوده. حمایت خانواده و انگیزه‌ای که خانواده به فرزندشان میده باعث می‌شه فرزند، با شجاعت تمام و داشتن تکیه‌گاهی به نام خانواده تمام تلاش خودش رو برای رسیدن به هدف به کار بگیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا