موفقیت

موفقیت در بهبود کیفیت زندگی وسط میدان جنگ

در اینجا مجله ی موفقیت و سلامت آبی شما دعوت می کند تا با استفاده از استراتژی های نظامی، در بهبود کیفیت زندگی خود موفق شوید.

در کتاب خرده عادت اثر جیمز کلیر، مقاله ای بسیار جالب وجود دارد به توضیح عملکرد یک فرمانده ی نظامی در چین باستان می پردازد. این فرمانده ی نظامی سان تزو نام دارد. کتاب معروف سان تزو هنر جنگ می باشد. او استاد جنگ نرم و پدر نبرد سریع بود. با این اعتقاد که تا جای ممکن، برای رسیدن به پیروزی نباید جنگید. او به سربازانش آموزش می داد تا از مسیرهای غیر منتظره راه خود را باز کنند. به نقاط بی دفاع حمله کنند. زیرا تاکتیک های نظامی مانند آب از بالا به پایین سرازیر می شوند. پس راه پیروزی در جنگ این است که از قوی ها دوری کرده و به ضعیف ها حمله کنی.

حال ارتباط بین این تاکتیک های نظامی و موفقیت در بهبود کیفیت زندگی چیست؟ آموزش های سان تزو تنها مخصوص جنگیدن نبود بلکه به پیدا کردن بهترین روش برای رسیدن به موفقیت می پرداخت. این روش ها را در همه ی زمینه های زندگی از موفقیت در تجارت تا کاهش وزن می توان به کار برد.

بهبود زندگی
بهبود زندگی

چگونه از تاکتیک های سان تزو برای موفقیت در بهبود کیفیت زندگی استفاده کنیم؟

به طور معمول انسان ها برای رسیدن به پیروزی و موفقیت در بهبود کیفیت زندگی به دنبال نبردهای سخت می روند. اما این روش با روش سان تزو مغایر است. با بیان چند مثال به توضیح این موضوع می پردازیم. مثلا افراد معمولا سعی می کنند به جای این که در حالت عادی رژیم غذایی خود رعایت کنند، هنگامی برای شام با دوستان خود قرار دارند این کار را انجام دهند. یا به جای مطالعه در جای ساکت، به مطالعه در محیط پر سروصدا بپردازند. یا سعی دارند در خانه ای که پر از شیرینی و شکلات هست، غذای سالم بخورند. یا یک مثال جالب تر، وقتی مشغول شبکه های مجازی هستند روی مسئله ای دیگر تمرکز کنند.

در تمام مثال های بالا شکست طبیعی است. اما فرد وقتی در این شرایط شکست می خورد، احساس می کند که اندازه ی کافی تلاش نکرده است. یعنی فکر نمی کند که باید محیط خود را تغییر می داده است. تصور می کند باید در همان محیط اشتباه، تلاش بیشتری می کرده است. این از نظر سان تزو یعنی استراتژی غلط!

سان تزو برای شروع هرگز به جاهای قوی حمله نمی کرد. پس ما نیز برای شروع باید از اهداف کوچک شروع کنیم. سپس به تدریج به مراحل بعدی برویم.

بهبود زندگی
بهبود زندگی

استراتژی دیگر او این بود:

اگر فقط به مکان های بی دفاع حمله کنی، از موفقیت مطمئن هستی. یعنی برای رسیدن به هدف باید از آسان ترها شروع کنی. مثلا برای موفقیت در دوی ماراتن از پیاده روی شروع کن.

سان تزو می گوید:

کسانی برنده می شوند که می دانند کی بجنگند و کی نجنگند. یعنی کسانی رفتارشان را اصلاح می کنند که بدانند کدام رفتار برای شروع مناسب است و کدام برای مرحله ی بعد. مثلا وقتی برای تز دکتری اقدام می کنی باید فعلا رسیدن به وزن ایده آل را کنار بگذاری.

در جای دیگر می گوید:

یک ژنرال باهوش با ارتشی که مشتاق نبرد است حمله نمی کند. در عوض وقتی این کار را انجام می دهد که سربازها تنبل شده و به عقب نشینی تمایل دارند. یعنی یک آدم باهوش برای شروع سراغ عادات قدیمی و ریشه ای نمی رود. از عاداتی که ضعیف هستند شروع می کند.

همانطور که پیداست، بهبود کیفیت زندگی فقط به اراده بستگی ندارد. بلکه تلاش برای تغییر عادات در محیط نامناسب اهمیت ویژه ای دارد. با ذکر چند مثال این نکته را تشریح می کنیم. برای مطالعه ی بیشتر به اتاقی که پر از بازی ویدیویی یا تلویزیون است مراجعه نکنید. اگر برای کاهش وزن به دنبال برنامه ی ورزشی هستید، از با برنامه ی ورزشکاران حرفه ای شروع نکنید. اگر می خواهید به نویسندگی بپردازید، زمانی که بچه ها تازه از مدرسه آمده اند شروع نکنید. برای کار روی پروژه ی خود به محیطی بروید که افراد با شما همفکر هستند.

با همه ی این موارد به این نتیجه می رسیم که برای بهبود کیفیت زندگی باید از نبردهای آسان شروع کرد. نبردهایی که شما پیروز هستید. سپس مرحله به مرحله با کسب توانایی به نبردهای سخت تر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا