Let’s travel together.

موزه ماتناداران ارمنستان

0 51

کشف جادبه های ارمنستان با سفر به این کشور

از جمله کشور هایی که با داشتن طبیعت زیبا و آب و هوایی مناسب مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته است کشور ارمنستان است این کشور با دارا بودن طبیعت زیبا و تاریخ کهن و سرزمینی پر از کلیسا ها و موزه های باستانی مکانی مناسب برای گردشگران و توریست ها به عنوان یک مقصد شگفت انگیز است که تماشای تمامی جاذبه های آن نشان از تاریخی مصور و زنده مردم این کشور را دارد.

ارمنستان با داشتن قدمت چند هزار ساله علاوه بر جاذبه های فراوانی که دارد سرشار از فرهنگ غنی مردمش است مردم ارمنستان بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند این را می توانید در سفر به جای جای این کشور به راحتی ببینید. دین مسیحیت اولین بار در این کشور و توسط مردم این کشور به رسمیت شناخته شد از این رو می توان تا در این کشور و در تمام شهر ها کلیساهای بزرگ و بسیار با قدمتی را یافت .

موزه ماتناداران ارمنستان

یکی از جاذبه های کشور ارمنستان در شهر ایروان که در بین مردم این شهر بسیار اهمیت دارد موزه ماتناداران است .ایروان شهری در دامنه های کوه آرارات و در رود هزاران، با آب و هوایی کوهستانی جز محبوب ترین شهر ارمنی ها و پرطرفدار ترین قطب گردشگری ارمنستان است همان طور که در باره ارمنی ها گفتیم این سرزمین مردمانی خونگرم و مهمان نوازی دارد که سالیانه میزبان بسیاری از گردشگران خارجی و داخلی است.
ایروان با داشتن مناطق بی نظیر تفریحی و گردشگری در تمام فصولش گردشگران و بازدید کنندگان زیادی را به سمت خودش جذب کرده است. در سفر به این شهر می توانید تا علاوه بر پارک پیروزی، بازار ورنیساژ از بزرگترین کلیسای این شهر یعنی کلیسای جامع زوارتنوتس و اچمیادزین و خانه اپرای ایروان، موزه ماتناداران و خیلی جاهای دیدنی دیگر دیدن کنید و یک سفر خاطره انگیز را در دفتر زندگی تان ثبت کنید.

  بهترین فستیوال های ارمنستان در تور تابستان و پاییز

موزه ماتناداران ایروان

ایروان به عنوان قلب تپنده ارمنستان دارای جاذبه های بسیاری است که یکی از مشهور ترین جاذبه های آن موزه ماتناداران ایروان است که با تماشای این ساختمان می توانید تا اطلاعاتی را در باره گنجینه های خطی ارامنه به دست بیاورید در این ساختمان نسخ خطی قدیمی و دست نوشته های بسیار کهن را نگه داری می کنند. از این رو این موزه برای مردم ارمنستان و ایروان به عنوان گنجینه ای ارزشمند از تاریخ مکتوب این سرزمین و جز بزرگ ترین مخزن دست نوشته های ارامنه در سراسر جهان می باشد.

علاوه بر نگهداری از نسخ خطی ارمنی، از نسخه های یونانی و آشوری نیز در این ساختمان نگه داری می شود با قدم زدن در داخل ساختمان موزه می توانید تا نقاشی های ماردیروس ساریان را در یکی از سالن ها که به نمایش گذاشته شده را تماشا کنید.

در این موزه همان طور که گفتیم می توان متون و دست نوشته های بسیار کهن را دید که یکی از اصلی ترین وظایف این موزه در کنار نگهداری از متون، فعالیت های نظیر جمع آوری، ترمیم، طبقه بندی، تحقیق و نشر است که با این اقدام توانستند تا نام خود را در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسانند.

بارز ترین آثار موزه ماتناداران

  • 17000 نسخه خطی شامل نسخه های فرهنگی و علمی دوران باستان و میانه و قرون وسطا
  • آثار مربوط به کشورهای ایران، روم باستان و امپراطوری
  • 600نسخه از آثار مورخان ایرانی، عرب، کرد و ترک
  • کتاب نجات ابن سینا
  • نسخه هایی به زبان لاتین از تاریخ ایران، امپراتوری روم شرقی، تاریخ اروپا، امپراتوری عثمانی، خاور دور و خاور میانه
  صومعه‌ گغارد ارمنستان

شما برای دیدن این همه تاریخ در یک مکان باید در محوطه داخلی این موزه که دارای شکوه و عظمت وصف ناشدنی است قدم بزنید با دیدن این همه زیبایی از داخل ساختمان تاریخ را می توانید در مقابل تان ببینید. موزاییک نبرد آوارایر یکی از رویداد های مهم برای مردم ارامنه است که با قدم زدن در داخل موزه می توانید آن را ببینید و محو فضای حماسی آن شوید.

ساختار موزه ماتناداران

نمای بسیار زیبا و شگفت انگیز این موزه بر روی تپه در شمال غربی شهر ایروان باعث شده تا این موزه جذاب بسیار مورد توجه باشد در این موزه علاوه بر نسخ قدیمی می توان با دیدن نمای زیبا با اثر مارک گریکوریان به تمدن این کشور پی برد مجسمه های بزرگ نصب شده در جلوی درب ورودی این موزه که استاد ماشتوس با صلابت خاصی ، در حال آموزش الفبای خود به یک نوجوان است نشان از اهمیت این کشور به علم دارد علاوه بر این مجسمه می توانید تا در گام های بعدی خود مجسمه هایی از فیلسوفان، دانشمندان و هنرمندان باستانی همچون توروس روسلین، گریکور تاتواتسی، آنائی شیراکاتسی، موسس خرناتسی، مخیتار گوش و فردریک را مشاهده کرد.

هزینه بلیط برای بازدید از موزه

مطمئنا بری نگه داری از این همه تمدن نیاز به حمایت مالی است از این رو برای بازدید از این موزه بای این هزینه ای به عنوان بلیط ورودی پرداخت کنید که این مقدار ناچیز برای افراد متفاوت است.

  • برای بزرگسالان 1000 درام
  • برای گروه های 10 نفره 2500 درام
  • برای گروه های 30 نفره 5000 درام
  • و قیمت بلیط ها برای کودکان نیز به صورت نیم بها دریافت می شود.
  پارک ملی دیلیجان ارمنستان

دسترسی به موزه

دسترسی به موزه بسیار راحت است و معمولا می توان از سطح شهر و با استفاده از وسایل نقلیه مانند تاکسی و وسیله عمومی به موزه در منطقه شمال غربی ایروان که بر روی تپه قرار گرفته است رسید. به جز روزهای یکشنبه و دوشنبه که بازدید از موزه تعطیل است در سایر روز ها ساعات بازدید از موزه 10صبح تا ساعت 5 بعد از ظهر است که این مکان آماده حضور گردشگران و بازدیدکنندگان بسیاری می باشند خیابانی که موزه در آن قرار دارد نیز به نام مخترع الفبای ارمنی ثبت شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.