موفقیت

معیار موفقیت از نظر شما چیست؟

موفقیت یک تعریف عام است. از نظر افراد مختلف، معیار موفقیت متفاوت است. شاید فردی که از نظر عموم مردم موفق است از دیدگاه خودش اصلا موفق نباشد. یا کسی که از نظر شما موفق است از دید دیگران این طور نباشد. مجله ی موفقیت و سلامت آبی شما را همراهی می کند تا یاد بگیرید که خودتان بر چه مبنایی دیگران را قضاوت می کنید؟ دیگران شما را بر چه مبنایی قضاوت می کنند؟ خودتان، خودتان را بر چه مبنایی قضاوت می کنید؟

معیار موفقیت از دیدگاه افراد مختلف

مثلا فرض کنید کسی که پول و ثروت موضوع بسیار مهمی در زندگی او باشد. چنین کسی همه چیز را بر اساس پول تفسیر می کند و معیار موفقیت هم از نظر او پول است. این فرد احساس می کند که تمام افراد اطرافش او را به خاطر ثروت، دوست دارند.

یا اگر مورد بی احترامی قرار بگیرد به خاطر حسادت به ثروت او است. او در درون خود، خودش را بر اساس موفقیت های تجاری اش می سنجد و بدیهی است که موفقیت اطرافیان را نیز در گرو موفقیت های شغلی و مالی آن ها می داند.

معیار موفقیت
معیار موفقیت

این شخص به صورت ناخودآگاه با دیدن یک ساعت مارک دار بر دست افراد آن ها را متشخص و موفق تلقی می کند.

در این نوع افراد باید گفت که پول منبعی برای الهام است نه واقعیت.

با این اوصاف باید گفت که انسان ها یکدیگر را بر اساس اولویت های ذهنی خودشان قضاوت می کنند نه بر اساس واقعیت ها.

اگر شما فردی هستید که مفهوم خانواده و تعاملات خانوادگی با دیگران، جز اولویت های مهم زندگی شما باشد، دیگران را بر اساس همین معیار می سنجید.

پس در مواجهه با افرادی که از خانواده ی خود دور هستند و رابطه ی زیادی با هم ندارند به این نتیجه می رسید که آن ها افرادی بی عاطفه و قدر نشناس هستند.

با این که هیچ اطلاعات دقیقی از سرگذشت و نحوه ی زندگی آن ها ندارید.

برعکس این حالت هم ممکن است. اگر شما استقلال اجتماعی برایتان در اولویت باشد، افرادی را که وقت زیادی برای خانواده ی خود اختصاص می دهند، وابسته و افرادی که به تنهایی زندگی می کنند و از خانواده ی خود دور هستند را بسیار موفق تلقی می کنید.

اما در هر دو حالت شما بر اساس معیار موفقیت خودتان دیگران را ارزیابی می کنید نه بر اساس حقیقت.

معیارهای موفقیت و ارزیابی، چگونه درون افراد شکل می گیرد؟

خیلی از معیارهایی که درون هر انسانی وجود دارند، آگاهانه نیستند بلکه بر اساس تجاربی که در گذشته کسب کرده اند شکل می گیرند. ما بر اساس سبک زندگی خود به خصوصیات خاصی توجه بیشتری داریم. مثلا اگر در دوران کودکی در یک محله ی فقیر نشین بزرگ شده باشیم در بزرگسالی روی محل زندگی افراد توجه بیشتری داشته باشیم.

با مثلا وقتی در محیطی بزرگ شده ایم که زیبایی از نکات مورد احترام بوده است پس در بزرگسالی نیز به زیبایی اهمیت خاصی می دهیم. یا در مثالی دیگر اگر در محیط پیرامون شما دیگران را برای باهوشی تحسین می کرده اند حالا شما حاضر هستید از هر راهی خود را باهوش نشان دهید.

با همه ی این اوصاف باید بدانیم، بخشی از بزرگ منشی، رشد، بلوغ و پختگی ما در گرو تشخیص معیار موفقیت در خودمان است. یعنی بدانیم خود و دیگران را بر چه اساسی می سنجیم.

معیار موفقیت
معیار موفقیت

البته باید همواره در نظر داشته باشیم که دیگران نیز معیارهایی دارند و حتما با معیارهای ما متفاوت است و این موضوع امری طبیعی است.

مثلا شما شاید ارزش های خانوادگی یا جذابیت یا آزادی برایتان معیار باشد اما دیگران این طور نباشد.

ولی بخشی از زندگی انسانی این است که این تفاوت را بپذیرید.

پذیرش این که شما و دیگران و تمام افرادی که با آن ها در ارتباط هستید، ارزش ها و اولویت های خودشان را دارند نکته بسیار مهمی است. به همین دلیل است که شما باید تصمیم بگیرید، چه افرادی جزئی از زندگی شما هستند و چه افرادی نیستند.

شما ممکن است عقاید و رفتار کسی را بپذیرید اما هرگز قادر به تغییر او نیستید. به همین دلیل است که شاید افرادی وجود داشته باشند که از نظر جامعه موفق معرفی شوند اما از درون خود را موفق ندانند. یا افرادی باشند که حس موفقیت درونی داشته باشند اما از دید دیگران هرگز موفق تلقی نشوند. پس نکته ی مهم این بحث این است که معیار موفقیت در افراد مختلف متفاوت است و ما باید این تفاوت ها را بپذیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا