سلامت

معرفی غذای سالم برای کودکان

در این مقاله از مجله سلامت آبی می خواهیم درباره ی غذای سالم برای کودکان صحبت کنیم. در ادامه همراه ما باشید

چرا کودکان باید غذای سالم داشته باشند؟

داشتن یک برنامه غذایی سالم برای کودکان بسیار مهم می باشد. خوردن غذای سالم به رشد کودکان کمک می کند. داشتن یک برنامه غذایی مفید برای کودکان بسیار سخت می باشد زیرا کودکان به سختی غذا میل می کنند و علاقه ی چندانی به غذاهای مفید ندارند. اما اضافه کردن غذای سالم به ایست غذایی کودکان بسیار مهم می باشد در ادامه به بررسی غذای سالم برای کودکان می پردازیم.

غذای سالم کودک
غذای سالم کودک

ایجاد عادت خوب برای کودکان

یک غذای سالم دارای استاندارد مناسب می باشد. اگر کودکان از همان ابتدا به خوردن غذای سالم عادت کنند در بزرگسالی هم این عادت را دارند. بنابراین در بزرگسالی از مبتلا شدن به بسیاری از بیماری ها دور می مانند. اگر کودکان از کودکی عادت به خوردن غذای سالم داشته باشند در بزرگسالی می توانند در برابر غذاهای ناسالم مقاومت کنند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

مصرف میوه و سبزیجات به قوی شدن سیستم ایمنی بدن بسیار کمک می کنند. اگر کودکان از همان ابتدا مواد مغذی مانند پروتئین، کلسیم، فیبر و غیره مصرف کنند میتوانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند و با این کار در بزرگسالی از بسیاری از بیماری ها دور می مانند زیرا سیستم بدنی قوی دارند. همچنین مصرف غذا هایی که دارای آنتی اکسیدان و ویتامین هستند باعث می شود کودکان از عفونت در امان باشند.

جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری های مزمن

داشتن یک برنامه غذایی مناسب باعث می شود که کودکان در سن بزرگسالی از مبتلا شدن به بیماری هایی مانند دیابت در امان بمانند. افرادی به بیماری دیابت مبتلا می شوند که در سن کودکی خود یک رژیم غذایی مناسب نداشتند. مصرف غذاهایی که فرآوری شده اند و مقدار زیادی قند در آن ها وجود دارد باعث بروز بیماری های مزمن می شوند. همچنین مصرف این نوع غذا ها باعث عفونت کردن فرد می شود.

بنابراین مصرف غذاهایی که دارای استاندارد می باشند بسیار مهم است. کودکان اگر غذای سالم مصرف کنند در بزرگسالی از مبتلا شدن به بیماری هایی مانند فشار خون، انواع سرطان و بیماری های قلبی و عروقی دور می مانند. تحقیقات نشان داده است که مبتلا شدن به بیماری های قلبی، عروقی، افزایش فشار خون، سرطان ها در سن بزرگسالی به نوع تغذیه مربوط می شود. بنابراین اگر از دوران کودکی دارای یک تغذیه صحیح باشید از مبتلا شدن به بسیاری از بیماری ها دور می مانید.

غذای سالم کودک
غذای سالم کودک

الیتام فرآیند رشد در کودکان

برای داشتن یک رشد خوب دریافت ویتانین، پروتئین، کربوهیدرات و چربی بسیار مهم می باشد. مصرف این مواد در دوران کودکی علاوه بر اینکه باعث می شود فرد رشد خوب و مناسبی داشته باشد، موجب رشد عضلانی و استخوانی کودک نیز می شود.

استفاده از تخم مرغ در لیست غذایی کودکان

تخم مرغ یک غذای سالم می باشد که مصرف آن در تمامی سنین بسیار مهم می باشد. تخم مرغ دارای ویتامین و پروتئین فراوانی می باشد. همچنین در این مواد غذایی مفید ویتامین A و  Dوجود دارد. باید دقت کنید که از این مواد غذایی بیش از اندازه مصرف نکنید زیرا مصرف بیش از اندازه تخم مرغ باعث افزایش کلسترول در بدن می شود. مصرف به اندازه تخم مرغ باعث رشد بهتر کودک می شود.سفیده تخم مرغ دارای پروتئین بسیاری می باشد که مصرف آن فواید بسیاری دارد. اما قرار دادن آن در لیست غذایی کودکانی که زیر یک سال هستند خطرناک می باشد. زیرا  باکتری هایی در سفیده تخم مرغ وجود دارد که باعث بروز مشکلاتی در کودکان می شود. ناراحتی و تحریک معده نمونه هایی از بیماری هایی هستند که در کودکان ممکن است پیش بیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا