سلامت

مصرف انواع ویتامین چه فوایدی برای بدن دارد؟

در این مقاله از مجله سلامت آبی می خواهیم درباره ی انواع ویتامین   و خواصی که مصرف آن ها برای بدن دارد بپردازیم. در ادامه همراه ما باشید.

معرفی انواع ویتامین

ویتامین ها نقش مهمی در سلامت انسان دارند و وجود آن ها برای ادامه به یک زندگی سالم و مفید ضروری است. انواع ویتامین   ها فواید بسیاری برای بدن ما دارند و این مواد به دو دسته تقسیم می شوند.

ویتامین
ویتامین

دسته اول محلول در آب می باشند و دسته دوم محلول در چربی می باشند. این مواد از روش های مختلفی جذب بدن می شوند. استفاده از مواد غذایی سالم بهترین روش برای دریافت این مواد می باشد. زیرا در غذاهای سالمی که در طول روز میل می کنید به مقدار کافی ویتامین وجود دارد. میوه ها و سبزیجات از گروه های غذایی هستند که ویتامین زیادی دارند.

کمبود انواع ویتامین  ، در بدن خطراتی وجود می آورد که برخی از آن ها بسیار خفیف می باشد و همچنین برخی از آن ها غیر قابل جبران هستند. بنابراین وجود انواع ویتامین در بدن بسیار ضروری و مهم می باشد. کمبود هر نوع ویتامین علائم خاص خود را دارد که در ادامه به معرفی برخی از این موارد می پردازیم.

فواید ویتامین B

انواع ویتامین B اهمیت بسیاری برای بدن ما دارند و همچنین مصرف این مواد باعث حفظ انرژی در بدن می شود. اما انواع ویتامینB  در بدن ساخته نمی شود و باید این مواد را از طریق مصرف غذای سالم جذب کنید.

ویتامین B12  ذخایری برای کبد دارد. این ویتامین تنها نوع این گروه می باشد که دارای این ذخیره می باشد. کمبود این مواد بیشتر در گیاه خواران قابل مشاهده می باشد. ویتامین B1 که نام دیگر آن تیامین می باشد.

کمبود این مواد در بدن باعث به وجود آمدن مشکلاتی در پوست می شود. وجود این مواد در بدن باعث تولید انرژی می شود و این مواد را می توان از طریق میل کردن غذاهای سالم به دست آورد. کاهش اشتها، کاهش وزن و مشکلات قلبی و عصبی از علائم کمبود این ویتامین در بدن می باشند. فولات که نام دیگر آن ویتامین B9 می باشد یکی دیگر از انواع ویتامین B می باشد که وجود آن برای بدن بسیار ضروری می باشد.

کمبود این مواد در بدن باعث کم خونی می شود و همچنین مصرف این مواد در دوران بارداری بسیار مهم می باشد. زیرا کمبود این مواد در دوران بارداری باعث می شود که سیستم عصبی جنین دچار مشکل شود و لوله عصبی جنین به صورت کامل تشکیل نمی شود و سلامتی کودک در معرض خطر قرار می گیرد. بنابراین مصرف این مواد در تمامی سنین ضروری می باشد.

ویتامین
ویتامین

فواید ویتامین E برای بدن

انواع ویتامین فواید بسیاری برای بدن ما دارند که کمبود هر کدام از آن ها باعث بروز مشکلاتی می شود. در ادامه می خواهیم به بررسی ویتامین E و فوایدی که این مواد برای بدن دارد بپردازیم.

این مواد یکی از ویتامین های محلول در چربی می باشد که وجود این مواد در بدن موجب سلامتی قلب، پوست و مو می شود همچنین برای درمان بسیاری از بیماری های سرطان زا مفید می باشد. این مواد از انواع ویتامین  هایی می باشد که بدن ما نمی تواند آن ها را تولید کند به همین علت ما می توانیم با خوردن غذا های سالم این مواد را دریافت کنیم.

با خوردن آجیل، سبزیجات، مکمل و روغن های گیاهی می توانیم کمبود این مواد در بدن را جبران کنیم. تقویت سیستم ایمنی بدن، جلوگیری از مشکلات پوستی و تقویت بینایی از فواید مصرف ویتامین E می باشند. اما باید به این نکته هم توجه کنید که مصرف بیش از اندازه این مواد باعث بروز مشکلاتی می شود بنابراین حتما باید با پزشک در مورد مصرف آن مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا