Let’s travel together.

تور استانبول و مسجد ایاصوفیا زیبا و تاریخی

0 19

مسجد ایاصوفیا

شهر استانبول یکی از شهر های با ارزش از نظر فرهنگی و تاریخی همچنین از لحاظ داشتن جاذبه های گردشگری بسیاری در بین تمامی گردشگران و توریست های جهان می باشد. این شهر علاوه بر داشتن مکان های تاریخی برای بازدید و طبیعت بسیار بکر برای گردش مسجد های تاریخی زیبایی دارد که همه ساله گردشگران زیادی فقط برای بازدید از این مساجد به شهر استانبول سفر می کنند. یکی از مساجد بسیار معروف این شهر مسجد ایاصوفیا می باشد که معماری ان بسیار منحصر به فرد می باشد. این مسجد چنان به یادماندنی و زیبا می باشد که کمتر گردشگری پیدا خواهید کرد که آن را ندیده باشد. با ما همراه باشید تا مسجد ایاصوفیا را به خوبی بشناسید.

معماری مسجد ایاصوفیا چرا منحصر به فرد می باشد؟

می توان گفت یکی از بر جسته ترین آثار هنری و تاریخی مسجد ایاصوفیا می باشد که معماری بسیار شگفت انگیزی دارد. ستون های مرمر، گنبد بسیار زیبا و تماشایی و موزاییک های خاص زیبایی این مسجد را چند برابر کرده است. بهتر است بدانید ایاصوفیا بزرگ ترین و قدیمی ترین کلیسای رومی شرقی در جهان بوده که سه مرتبه در همان مکان بنا شده است و نزدیک به هزار سال بزرگ ترین کلیسای جامع جهانی باقی ماند تا زمان ساخت کلیسای جامع سویل در سال 1520 میلادی به پایان رسید.

در این بنا از 104 ستون که برخی را از شهرهای باستانی آورده اند، استفاده شده است. جنس موزاییک های به کار رفته در این مسجد از جنس طلا و نقره می باشد که نمای این مسجد را بسیار جذاب و دیدنی کرده است. قسمت زیبا ترین این مسجد وجود 40 پنجره کنار هم در ساقه گنبد مسجد می باشد‌ که‌ نور خورشید از آن ‌ها به‌ درون بنای ایاصوفیه‌ مى‌تابد. عمق‌ گنبد 18 متر و ارتفاع آن از سطح زمین 56 متر است و قطر آن‌ 33 متر‌ به همراه دو نیم گنبد است.

  معرفی موزه های استانبول , تور استانبول و آشنایی با موزه های استانبول

این مسجد از نظر موقعیت جغرافیایی در بخش اروپایی استانبول قرار دارد. این بخش از استانبول بسیار شلوغ می باشد که بیشتر مراکز خرید و مکان های دیدنی و توریستی در این قسمت قرار دارند. از جمله مکان های دیدنی که در این منطقه واقع شده است مسجد سلطان احمد کاخ توپکاپی، نخستین کاخ پادشاهان عثمانی در ترکیه می باشد که در نزدیکی مسجد ایاصوفیا قرار دارند. بیشتر گردشگرانی که به مکان های تاریخی علاقه دارند به این منطقه می آیند و از مساجد زیبا و مراکز خرید دیدن می کند و یک سفر تاریخی و به یادماندنی برای خود رقم می زنند.

معماری مسجد ایاصوفیامعماری مسجد ایاصوفیا

تاریخچه مسجد ایاصوفیا

زمانی که استانبول قسطنطنیه نام داشت ساختمانی توسط امپراتور جوستینینوس بنا شد که ساختن ان ۵ سال طول کشید. در سال‌ 404 میلادی فاجعه ای در استانبول رخ داد که قسمتی از مسجد ایاصوفیا با آتش سوزی که رخ داد بین رفت و دوباره در قرن ششم میلادی از بازسازی شد. در قرن پانزدهم میلادی پس از چندین سال جنگ میان مسلمانان و امپراتوری بیزانس، مسلمانان به فرماندهی سلطان محمد فاتح، پادشاه عثمانی پیروز شدند و توانستند قسطنطنیه را فتح کنند.

بنا بر این قسطنطنیه، مرکز خلافت عثمانیان شد و اسلامبول نام گرفت و کلیسای هاجیا سوفیا به مسجد ایاصوفیه تبدیل شد. با برپایی جمهوری ترکیه به رهبری مصطفی کمال آتاتورک، اسلامبول به استانبول تغییر نام داد و مسجد ایاصوفیه، در دوره جدید به موزه ایاصوفیه تبدیل شد. اکنون این موزه یکی از پربازدید ترین موزه های استانبول می باشد می توان گفت سالیانه حدود 3/3 میلیون گردشگر به این موزه می آیند. شما هم می توانید با تور استانبول به این شهر توریستی سفر کنید و توصیه می کنیم حتماً از این مسجد تاریخی بازدید کنید.

  غذاهای استانبول , شکم گردی در تور استانبول تابستان 99

اطلاعاتی در رابطه با مسجد ایاصوفیا

این مسجد تاریخی در سال ۳۶۰ توسط حاکمیت کنستانتین بنا شده است. در سال 404 دچار یک آتش سوزی بزرگی شده است که قسمتی از آن از بین رفت. سال 415 این مسجد توسط تئودوسیوس دوم مرمت و باز سازی شد. بعد از مرمت دوباره در سال 532 باز هم آتش گرفت که می توان گفت تا حدودی به طور کامل از بین رفت که 93 روز بعد شروع به ساخت دوباره آن کردند. در نهایت در سال 537 به طور کامل با تزیینات خارق العاده باز ساخته شد.

سپس در سال 558 زمین لرزه ای رخ داد که شکافی را در بین دو نیمه ساختمان ایجاد کرد که چند ماه پس از آن، گنبد اصلی در امتداد نیم سکوی شرقی فرو ریخت. این امر باعث از بین رفتن آمبو، سیبوریوم و سفره مقدس شد. قبل از آن نیز یک زلزله تاج طاق شرقی را ضعیف کرده بود. نتایج این زمین لرزه در سال 562 بازسازی شد. بعد از این دوباره زلزله و آتش سوزی دیگری طی سال های بعد رخ داد که بعد از هر حادثه دوباره بازسازی شد.

جالب است بدانید در سال 1734 علاوه بر بازسازی هایی که انجام دادند ساختمان کتابخانه و یک مدرسه قرآنی نیز تأسیس کردند. در نهایت این مسجد تاریخی و با ارزش در سال 1935 به دستوری آتاتورک اولین رئیس جمهور ترکیه که در تاریخ ترکیه بسیار تأثیر گذار و مفید می شود مسجد ایاصوفیا به یک موزه دیدنی تبدیل شد. ولی بعد ها یعنی در سال 2019 رئیس جمهور کنونی اردوغان پیشنهاد داد که موزه را دوباره به مسجد تبدیل کنند.

  تور استانبول ترکیه و محله های گردشگری استانبول

چه زمانی و چگونه می توانید از مسجد ایاصوفیا بازدید کنید؟

این مسجد تاریخی در یک منطقه پر رفت و آمد در استانبول واقع شده است که علاوه بر این مسجد مکان های دیدنی دیگری نیز قرار دارد که رفتن به آنجا بسیار راحت می باشد زیرا تمامی وسایل نقلیه به این منطقه می روند. همچنین اتوبوس و مترو هم رفتن به این محله را تسهیل کرده اند.

شما می توانید با تور استانبول به محله سلطان احمد استانبول بروید و از مسجد ایاصوفیا و همچنین مسجد سلطان احمد، کاخ و موزه توپکاپی بازدید کنید. مسجد ایاصوفیا همه روزه به جز روز دوشنبه برای بازدید عموم آزاد می شود همچنین در پاییز و زمستان از ساعت 9 صبح تا 17 و در بهار و تابستان از 9 صبح تا 19 شما می توانید در این مسجد حضور پیدا کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.