Let’s travel together.

در تور استانبول بازدید از مساجد استانبول را از دست ندهید.

0 28

مساجد شهر استانبول

شهر استانبول علاوه برداشتن جاذبه های گردشگری زیاد مساجد تاریخی زیادی نیز دارد که می توان ان ها جز مکان های دیدنی این شهر توریستی به حساب آورد. ما در این مقاله برخی از مساجد شهر استانبول را معرفی می کنیم.

مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد سلطان احمد استانبول از مسجد های معروف استانبول می باشد که مربوط به زمان حاکمیت سلطان احمد اول و سال های 1609 الی 1616 میلادی می باشد. به این مسجد مسجد آبی نیز می گویند که در ادامه به معرفی مسجد سلطان احمد می پردازیم.

در سال 1609 میلادی سلطان احمد اول برای قدرتمند شدن در سال 1616 میلادی مسجدی را بنا کرد که بسیار بزرگ بود به طوری که تقریباً ۴۰ سال اولین مسجد امپراتوری محسوب می شد. همه ساله گردشگران زیادی به خاطر تماشای این مسجد به استانبول سفر می کنند. ایاصوفیا یکی از جاذبه های گردشگری استانبول می باشد که مسجد سلطان احمد در نزدیکی ان واقع شده است. دیواره های این مسجد زیبا با کاشی های آبی رنگ پوشیده شده است که این کاشی ها به جذابیت مسجد افزوده اند.

مسجد سلطان احمد استانبول

معماری مسجد سلطان احمد

این مسجد تاریخی و دیدنی از پنج گنبد اصلی، شش مناره و هشت گنبد ثانویه تشکیل شده است و جزو آخرین مسجد عالی دوره کلاسیک محسوب می شود. هر نیم گنبد در مسجد دارای 14 پنجره و گنبد مرکزی نیز دارای 28 پنجره است که چهار نوع آن کور می باشد. همان طور که گفتیم کاشی های رنگی این مسجد را زیبا تر کرده اند.

بهتر است بدانید همه کاشی های سرامیکی دست ساز هستند و به سبک استاد ایزنیک ساخته شده اند. این مسجد ۲۰۰ دارد و زمانی که نور خورشید از شیشه های رنگی پنجره ها می تابد فضای بسیار زیبا و دل‌نشینی را به وجود می آورد. گردشگران داخلی و خارجی به این مسجد می آیند و از تمامی زیبایی های آن لذت می برند.

  شکمگردی در تور استانبول , بهترین رستوران های استانبول

مسجد فاتح استانبول

این مسجد نیز یکی دیگر از مسجد های معروف استانبول می باشد که به دستور سلطان محمد فاتح در دوره عثمانی و در منطقه فاتیح بنا شده است. این مسجد دارای یک گند بزرگ، چهار گنبد کوچک و دو مناره می باشد. می توان گفت مسجد فاتح استانبول یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استانبول می باشد که همه ساله توریست های زیادی را به خود جلب می کند. شما نیز با تور استانبول می توانید از این مسجد تاریخی دیدن کنید.

مسجد فاتح استانبول

مسجد محمد فاتح فقط شامل مسجد نمی باشد بلکه دارای کتابخانه، آشپزخانه عمومی، بیمارستان، خانقاه، کاروانسرا و مدرسه بزرگ نیز می باشد که در زمان های قدیم استفاده بسیاری از آن ها شده است. بهتر است بدانید مدرسه این مسجد توسط یک اخترشناس که ایرانی تبار بوده است ساخته شده است که در ان به آموزش درس هایی مانند الهیات، حقوق، پزشکی، ستاره شناسی، فیزیک و ریاضیات می پرداختند. براثر سانحه هایی مانند زلزله این مجموعه تاریخی نیز مانند سایر مجموعه های تاریخی دچار آسیب شد که بعد ها یعنی در زمان حکومت سلطان مصطفی سوم مرمت و بازسازی شد.

گردشگرانی که به شهر استانبول سفر می کنند کم پیش می آید که از مسجد فاتح دیدن نکنند. مکانی که مسجد فاتح در ان جا ساخته شده است ابتدا کلیسای بیزانس مقدس رسولان و محل دفن امپراطور روم کنستانتین بود که با تخریب آن مکان، مسجد فاتح در آن جا توسط معمار یونانی به نام آتیک سینان ساخته شده است. این مسجد دارای یک حیاط زیبا می باشد که ۱۶ ستون خارق العاده دارد. مسجد فاتح زیبایی هایی دارد که همه ساله از تمام نقاط دنیا گردشگرانی فقط برای بازدید از این مسجد به استانبول سفر می کنند.

  تور استانبول ترکیه , اماکن تفریحی استانبول

مسجد سلیمانیه استانبول

مسجد سلیمانیه نیز مانند دیگر مساجد تاریخی استانبول همه ساله گردشگران زیادی را جذب می کند. این مسجد مربوط به دوره امپراطوری عثمانی می باشد که در تپه سوم استانبول در سال 964 ه.ق توسط سلطان عثمانی، سلیمان بنا شده است. مجموعه مسجد سلیمانیه شامل مدرسه، دانشکده پزشکی، آشپزخانه، بیمارستان، کاروانسرا، حمام و… می باشد که هدف ان ها کمک به افراد کم بضاعت بود. این مسجد چشم انداز بسیار زیبایی دارد زیرا در بالا ترین نکته استانبول بنا شده است و دریاهایی که استانبول در همسایگی ان ها واقع شده است به طور کامل دیده می شود.

مسجد سلیمانیه مانند تمامی بنا های دیگر در طول تاریخ در اثر سوانحی دچار تغییراتی شده است به طور مثال در سال 1660 میلادی آتش سوزی بسیار بزرگی رخ داد که بنای مسجد سلیمانیه را دچار آسیب کرد که بعداً توسط سلطان محمود چهارم بازسازی شد. همچنین در سال در سال 1766 میلادی در اثر زلزله قسمتی از مسجد فروریخت. علاوه بر این ها در جنگ جهانی اول از این مسجد به عنوان انبار برای نگهداری از مهمات استفاده می کردند که با آتش سوزی ان ها مسجد نیز آسیب دید ولی در سال 1956 میلادی کاملاً مرمت و بازسازی شد. اکنون شما می توانید با تور استانبول از این مسجد تاریخی دیدن کنید.

مسجد سلیمانیه استانبول

مسجد رستم پاشا

از مساجد معروف دیگر استانبول مسجد رستم پاشا می باشد که به دستور صدراعظم وقت امپراتوری عثمانیان توسط معمار معروفی به نام سینان در این شهر بنا شده است. این مسجد از نظر مساحت از مسجد های ایاصوفیه و مسجد آبی کوچک تر می باشد زیرا در داخل یکی از بازارهای شلوغ استانبول قرار دارد و معماری فوق العاده ای دارد. در این مسجد از رنگ قرمز استفاده شده است که با امر باعث جذابیت مسجد شده است.

  تور آنتالیا و بازدید از اماکن تاریخی آنتالیا

مسجد رستم پاشا

بهتر است بدانید در ان زمان ساخت رنگ قرمز به مهارت زیادی نیاز داشت و بعد از تلاش های زیاد رنگ قرمز به کار رفته در بنای این مسجد ساخته شد. علاوه بر این ها در دیوار های مسجد رستم پاشا ۲۳۰۰ کاشی در رنگ های بسیار متفاوت به کار رفته است که جذابیت ان را چندین برابر کرده است.

همان طور که در مطالب بالا اشاره کردیم مساجد شهر استانبول جز جاذبه های گردشگری به حساب می آیند. اگر قصد دارید با تور ترکیه به این شهر توریستی سفر کنید حتماً از این مساجد تاریخی بازدید کنید زیرا از مساجد بیشتر زمانی که استانبول پایتخت حکومت عثمانی بود ساخته شده اند و می توانند بازگوی تاریخ گذشتگان باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.