Let’s travel together.

تور ترکیه آنکارا و مساجد آنکارا

0 12

مساجد آنکارا

در کشور ترکیه علاوه بر این که مکان های تاریخی و جاذبه های گردشگری زیادی وجود دارد مساجد تاریخی زیادی نیز تأسیس شده اند که اکثر آن ها اکنون به عنوان موزه و مکان های تاریخی مورد استفاده قرار می گیرند و همه ساله پذیرای گردشگران زیادی می باشند. مساجد آنکارا نیز این‌گونه هستند و به دلیل تاریخی بودن و معماری باشکوهی که دارند گردشگران زیادی را جذب خود می کنند. این مساجد بیشتر از دوران عثمانی به یادگار مانده اند. مجله گردشگری آبی در این قسمت شما را با مساجد زیبا و دیدنی شهر توریستی آنکارا آشنا می کند.

مسجد حاجی بایرام

یکی از مساجد دیدنی شهر آنکارا مسجد حاجی بایرام می باشد که از قرن 15 ام میلادی به یادگار مانده است. مسجد حاجی بایرام در محله اولوس آنکارا قرار دارد که گردشگران خیلی راحت می توانند به این منطقه بروند. این مسجد در طول زمان های مختلف دچار آسیب هایی شده است که بعداً بازسازی شده است و معماری جدیدتری به خود گرفته است. مسجد حاجی بایرام، اسم خود را از حاجی بایرام، فیلسوف و بنیان‌گذار فرقه بایرامی، به عاریه گرفته است.

مسجد حاجی بایرام

گردشگران با بازدید از مسجد حاجی بایرام، فرصت بازدید از مقبره این فیلسوف معروف ترکی و همچنین معبد رومیِ آگوستوس را که هر دو در کنار همین مسجدند، خواهند داشت. ضمن اینکه در کنار مسجد، یک پارک زیبا هم وجود دارد. یکی از جذابیت هایی که این مسجد دارد داشتن آجر های قهوه ای سوخته و المان‌های زینتی سبز و سرخ رنگ و سقف‌ چوبی است که این مسجد را تماشایی تر کرده اند.

مسجد کجاتپه

یکی دیگر از مساجد معروف آنکارا مسجد کجاتپه می باشد که معماری بسیار منحصر به فردی دارد. این مسجد بر روی تپه‌ی کجا (کجاتپه) در منطقه کیزیلای واقع شده است که می توان گفت مرکز شهر می باشد و گردشگران داخلی و خارجی خیلی راحت می توانند به این مسجد دسترسی پیدا کننند. این مسجد مانند مساجد دیگر سن زیادی ندارد ولی با این حال یک جاذبه تاریخی محسوب می شود.

  تور استانبول ترکیه و محله های گردشگری استانبول

جالب است بدانید برای معماری این مسجد از طرف بنیاد مذهبی ترکیه مسابقه‌ای برپا شد تا معماران طرح های خود را برای معماری این مسجد پیشنهاد دهند؛ که در این مسابقه طرح معماری به نام ودات دالوکای برنده شد و مسجد کجاتپه براساس خلاقیت های او ساخته شد. این مسجد در زمینی حدود 4500 مترمربع به مدت 20 سال ساخته شد که اکنون همه مردم می توانند از ان استفاده کرد و معماری آن را تماشا کنند.

مسجد کجاتپه 4 مناره دارد که هر کدام 88 متر ارتفاع دارند و به همین دلیل از هر نقطه‌ای در سطح شهر می‌توانید این مسجد و مناره‌هایش را ببینید. فضای داخلی مسجد هم به صورت کاملاً سنتی طراحی شده است و گچ‌بری‌ها و منبت‌کاری‌های فضای داخلی به دست صنعتگران ترکیه‌ای انجام گرفته است.

سالن کنفرانس و کتابخانه‌ای مدرن در طبقات زیرین این مسجد ساخته شده که امکان بازدید از آن‌ها برای گردشگران وجود دارد. در طول سفرتان با تور ترکیه بازدید از این مسجد باشکوه را فراموش نکنید. فضای بزرگ درون مسجد با سقف بسیار بلندش، گچ‌کاری‌های هنرمندانه، لوسترهای بسیار بزرگ و المان‌های قدیمی مختلف درون مسجد، به بازدیدکنندگان و عبادت‌کنندگان حسی بسیار متفاوت با تجربه‌های گذشته‌ی آن‌ها می‌دهد.

مسجد کجاتپه

مسجد اصلان خان

یکی از مساجد قدیمی آنکارا مسجد اصلان خان می باشد که مربوط به ۱۳ ام میلادی و دوره سلجوقیان است. معماری این مسجد بسیار متفاوت بوده و باعث جذابیت آن شده است. سقف این مسجد چوبی بوده و 42 ستون دارد کاشی کاری نیز در ان بسیار خلاقانه و هنرمندانه انجام شده است به طوری که سالانه افراد زیادی برای تماشای کاشی کاری های آن و جذابیت هایی که دارد به این مسجد می آیند.

  در تور استانبول بازدید از مساجد استانبول را از دست ندهید.

این مسجد نیز علاوه بر مسجد بودن بنای تاریخی و دیدنی آنکارا نیز محسوب می شود. مسجد اصلان خان که به دلیل وجود مجسمه شیر در داخل آن به این نام معروف شده است در نزدیک دیوار قدیمی شهر در خیابان اولوجانلر واقع شده است.

مسجد اهی الوان

اهی الوان یکی از قدیمی‌ترین مساجد آنکاراست که در محله‌ی کویون پازاری قرار دارد. در سال 1382 میلادی این مسجد با ظاهری ساده و بی‎آلایش تأسیس شد. سال‌ها بعد، سلطان محمد اول برای بازسازی این بنا اقدام کرد و دستی به سر و روی این مسجد تاریخی کشید. ویژگی مساجد دوران سلجوقیان در این مسجد دیده می‌شود. مسجد اهی الوان، منبر نداشته و تعداد 12 ستون چوبی قدیمی که به دوران رومی‌ها و بیزانس تعلق دارند، در آن به کار رفته است.

در شهر آنکارا علاوه بر این مساجد مساجد دیگری نیز وجود دارد که مثل مسجد کجاتپه و … معروف نمی باشند ولی بازدید از آن ها خالی از لطف نیست زیرا بیشتر آن ها تاریخی هستند و جذابیت های منحصر به فرد خود را دارند.

مسجد علاء الدین

مسجد علاء الدین متعلق در سال 1178م ساخته شده است که در داخل دیوارهای ارگ شهر و در خیابان اکتاش واقع شده است و در قرن های 14 و 15 بازسازی شده است. معماری این مسجد بسیار ساده می باشد و بر روی منبر این مسجد نقش های زیادی طراحی شده است که متعلق به دوره سلطان مسعود سلجوقی می باشد.

  تور ازمیر , تور ارزان ازمیر , تور لحظه آخری ازمیر

مسجد جناب احمد پاشا

یکی از بزرگ ترین مساجد احمد پاشا که در قرن ۱۶ ام توسط احمد پاشا والی ساخته شده است. این مسجد در 19 ام میلادی دوباره بازسازی شده از آن به بعد به مسجد نو معروف شد. این مسجد تماشایی یک منبر و یک گنبد و محراب دارد که سنگ های آن مرمر سفید می باشند.

مسجد کاراجابای

کاراجابای یکی از فرماندهان سلطان مراد دوم بود و این مسجد را در سال 1440 در حاجی تپه ساخت طراح این مسجد ابوبکر اوغلو احمد بود و به شکل مساجد بورسا ساخته شده است. مزار کاراجابای نیز در داخل مسجد است.

مسجد زنجیرلی

مسجد زنجیرلی در سال 1685 ساخته شده است که هرشید پاشا والی آنکارا این مسجد را در سال 1880-1879 آن را بازسازی کرد. این مسجد در منطقه اولوس و در نزدیکی مسجد حاج بایرام قرار گرفته است.

مسجد زنجیرلی

مسجد آغا چایاک

از دیگر مساجدی که در منطقه اولوس آنکارا قرار دارد مسجد آغا چایاک می باشد. این مسجد در قرن 18 ام میلادی ساخته شده است. سقف بالای محراب آن شکل های هندسی مختلفی دارد که باعث جذابیت این مسجد شده اند. ستون های این مسجد نیز چوبی می باشند که به همین دلیل به مسجد پای چوب نیز معروف می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.