موفقیت

محبوبیت و شهرت کودکی، پیش گوی آینده ی افراد

مجله ی موفقیت و سلامت آبی شما را به مطالعه ی کتاب جذاب آقای میچ پرینستاین دعوت می کند. این کتاب که در سال 2017 میلادی منتشر شده است به بررسی یک ایده ی جالب می پردازد: «آیا محبوبیت و شهرت کودکی، سرنوشت و موفقیت ما را در آینده پیش بینی می کند یا نه؟»

شهرت کودکی از نظر میچ پرینستاین

دکتر میچ، کودکان و نوجوانان یک مدرسه را به چهار دسته تقسیم می کند:

  1. دوست داشتنی ها که از نظر همه افراد محبوبی هستند.
  2. طرد شده ها که هیچ کس آن ها را دوست ندارد.
  3. پر چالش ها که عده ای عاشق آن ها و عده ای از آن ها متنفرند.
  4. گم نام ها که گویی محلی از اعراب ندارند.

پرینستاین بر این باور است که دوست داشتنی ها دارای یک سری از خصایص هستند که آن ها را در هر محیطی محبوب می کند. مهربان بودن، حامی بودن، سخاوت مند بودن، شوخ طبع بودن و از همه مهم تر اهل دعوا و پرخاشگری نبودن از جمله ی این خصایص است. طرد شده ها نیز معمولا پرخاشگر و اهل دعوا بوده و در یک کلام مخل آرامش همه ی افراد هستند.

شهرت کودکی
شهرت کودکی

پژوهش های پرینستاین نشان داد که برخورداری از برچسب دوست داشتنی یا طرد شده در کودکی، به شدت روی سرنوشت و آینده ی افراد موثر است. مثلا یک پژوهش معتبر توسط محققان سوئدی در استکهلم صورت گرفت.

آن ها به مدت چهل سال روی کودکان با شهرت کودکی دوست داشتنی و طرد شده تحقیق کردند. نتیجه این بود که محبوب ها پنج برابر کمتر دچار بیماری های روانی، اعتیاد به مواد مخدر و الکل و رفتارهای مجرمانه می شدند. موقعیت اجتماعی، شغلی و اقتصادی آن ها نیز سه برابر از دیگران بهتر بود.

نقش والدین در شهرت کودکی

نکته ی دیگری که میچ به آن اشاره می کند این است که بخش مهمی از شهرت کودکی و ویژگی های منتسب به آن، اکتسابی است نه ژنتیکی. پس والدین می توانند با آموزش نکاتی، محبوب بودن را در فرزند خود ایجاد کنند. کودکانی که والدینی در دسترس، حامی، نوازشگر و حساس به نیازهای کودک دارند، نسبت به کودکانی که والدینی بی ثبات، مضطرب، سرد و بی تفاوت به نیاز کودک دارند، بسیار محبوب تر بوده و ویژگی های محبوبیت را دارا می باشند. پرینستاین می گوید: مادر دوست داشتنی = کودک دوست داشتنی!

در ادامه باید متذکر شویم که مطالعه ی خلاصه ی کتاب آقای میچ نباید والدین را در دام حمایت گری افراطی از کودکان خود بیاندازد.

والدین لازم نیست هر لحظه به تایید کودک خود پرداخته و از امکانات مالی برای ایجاد حس دوست داشتنی بودن در فرزندشان استفاده کنند. خرید وسایل و اسباب بازی های گران قیمت هیچ کس را دوست داشتنی نمی کند و ویژگی ها محبوبیت را در کسی نمی پروراند.

پس تا می توانید باید در کنار فرزند خود باشید و حضور فیزیکی و روانی با کیفیت داشته باشید. برای کودک خود آرامش بخش باشید و برایش دنیایی امن بسازید اما از شکست و آسیب خوردن کودک دلبندتان هرگز نترسید.

شهرت کودکی
شهرت کودکی
چون به هر حال هر کسی شکست را تجربه می کند اما باید به فرزند خود بیاموزید که چگونه در برابر شکست های زندگی تحمل داشته باشد.

برای داشتن کودکان سالم و دوست داشتنی پیش از تولد آن ها باید روی خودتان کار کنید. والدین باید پیش از بچه دار شدن مهارت های مربوط به فرزند پروری را بیاموزند. این نکته در زندگی امروز بسیار پر اهمیت است. چرا که با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و به دست آمدن اخبار و اطلاعات جدید باید در پرورش فرزندان خود نیز پیشرفت کنیم تا آن ها بتوانند در دنیای متغیر و در حال تحول امروزی به سلامت زندگی کنند.

در غیر این صورت با گرفتار شدن در دام، موفقیت فرزند شما جای خود را به شکست های پیاپی می دهد. همان طور که اشاره شد، پول و مادیات هرگز برای کودک شما آینده ای نمی سازد. آینده ی فرزند شما در گرو تغییر و آگاهی شماست تا هم شما والدینی بهتر از والدین خودتان باشید و هم فرزندتان آینده ای بهتر از امروز شما داشته باشد.

به دوران طلایی پیش از دبستان کودکتان اهمیت بیشتری بدهید و به جای تحمیل کلاس های آموزشی متنوع به آن ها، فرصت بازی با خودتان و اجازه ی بازی با گروه هم سالان را در اختیار آن ها قرار دهید. به امید این که شهرت کودکی فرزند شما دوست داشتنی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا