پوست و مو

بهترین ماسک های خانگی برای جوش صورت [ طرز تهیه با مواد طبیعی ]

15 مورد از بهترین ماسک های خانگی ضد جوش

افراد در طول زندگی ممکن است با انواع مشکلات پوستی رو به رو شوند که یکی از شایع ترین آن ها جوش می باشد. این مشکل پوستی بیشتر در جوانان و نوجوانان دیه می شود و اکثراً عامل آن میکروب ها هستند. جوش صورت برای افراد بسیار آزار دهنده می باشد و همراه در پی یافتن روش هایی برای از بین بردن این جوش ها و یا جلوگیری از به وجود آمدن آن ها هستند.

جوش ها انواع مختلفی دارند که از جمله آن ها می توان به جوش های سر سفید و جوش های سر سیاه اشاره کرد. هر یک از این جوش ها ویژگی های مختلفی دارند که باید برای از بین بردن آن ها شناخت و اطلاعات کافی داشته باشیم. روش های طبیعی و شیمیایی زیادی برای از بین بردن این جوش های خجالت آور وجود دارد که هر کدام مزایا و معایبی دارند. ما در این مقاله می خواهیم ۱۵ نوع از بهترین ماسک های صورت خانگی به همراه روش تهیه آنها برای درمان جوش های صورت را معرفی کنیم.

انواع ماسک های خانگی برای جوش صورت

1- ماسک صورت آلوئه ورا و زردچوبه

آلوئه ورا سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، سالیسیلیک اسید، آنزیم های مختلف و … می باشد. دارا بودن این خواص باعث شده این ماده باعث پاک‌سازی صورت، آب‌رسانی و مرطوب شدن پوست شود. زردچوبه نیز دارای خواص زیادی از جمله خواص ضد التهابی و ضد باکتری می باشد. از ترکیب آلوئه ورا و زردچوبه یک ماسک فوق العاده مؤثر برای صورت ساخته می شود که از به وجود آمدن جوش های مختلف در صورت جلوگیری می کند.

ماسک صورت آلوئه ورا و زردچوبه

مواد لازم برای تهیه ماسک صورت آلوئه ورا و زردچوبه

۱ قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا
1/2 قاشق غذاخوری زردچوبه

روش تهیه:

برای تهیه این ماسک فقط کافی است به مقدار گفته شده ژل آلوئه ورا و زردچوبه را با یکدیگر مخلوط کنید و به آرامی روی صورت خود بمالید. این ماسک باید 15 الی 20 دقیقه روی پوست صورت بماند. بعد از زمان گفته شده صورت خود را کاملاً تمیز بشویید و با یک حوله نرم خشک کنید.

شما می توانید این ماسک را 2 الی 3 بار در هفته روی صورت خود قرار دهید.

2-ماسک عسل و لیمو

عسل و لیمو جز مواد پر خاصیت می باشند که تأثیرات مثبت زیادی می توانند بر صورت داشته باشند. این دو ماده خاصیت آنتی اکسیدانی، ضد باکتریایی، ضد پیری، روشن کننده، ضد التهاب،ضد اکنه و … دارند. مصرف ماسک این دو سلامت پوست را در پی خواهد داشت و همچنین می تواند جوش های سرسیاه را از بین ببرد.

ماسک عسل و لیمو

مواد لازم برای تهیه ماسک عسل و لیمو

۱ قاشق غذاخوری عسل
1/2 یک عدد لیمو

روش تهیه:

ابتدا عسل را داخل یک کاسه بریزید و لیمو را درون ظرف بچلانید و سپس این دو را به خوبی باهم مخلوط کنید. ماسک آماده شده را روی صورت خود بمالید. بعد از گذشت 15 الی 20 دقیقه صورت خود را کاملاً تمیز بشوید و با یک حوله نرم به آرامی خشک کنید.

شما می توانید از این ماسک هر روز استفاده کنید.

3- ماسک برای جوش صورت با گیاه چریش (NEEM) و گلاب

گیاه چریش ویژگی های مثبت زیادی دارد از این رو می تواند برای پوست بسیار مفید باشد. از جمله خاصیت هایی که این گیاه دارد می توان به خواص آنتی باکتریایی، ضد التهابی، ضد قارچی و ضد عفونی کننده آن اشاره کرد. این گیاه وقتی با گلاب ترکیب می شود یک ماسک بسیار مفید برای پوست صورت ساخته می شود.

مواد لازم برای تهیه ماسک صورت با گیاه چریش (NEEM) و گلاب

۱ قاشق غذاخوری پودر چریش
۲ قاشق غذاخوری گلاب

روش تهیه:

برای تهیه ماسک ابتدا پودر چریش و گلاب را در یک کاسه با هم مخلوط کنید. سپس یک ماده خمیری شکل به وجود می آید که باید آن را به مدت 15 الی 20 دقیقه بر روی صورت خود نگه دارید. بعد از زمان گفته شده صورت خود را با آب شسته و با یک حوله نرم خشک کنید.

شما می توانید از این ماسک 3 الی 4 بار در هفته استفاده کنید.

4- ماسک صورت چوب صندل و گلاب

چوب صندل با توجه به خاصیتی که دارد برای صورت بسیار مفید می باشد. ماسک چوب صندل با گلاب بهترین ماسک صورت برای از بین بردن لک های موجود در صورت که در اثر عواملی مانند جوش ها و آکنه ها به وجود می آید، می باشد.

مواد لازم برای تهیه ماسک صورت چوب صندل و گلاب

۱ قاشق غذاخوری پودر چوب صندل
۲ قاشق غذاخوری گلاب

روش تهیه:

ابتدا پودر چوب صندل و گلاب را در یک ظرف بریزید و خوب مخلوط کنید. بعد از این که خوب با یکدیگر مخلوط کردید ماسک را به خوبی به صورت خود بمالید. بعد از این که 10 الی 15 دقیقه ماسک روی صورت شما ماند و خشک شد آن را بشویید و با یک حوله نرم صورت خود را خشک کنید.

این ماسک را می توانید 3 الی 4 بار در هفته استفاده کنید.

5- ماسک خیار و گوجه فرنگی

خیار قابض است و جای جوش (اسکار) را کمرنگ می کند؛ همچنین، سلول های مرده ی پوست و ناخالصی های آن را نیز از بین می برد. گوجه فرنگی سرشار از ویتامین A است. این ویتامین، پوست را تغذیه کرده و بیشتر برای جوان سازی آن به کار می رود.

مواد لازم برای تهیه ماسک خیار و گوجه فرنگی

۲ قاشق غذا خوری پالپ گوجه فرنگی
۱ قاشق غذا خوری پالپ خیار

روش تهیه

ابتدا پالپ گوجه فرنگی و پالپ خیار را در ظرفی مخلوط کنید. مخلوط را روی صورت خود بمالید و نیم ساعت آن را نگه دارید. در آخر پوستتان را خوب بشویید و آهسته آن را با حوله نرم خشک کنید.

شما می توانید از این ماسک صورت یک روز در میان استفاده کنید.

6- ماسک صورت مولتانی میتی (خاک رس قهوه ای) و لیمو

مولتانی میتی با توجه به خاصیتی که دارد چربی های اضافی پوست را جذب می کند. از آنجا که جوش ها در اثر التهاب چربی توسط میکروب ها به وجود می آیند پس این ماسک می تواند مانع به وجود آمدن آن ها شود.

مواد لازم برای تهیه ماسک صورت مولتانی میتی (خاک رس قهوه ای) و لیمو

۱ قاشق غذاخوری مولتانی میتی
1/2 لیمو

روش تهیه

ابتدا به مقدار گفته شده مولتانی میتی در یک ظرف بریزید و لیمو را روی آن بچلانید. این مواد را به خوبی باهم مخلوط کنید. ماسک ساخته شده را به صورت خود بمالید و 15 الی 20 دقیقه صبر کنید تا خشک شود. سپس صورت خود را به خوبی بشویید و با یک حوله نرم خشک کنید.

شما می توانید از این ماسک هفته ای یک یا دو بار استفاده کنید.

7- ماسک صورت زردچوبه و عسل

ترکیب زردچوبه و عسل یک ماسک بسیار قوی برای از بین بردن آکنه و جوش های سر سیاه می باشد. زردچوبه خاصیت آنتی باکتریایی و روشن کنندگی دارد که می تواند از پوست محافظت کند. علاوه بر این ویژگی ها ماسک زرد چوبه و عسل می توانند به بهبود زخم،رفع خشکی پوست، رفع چین و چروک و … کمک کند.

مواد لازم برای تهیه ماسک صورت زردچوبه و عسل

۱ قاشق غذاخوری عسل
1/2 قاشق غذاخوری زردچوبه

روش تهیه

ابتدا عسل و زردچوبه را در داخل یک کاسه بریزید و کاملاً با یکدیگر مخلوط کنید. بعد از این که این ترکیب خمیری شک شد آن را به آرامی روی صورت خود قرار دهید و 15 دقیقه روی صورت خود نگه دارید. صورت خود را بعد از 15 دقیقه بشویید و به آرامی خشک کنید.

شما می توانید از این ماسک هفته ای ۲-۳ بار استفاده کنید.

8- ماسک برای جوش صورت با گلاب و لیمو

گلاب ضد التهاب است، پوست را تسکین می دهد و قرمزی و التهاب را تا حد زیادی کاهش می دهد. لیمو قابضی طبیعی است که تولید چربی پوست را کنترل می کند. ترکیب این دو می تواند یک ماسک بسیار مفید و تاثیر گذار برای از بین بردن جوش آکنه باشد.

مواد لازم برای تهیه ماسک صورت با گلاب و لیمو

1 قاشق غذاخوری گلاب
1قاشق چای خوری آب لیمو

روش تهیه

گلاب و آب لیمو را در ظرفی مخلوط کنید. سپس یک پارچه نخی را با مخلوطی که درست کرده اید خیس کند و آن را روی خود بمالید. بعد از گذشت ۱۰ دقیقه صورت خود را با آب بشویید و به آرامی خشک کنید.

شما می توانید روزانه از این ماسک استفاده کنید.

9- ماسک ریحان و نعناع

اگر می خواهید پوستی سالم و شاداب داشته باشید حتماً از ماسک ریحان و نعناع استفاده کنید. گیاه ریحان خاصیت زیادی دارد از جمله آن ها می توان به آنتی باکتریایی بودن آن اشاره کرد همچنین نعناع نیز بسیار تسکین دهنده، پاکسازی کننده و … می باشد. این دو در کنار هم می توانند برای پوست بسیار مفید باشند.

مواد لازم برای تهیه ماسک ریحان و نعناع

۱۰ برگ ریحان
۱۰ برگ نعناع

روش تهیه

ابتدا برگ های ریحان و نعناع را در غذاساز مخلوط کنید. تا زمانی که مخلوط به شکل خمیر در بیاید این کار را ادامه دهید. ماسک ساخته شده را به صورت خود بمالید و اجازه دهید 20 الی 40 دقیقه بر روی صورت شما بماند. بعد از گذشت این مدت صورت خود را کاملاً تمیز بشویید و با یک حوله نرم خشک کنید.
شما می توانید از این ماسک 2 یا ۳ بار در هفته استفاده کنید.

10- ماسک دارچین و لیمو

دارچین با توجه به خاصیتی که دارد مانع بروز علائم پیری در صورت می شود. وقتی این ماده با لیمو که سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدانی است، ترکیب شود یک ماسک بسیار تاثیر گذار برای جوش و آکنه می شود.

مواد لازم برای تهیه ماسک صورت دارچین و لیمو

۱ قاشق غذاخوری پودر دارچین
۲ قاشق غذاخوری آب لیمو

روش تهیه این ماسک برای جوش صورت

ابتدا پودر دارچین و آب لیمو را در یک کاسه بریزید سپس آن ها را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید. از ترکیب این دو خمیری به وجود می اید این خمیر را بر روی صورت خود قرار دهید. بعد از گذشت 20 الی 30 دقیقه آن را از صورت خود بشویید و با یک حوله تمیز خشک کنید.

شما می توانید از این ماسک هفته ای دو بار استفاده کنید.

11- ماسک عسل و سیر

همان طور که میدانید عسل خاصیت زیادی دارد و برای پوست بسیار مفید می باشد. شما می توانید این ماده با ارزش را با سیر که ضد قارچ، ضد ویروس می باشد و خاصیت انتی اکسیدانی دارد، مخلوط کنید تا این نوع ماسک های خانگی برای جوش و آکنه های صورت تهیه کنید.

مواد لازم برای تهیه ماسک صورت عسل و سیر

۱ قاشق چایخوری خمیر سیر
۱ قاشق چایخوری عسل

روش تهیه:

برای ساخت این ماسک سیر و عسل را در یک ظرف مخلوط کنید و ترکیب ساخته شده را به صورت خود بمالید. اجازه دهید این ماسک 10 دقیقه روی صورت شما بماند بعد از گذشت 10 دقیقه صورت خود را به خوبی بشویید و با یک حوله یا دستمال تمیز خشک کنید.
شما می توانید از این ماسک هفته ای یک یا دو بار استفاده کنید.

12- ماسک انار و گوجه فرنگی

انار حاوی آنتی اکسیدان هایی است که با مبارزه با رادیکال های آزاد، از پوست محافظت می کنند. علاوه بر این انار ضد التهاب است که این خاصیت باعث می شود آکنه را در صورت کاهش می دهد. همچنین از به وجود آمدن جوش های مختلف جلوگیری کند.

مواد لازم برای تهیه ماسک انار و گوجه فرنگی

۲ قاشق غذاخوری دانه ی انار
1/2 گوجه فرنگی

روش تهیه:

ابتدا انار را دون کنید و دانه های آن را همراه با گوجه فرنگی در غذاساز مخلوط کنید تا حالت خمیری شکل به خود بگیرد. خمیر به وجود آمده را به صورت خود بمالید و اجازه بدهید 15 الی 20 دقیقه بر روی صورت شما بماند سپس با آب صورت خود را کاملاً تمیز بشویید و با یک دستمال یا حوله نرم خشک کنید.

با توجه به ویژگی هایی که دارد شما می توانید از این نوع ماسک های خانگی برای جوش هر روز استفاده کنید.

13- ماسک صورت درخت چریش و زردچوبه

همان طور که در قسمت های قبل گفتیم درخت چریش ویژگی های مثبت زیادی دارد و می توان آن را با مواد مختلفی مانند گلاب ترکیب و زردچوبه ترکیب کرد و یک ماسک فوق العاده ساخت. زردچوبه خاصیت روشن کنندگی، آنتی باکتریایی و … دارد که در صورت مخلوط شدن با درخت چریش می تواند برای درمان جوش و اکنه صورت بسیار مفید باشد.

مواد لازم برای تهیه ماسک صورت درخت چریش و زردچوبه

۱ قاشق غذاخوری خمیر چریش
1/2 قاشق چایخوری زردچوبه

روش تهیه:

برای تهیه این ماسک فقط کافی است شما چریش و زردچوبه را در یک کاسه مخلوط کنید و ترکیب خمیری شکل بسازید. سپس آن را به خوبی روی صورت خود بمالید و 15 الی 30 دقیقه روی صورت خود نگهدارید. بعد از گذشت این مدت صورت خود را به خوبی بشویید و با حوله نرم خشک کنید.

شما می توانید از این ماسک ۲ یا ۳ بار در هفته استفاده کنید.

14- ماسک میخک و زردچوبه

میخک یک گیاه پر خاصیت می باشد. از جمله خواص آن می تواند به ضد قارچ و ضد باکتری بودن آن اشاره کرد که در صورت ترکیب با زردچوبه می تواند یک ماسک بسیار مفید برای سلامتی پوست و از بین بردن جوش های صورت باشد.

مواد لازم برای تهیه ماسک صورت میخک و زردچوبه

۴یا ۵ عدد میخک
1/2 قاشق چایخوری زردچوبه

روش تهیه:

ابتدا میخک ها را در غذاساز خمیر کنید و سپس زردچوبه را به خمیر ایجاد شده اضافه کنید و دوباره مخلوط کنید. خمیر را بر روی صورت خود بمالید و بعد از گذشت 15 الی 30 دقیقه آن را به خوبی از روی صورت خود بشویید و با یک حوله تمیز خشک کنید.
شما می توانید از این ماسک هفته ای ۲-۳ بار استفاده کنید.

15- ماسک نخودچی و شیر لخته (CURD)

از آنجا که میکروب ها باعث به وجود امدن جوش های مختلف در صورت می شود نخودچی با ویژگی هایی که دارد میکروب های صورت را از بین می برد و مانع به وجود امدن جوش و آکنه می شود. شیر لخته نیز باعث پاکسازی و مرطوب شدن پوست می شود. ترکیب این دو باهم می تواند یک ماسک بسیار تأثیر گذار بر جوش و آکنه شود.

مواد لازم برای تهیه ماسک صورت نخودچی و شیر لخته

یک و نیم قاشق غذاخوری پودر نخودچی
یک قاشق غذاخوری شیر لخته

روش تهیه:

برای تهیه این ماسک های خانگی برای جوش کافی است نخودچی و شیر لخته را با یکدیگر به خوبی مخلوط کنید. خمیر به وجود آمده را بر روی صورت خود بمالید و بعد از گذشت 15 الی 20 دقیقه صورت خود را به خوبی بشویید و به آرامی با یک حوله نرم خشک کنید.

شما می توانید از این ماسک هفته ای ۲ تا ۳ بار استفاده کنید.

کلام آخر

ما در این مقاله ۱۵ تا از برترین ماسک های طبیعی صورت، تأثیر گذار بر جوش و اکنه را به شما معرفی کردیم. بهتر است شما به دقت این مقاله را بخوانید تا با خاصیت ماسک های صورت آشنا شوید و سپس از آن ها استفاده کنید. قبل از مصرف هر کدام بهتر است ابتدا مقداری از آن را بر روی قسمت کمی از پوست دست خود بمالید و بعد از گذشت 15 الی 30 دقیقه آن را بشویید. اگر حساسیتی نسبت به این نوع ماسک نداشتید می توانید از آن بر روی صورت خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا