پوست و مو

ماسک سفیده تخم مرغ برای آکنه و جوش‌های سر سیاه صورت

با توجه به استفاده زیاد افراد از ماسک صورت ، ماسک های خانگی و غیر خانگی زیادی ساخته شده است. ماسک سفیده تخم مرغ نیز یکی از انواع ماسک های خانگی می باشد که برای سلامتی پوست مفید هستند. سفیده تخم مرغ حاوی مقدار زیادی پروتئین می باشد از این رو باعث هیدراته شدن پوست می شود، این عامل باعث جذب بیشتر آب می شود زیرا پروتئین ها بسیار رقیق کننده می باشند. ما در این مقاله به ماسک سفیده تخم مرغ و فواید آن می پردازیم.

ماسک سفیده تخم مرغ چگونه باعث آب‌رسانی پوست می شود؟

همان طور که میدانید سفیده تخم مرغ سرشار از پروتئین می باشد. وقتی این ماده شفاف و ژل مانند را روی پوست قرار می دهیم پروتئین های موجود در آن باعث می شوند مولکول های آبی که در اطراف پوست قرار دارند جذب پوست شود و به این صورت عمل آب‌رسانی در پوست اجرا شود.

برخی از فواید سفیده تخم مرغ برای پوست

 • سفیده تخم مرغ با توجه به ساختاری که دارد، زخم های موجود در پوست را سریع بهبود می بخشد.
 • سفیده تخم مرغ حاوی مقدار زیادی لیزوزیم می باشد. لیزوزیم نوعی آنزیم ضد باکتری می باشد که دیواره سلولی باکتری ها را نابود می کند. ماسک صورت سفیده تخم مرغ نیز باکتری هایی که باعث ایجاد اکنه در صورت می شوند را از بین می برند، از این رو برای پوست هایی که استعداد زیادی برای به وجود آمدن اکنه را دارند بسیار مفید می باشد.
 • ماسک سفیده تخم مرغ با توجه به تغییراتی که در پوست ایجاد می کند از چین و چروک شدن پوست جلوگیری می کند و علائم پیری را به عقب می اندازد.
 • جوش ها و جای باقی مانده از آن ها را سریع تر بهبود می بخشد.
 • سفیده تخم مرغ حاوی سلنیوم است که بخش مهمی از دفاع آنتی اکسیدانی بدن از جمله پوست است. با توجه به وجود این خاصیت ماسک سفیده تخم مرغ مانع آسیب رسیدن به پوست در مقابل رادیکال‌های آزاد در اثر اشعه ماوراء بنفش می شود.

ماسک سفیده تخم مرغ

دستور تهیه ماسک صورت با سفیده تخم مرغ

با سفیده تخم مرغ با توجه به خاصیتی که دارد می توان انواع مختلف ماسک های صورت خانگی تهیه کرد. این ماده هم می تواند به تنهایی یک ماسک مفید برای صورت باشد و هم با مواد دیگری ترکیب شود. وقتی سفیده تخم مرغ با موادی مانند گلاب ترکیب می شود خاصیت آن برای پوست چندین برابر می شود.

مراحل تهیه ماسک صورت سفیده تخم مرغ

برای تهیه این ماسک بعد از این که تخم مرغ ها را شکستید زرده و سفیده آن را از هم جدا کنید.

سفیده تخم مرغ را تا زمانی که کاملاً سفت نشده هم بزنید.

بعد از سفت شدن سفیده ماسک شما آماده می شود و شما می توانید آن را به قسمت هایی از صورت و گردن خود بمالید. توجه کنید که اطراف چشم و لب مناطق حساسی هستند و نباید ماسک را به این قسمت ها بزنید.

بعد از مالیدن ماسک به صورتتان حدود 10 الی 15 دقیقه زمان دهید تا به طور کامل خشک شود.

بعد از خشک شدن ماسک صورتتان را با آب ولرم به خوبی شست و شو دهید و با یک حوصله نرم و تمیز خشک کنید.

مراحل تهیه ماسک صورت سفیده تخم مرغ برای آکنه و جوش‌های سر سیاه

همان طور که در قسمت های قبل گفته شد سفیده تخم مرغ سرشار از لیزوزیم، آنزیم ضد باکتری می باشد. داشتن این خاصیت باعث شده ماسک آن اکنه ها و جوش موجود در صورت را از بین ببرد و از به وجود امدن آن ها جلوگیری کند. اضافه کردن لیمو و عسل به سفیده تخم مرغ خاصیت ضد آکنه بودن و از بین بردن جوش های سرسیاه را چندین برابر می کند.

مواد لازم:

 • 1 عدد سفیده تخم مرغ
 • ۱ قاشق چایخوری آب لیمو ترجیحاً لیموی تازه
 • ½ قاشق چای‌خوری عسل

برای تهیه این نوع ماسک سفیده تخم مرغ و آب لیمو را درون یک کاسه شیشه ای تمیز بریزید. آن ها را به خوبی هم بزنید و این کار را تا زمانی که مخلوط پر از کف شد ادامه دهید.

سپس عسل را اضافه کنید و دوباره خوب هم بزنید.

به منظور آماده سازی صورت برای این ماسک، آن را با آب گرم بشویید. همچنین می توانید از یک پاک کننده عاری از الکل برای از بین بردن هرگونه آرایش استفاده کنید.

بعد از این کار ماسک را به خوبی به صورت خود بمالید. توجه کنید که مقدار زیادی از این ماسک را برای صورت و گردن استفاده کنید.

آن را به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه یا تا زمانی که خشک شود بگذارید.

ماسک را با آب گرم برداشته و صورت خود را به طور کامل شست و شو دهید.

صورت را با یک حوله نرم خشک کنید.

مراحل تهیه ماسک صورت سفیده تخم مرغ برای روشنایی پوست

اگر می خواهید ماسک صورت شما باعث روشن شدن پوست نیز شود ما پیشنهاد می کنیم حتماً ترکیب زردچوبه و آب پرتقال را به ماسک صورت سفیده تخم مرغ خود اضافه کنید زیرا زردچوبه خاصیت روشن کنندگی فوق العاده ای دارد. این ماسک پوست شما را یک نواخت می کند و تغییرات رنگ پوست شما را که در اثر عواملی مانند آکنه به وجود آمده است را از بین می برد.

مواد لازم :

 • ۱ عدد سفیده تخم مرغ
 • ۱ قاشق چای‌خوری آب پرتقال
 • ۱ قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه

برای تهیه این نوع ماسک ابتدا سفیده تخم مرغ و آب پرتقال را در یک کاسه مخلوط کنید و به خوبی هم بزنید و این کار را تا زمانی که مخلوط پر از کف نشده ادامه دهید.

بعد از این مرحله پودر زردچوبه را اضافه کنید و دوباره خوب هم بزنید تا یک خمیر یک دست ایجاد شود.

به منظور آماده سازی پوست صورت برای این ماسک، آن را با آب گرم بشویید. همچنین می توانید از یک پاک کننده عاری از الکل برای از بین بردن هرگونه آرایش استفاده کنید.

خمیر ساخته شده را به خوبی روی صورت و گردن بمالید و با استفاده از حرکات دایره ای ملایم ماساژ دهید.

این ماسک را به مدت ۱۵ دقیقه روی پوست صورت خود نگه دارید.

بعد از ۱۵ دقیقه وقتی ماسک به خوبی خشک شد آن را به آرامی از صورت خود پاک کرده و با آب گرم شست و شو دهید.

سپس با استفاده از یک حوصله نرم صورت خود را خشک کنید.

ماسک سفیده تخم مرغ

ماسک صورت سفیده تخم مرغ چه خطراتی می تواند داشته باشد؟

بهتر است بدانید با وجود این که سفیده تخم مرغ خواص فراوانی برای پوست دارد ولی می تواند خطراتی را نیز به همراه داشته باشد. با توجه به این که این ماسک از تخم مرغ خام ساخته می شود ممکن است در تخم مرغ باکتری وجود داشته باشد که به بدن فرد آسیب بزند. حتی استفاده از این ماسک ممکن است برای برخی از افراد نتیجه عکس دهد و آسیب زیادی به پوست و سلامت فرد وارد کند.

گاهی اوقات یک نوع باکتری به نام سالمونلا در تخم مرغ خام ممکن است وجود داشته باشد. این باکتری می تواند باعث به وجود آمدن مشکلاتی در بدن از جمله ناراحتی شدید دستگاه گوارشی شود که این وجود این باکتری در تخم مرغ بسیار نادر می باشد.

در تخم مرغ های کاملاً ارگانیک و آزاد احتمال وجود این باکتری بسیار کم است. پس تا جایی که امکان دارید سعی کنید از تخم مرغ های ارگانیک استفاده کنید.

چه افرادی نباید از ماسک سفیده تخم مرغ استفاده کنند؟

افرادی که به تخم مرغ آلرژی دارند و نمی توانند تخم مرغ بخورند. این افراد نباید از ماسک صورت سفیده تخم مرغ استفاده کنند زیرا باعث ایجاد واکنش آلرژیک می شود.

افرادی که در پوست خود خراش یا زخمی ندارند بهتر است از این نوع ماسک استفاده نکنند زیرا ممکن است زخم آن ها را افزایش دهد.

اگر از ماسک صورت سفیده تخم مرغ استفاده کردید و دچار سوزش و یا خارش شدید خیلی سریع آن را بشویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا