Let’s travel together.

تور استانبول و قلعه روملی حصار استانبول

0 60

آشنایی با قلعه رومی حصار ( Rumelihisari Castle) ،یادگاری از شکوه امپراتوری عثمانی

از لحاظ جغرافیایی باید گفت که شهر استانبول مابین دو قاره آسیا و اروپا قرار گرفته است که در طی زمان های قدیم مقر اصلی حکومت امپراتوری روم شرقی و امپراتوری شکوهمند عثمانی بوده است. به خوبی می توان امروزه این تاریخ پرفراز و نشیب را در بناها و جاذبه های تاریخی شهر استانبول مشاهده نمود. از جمله جاذبه های معروف و تاریخی این شهر ، قلعه روملی حصار می باشد که سلطان محمد فاتح دستور ساخت آن را صادر کرده است. ما در این متن سعی خواهیم نمود که شما را با این قلعه آشنا سازیم.با ترکیش تور همراه باشید.

قلعه رومی حصار

نگاهی به تاریخ شهر استانبول:

در گذشته به شهر استانبول قسطنطنیه یا شهر کنستانتین گفته می شد اهمیت زیاد این شهر به خاطر موقعیت استراتژیک فوق العاده و دسترسی به دریای سیاه و تنگه بسفر می باشد . این موقعیت استراتژیک سبب رونق اقتصادی ، تجاری ،بازرگانی ف حمل و نقل دریایی و قدرت سیاسی این منطقه شده بود. برای مدت های زیادی ، امپراتورهای مختلفی از غرب گرفته تا شرق آرزو داشتند که این شهر ا تصرف نموده و آن را به دست بیاورند. و حمله ها و یورش های زیادی هم به این شهر شده است. ولی با همه این حرف ها ؛ هنگامی که سلطان محمد فاتح بر تخت سلطنت نشست سن و سال کمی داشت و هیچ کس فکر نمی کرد که یک روزی این سلطان کم سن و سال بتواند شهر باشکوه و افسانه ای قسطنطنیه را به چنگ بیاورد و از دست امپراتوری روم شرقی در بیاورد.

او نیز همانند اغلب امپراطوران آن دوره ، درصدد تصرف این شهر با اهمیت و استراتژیک بود و سال ها در همین فکر بود. و بالاخره با یک برنامه ریزی دقیق و مبتکرانه براین شد با ساخت قلعه و استحکامات نظامی جهت حمایت و پشتیبانی از تصرف شهر ، بتوانند مقاومت رومیان را در هم بکشند و شهر را تصرف نماید. و این سرنوشت ساخت قلعه روملی حصار بود.

  راهنمای سفر به استانبول , اماکن دیدنی و جاذبه های گردشگری استانبول

سابقه تاریخی قلعه روملی حصار

در حقیقت قلعه روملی حصار که به آن قلعه روملی و قلعه روملی حیصار هم گفته می شود یک مجموعه از استحکامات و قلعه ای نظامی می باشد که در شهر استانبول ، در ساحل اروپایی بر فراز تپه ای مشرف به تنگه بسفر واقع شده است. در واقع این قلعه یکی از نماد های مهم این شهر تاریخی می باشد که سبب می شود که گردشگران زیادی از سراسر دنیا برای بازدید از آن به این شهر سفر داشته باشند.این قلعه تنها در عرض 4 ماه و در بین سال های 1451تا 1452 به دستور سلطان محمد دوم ساخته شده است و روملی حصار به معنی قلعه ای در قلمرو رومی ها می باشد.

هدف از ساخت این قلعه ، قطع ارتباط نظامی و ممانعت از فرستادن کمک های تجاری و دریایی از طریق تنگه بسفر به قسطنطنیه بود.

آدرس قلعه روملی حصار :

محاصره قسطنطنیه ( استانبول ) و شکست امپراتوری روم

یک قلعه مشابه و قدمی تر روملی حصار که آنادولوحصار ( قلعه آناتولی ) گفته می شود در سال مقابل تنگه بسفر واقع شده ایت و این دو قلعه و استحکامات نظامی با همدیگر هماهنگ بودند و با مسدود کردن تنگه بسفر و قطع ارتباط تجاری ، نظامی و دریایی روم شرقی با دنیا ، بالاخره توانستند مقاومت درمیان را در هم شکسته و شهر قسطنطنیه را تصرف نمایند. بعد از این پیروزی بزرگ ، ترکان عثمانی در سال 1453 این شهر را به عنوان پایتخت جدید امپراتوری انتخاب نمود و بعد از مدتی نام آن از قسطنطنیه به استانبول تغییر یافت.

  ساحل لارا در آنتالیا ، جاهای دیدنی لارا ، تور آنتالیا

ارتش عثمانی بیشتر از یک ماه شهر استانبول را محاصره نمود:

برای مدت بیش از یک ماه ارتش عثمانی شهر استانبول را محاصره نمود و به شکل همه جانبه و به کمک پیاده نظام ، توپ های جنگی ، کشتی و همچنین بستن تنگه بسفر و راه ارتباطی رومی ها حکومت کنستانتین را تحت فشار زیادی قرار داد. جنگ و محاصره بین نیروهای دو امپراتوری روزها ادامه پیدا کرد تا اینکه ترک ها موفق شدند که از دیوارهای شهر بالا روند و با وارد شدن به شهر ، آن را به تصرف خود در بیاورند . امپراتوری عثمانی بعد از سلطه بر این شهر نام شهر قسطنطنیه را به استانبول تغییر داد معنی آن «شهر اسلام »می باشد.

معماری قلعه روملی حصار

این قلعه و استحکامات نظامی آن ، متشکل از یک برج کوچک و سه برج اصلی و مهم می باشد. در ضمن 13 سنگر دیدبانی نیز روی دیواره های قلعه واقع شده اند و سه برج را به همدیگر مرتبط می سازند. شش تا از این سنگر های دیدبانی به شکل منشوری و شش مورد آن هم به شکل استوانه ای و یک مورد آن هم به شکل چهارضلعی می باشد. برج اصلی ان که برج ساریسا پاشا (sarica Pasha) گفته می شود استوانه ای شکل بوده و در قسمت شمالی ان قرار دارد. قطر این برج 30/23 متر بوده و دیوارهای آن 7 متر ضخامت دارند و این برج در کل متشکل از 9 طبقه می باشد که ارتفاع نهایی آن به 28 متر می رسد. در حال حاضر به دلیل بزرگداشت سلطان محمد فاتح به این برج ، برج فاتح گفته می شود.

  رستوران های ازمیر و آشنایی با بهترین رستوران های این شهر

سرگذشت قلعه روملی حصار

پس از اینکه شهر قسطنطنیه به تصرف درآمد ، قلعه روملی حصار دیگر استفاده چندانی نداشت ؛ به همین خاطر هم بود که امپراتوری عثمانی از این قلعه به عنوان محل بررسی و نظارت بر عبور و مرور تنگه بسفر و بعضی وقت ها هم به عنوان زندان از آن استفاده می نمود . ولی در اثر زلزله بزرگی که در سال 1509 در استانبول اتفاق افتاد ، قلعه رومی حصار آسیب زیادی دیده و قسمت های زیادی از این قلعه مهم دچار تخریب شد. و سپس این قلعه را مورد بازسازی قرار دادند و بعد ها از تا اواخر قرن 19 از آن استفادهای مختلفی می شد. ولی در حال حاضر این قلعه تاریخی را به صورت یک موزه درآورده اند و عموم مردم و گردشگران می توانند از آن دیدن کنند و ازفضای باز قلعه هم برای اجرای کنسرت های فصلی ، فستیوال های هنری و رویداد های ویژه استفاده می گردد.

چگونه یک گردشگر می تواند از قلعه روملی حصار دیدن کند؟

در بالا نیز اشاره داشتیم که این قلعه تاریخی در ساحل تنگه بسفر واقع شده است . گردشگران می توانند برای بازدید از این قلعه همه روز به غیر از روز های چهارشنبه از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر،سوار اتوبوس هایی شوند که از ایستگاه اتوبوس روملی حصار عبور می کنند و دقیقا در مقابل این قلعه از اتوبوس پیاده شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.