سلامت

فواید انواع ویتامین برای بدن

در این مقاله در مجله سلامت آبی درباره ی انواع ویتامین و فواید استفاده از آن ها بپردازیم.

انواع ویتامین

ویتامین ها  از ترکیبات آلی تشکیل شده اند و انسان برای ادامه  زندگی خود به جذب انواع ویتامین نیاز دارد. معمولا این مواد از طریق غذا خوردن به بدن انسان می رسد زیرا بدن انسان به اندازه مورد نیاز این مواد را تولید نمی کند یا برخی از آن ها را اصلا تولید نمی کند.

روش جذب ویتامین

 بدن ما نیاز به ویتامین C دارد و می توانیم آن را از مواد غذایی که می خوریم جذب کنیم اما سگ ها ویتامین C را به مقداری که نیاز دارند می توانند تولید کنند بنابراین جذب انواع ویتامین در موجودات زنده متفاوت است. اگر در معرض نور خورشید قرار بگیرید بدن شما ویتامین D مورد نیاز را جذب می کند زیرا این نوع مواد در غذایی که میل می کنید به مقدار کافی وجود ندارد.

ویتامین

ویتامین A

این مواد از محلول های چربی تشکیل شده است. از فایده آن می توان به التیام بینایی افراد به خصوص کسانی که در شب و یا نور کم مشکل بینایی دارند نام برد همچنین محافظت از چشم سلامتی پوست و دفاع از بدن از دیگر فواید آن است.

کمبود انواع ویتامین مشکلاتی برای بدن ما به وجود می آورد. یکی از آسیب هایی که با کمبود این مواد به بدن وارد می شود ضخامت و خشک شدن قرنیه چشم است. نام این بیماری گزروفتالمی می باشد.

اگر اندازه این مواد در بدن بسیار کم باشد فرد نابینا می شود اما اگر مقدار کمی از آن در بدن باشد تنها فرد مشکل شب کوری پیدا می کند.  وجود انواع ویتامین سبب درمان مشکلات بدن می شود برای مثال وجود این مواد باعث می شود زخم های پوست و جوش ها درمان شود و کم بودن مقدار آن داخل بدن موجب می شود که درمان این مشکلات به تاخیر بیفتد.

شما عزیزان برای درمان این مشکلات باید به دکتر مراجعه کنید تا بر اساس مشکلی که دارید برای شما دارو تجویز کند.

ویتامین

ویتامین C

وجود این مواد برای تمام موجود های زنده حیاتی است . موجود های پیشرفته ایی که در سطح خشکی زندگی می کنند مانند انسان ها و میمون ها و تعداد دیگری از جانوران مانند خفاش ها و انواعی از پرندگان و ماهی ها این مواد را در بدن خود تولید نمی کنند. باید آن را از غذایی که می خورند جذب کنند. طبق تحقیقاتی که توسط دانشمندان انجام شده است جذب طبیعی این مواد اثرش بسیار زیاد است.  بر اساس تحقیقات دیگری که انجام شده است دانشمندان معتقدند افرادی که سرطان دارند اگر مقدار زیادی از این مواد به آن ها تزریق شود می تواند سبب جلوگیری از رشد سرطان در آن ها شود.

فواید این مواد برای بدن

انواع ویتامین دارای فواید مختلفی برای بدن ما هستند و در ادامه به معرفی فوایدی که این مواد برای بدن دارند می پردازیم. وجود این ویتامین در بدن موجب می شود که پوست ما در برابر نور خورشید محافظت شود و به آن آسیبی وارد نشود. یکی دیگر از فواید آن افزایش سیستم ایمنی بدن محکم شدن لثه ها و دندان ها است. وجود این مواد در بدن از بروز سکته مغزی جلوگیری می کند. در افرادی که سیگاری هستند تا 70 درصد می شود از بروز این اتفاق جلوگیری کرد و در افرادی که سیگار نمی کشند این احتمال 30 درصد است. کمبود این مواد در بدن سبب بروز بیماری اسکروی خونریزی لثه خشکی پوست می شود. دانشمندان معتقدند که وجود چربی در غذا هایی که مصرف می کنید موجب می شود که خاصیت ضد سرطانی که در این مواد وجود دارد از بین برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا