پوست و مو

فرق هایفو و اولتراتراپی چیست؟ دستگاه هایفو و اولتراپی

کلیه دستگاه های هایفو HIFU بعد از سیستم اولترا طراحی گشته اند. غالب آن ها ساخت کره یا چین می باشند. درست است که برخی از دستگاه های هایفو دارای عملکرد خوبی می باشند مخصوصا ً آن هایی که در سالن های زیبایی ارائه می گردند اما نمی توانند نتایج لیفتینگ مشابه با اولتراپی داشته باشند.

در مورد اولتراپی ارزیابی علمی وسیعی صورت گرفته و حدود 50 مطالعه بالینی و 40 مقاله داوری همتا در این زمینه انتشار پیدا کرده است. تا کنون این روش فقط سیستم HIFU است که به وسیله سازمان غذا و داروی امریکا جهت لیفتینگ پوست آویزان مورد تایید قرار گرفته است.
در مورد بیشتر سیستم های هایفو دیگر ، مخصوصا ً دستگاه های ساخت چین ،فقط مطالاعات تحقیقاتی محدودی صورت گرفته است .

دستگاه هایفو اولترا اورجینال

دستگاه های HIFU غیر اصل را شما به فراوانی می توانید در سایت های مختلف پیئت کنید و این دستگاه ها وعده ارائه نتایج هایفو و اولترا را به مشتریان خود می دهند. قیمت تمام شده این دستگاه ها کمتر از یک جلسه اولتراپی می باشد و این دستگاه ها تست نشده اند. در بهترین وضعیت دارای نتیجه ای نمی باشند و در بدترین وضعیت می تواند عوارض جانبی مانند سوختگی اتفاق بیفتد . بنابر گزارش ها سیستم های کره ای دارای نتایج بهتری می باشند. ولی با این وجود هزینه این درمان ها با هزینه اولتراتراپی چندان تفاوتی ندارد و بیشتر ان ها دارای نتایج بادوام در اندازه اولتراپی نمی باشند. به همین دلیل ، هزینه نهایی اولتراپی و درمان های HIFU تقریباً برابر می باشند.

معایب سیستم هایفو ( HIFU )

از دیگر اشکالات مهم سیستم های HIFU جدیدتر این می باشد که نمی توان دستگاهی را پیدا کرد که همانند اولتراپی از مزیت تصویربرداری فراصوت real –time برخوردار باشد. به سه دلیل تصویر برداری درطی اولتراپی دارای اهمیت می باشد:

در زمان مورد نیاز تصویربرداری فراصوت این امکان را به پزشک می دهد که بداند در حال درمان کدام لایه پوست می باشد ، پزشک درمی یابد که این حرارت به پوست Smas تحویل داده می شود یا اینکه پوست فرد بیش از اندازه نازک می باشد و حرارت به استخوان می رسد. پزشک از انجام این روش خودداری می کند تا شدت ناراحتی به کمترین مقدار ممکن برسد.

از لحاظ کارایی و سهولت ، در این روش تصویربرداری فراصوت مزایای ارزشمندی را ارائه می نماید.

تصویر برداری فراصوت این امکان را برای پزشک فراهم می سازد تا در زمان مورد نیاز اطمینان پیدا کند که تماس مطلوب میان پروب و پوست وجود دارد و در صورت نیاز آن را تغییر دهد.

در درمانی مبتنی بر فراصوت ، تمای مناسب جهت دستیابی به نتایج مطلوب از طریق اولتراپی ( و تمام درمان های HIFU ) ضروری می باشد. با استفاده از این راهنمای مهم پزشک می داند که هر بار تحویل انرژی با اثر لیفیتنگ بیشینه همراه می باشد. و در نهایت تصویربرداری فراصوت در زمان واقعی ، ایمنی بیشینه در طی درمان را تضمین می نماید . پوست در قسمت هایی مانند زیر چشم بسیار نازک می باشد ، لذا انرژی HIFU می تواند به چشم آسیب وارد کرده و موجب زخم ، بقایای زخم و حتی فقدان بینایی گردد. این عوارض پیش از این اتفاق افتاده است با استفاده ازتصویربرداری فراصوت ، سطح چشم قابل رویت می باشد و این عارضه مخرب خودداری می شود.

اولتراتراپی

مشاوره جهت اولتراتراپی

قبل از درمان برای بیمار یک مشاوره در مورد ارائه اولتراپی داده می شود تا مشخص شود که ایا این فرد برای این درمان کاندیدای مناسبی می باشد یا خیر ؟ و کدام نواحی تحت درمان قرار خواهد گرفت.

هواکنون اولتراپی به وسیله FDA جهت درمان ابرو ، زیرچانه ، قفسه سینه مورد تایید قرار گرفته است.

طول درمان : بعد از اینکه که پوست را پاکسازی کردند ، متخصص اولتراپی از ژل فراصوت در ناحیه مد نظر استفاده می نماید و به آرامی دستگاه را روی پوست فرد قرار می دهد.

درمانگر جهت مشخص کردن جایگیری درست و بهینه انرژی درمانی از تصویربرداری فراصوت استفاده می نماید و بعد انرژی متمرکزرا به زیر سطح پوست تحویل می دهد.

بیمار در طول درمان احساس می کند که انرژی به دقت در عمق مناسب تحویل داده می شود که نشان می دهد فرایند ساخت کلاژن شروع شده است.

بعد از درمان : چون درانجام اولتراپی نیازی به دوره استراحت نمی باشد ، لذا فرد می تواند بلافاصله بعد از پایان درمان ، فعالیت های عادی خود را آغاز کند. امکان دارد بعضی از بیماران سرخی ، ورم خفیف ، مور مور شدن یا حساسیت به لمس را تجربه نمایند به اصولا این عوارض خفیف و موقتی می باشند و پس از مدتی برطرف خواهند شد. در فعالیت های عادی بیمار ایجاد اختلال نخواهد کرد ولی همانند سایر روش های درمانی احتمال عوارض نادر می رود.

نحوه عملکرد روش اولتراپی

در این روش درمانی جهت بازسازی کلاژن انرژی متمرکز فراصوت در دمانی بهینه به عمق پوست تحویل داده می شود. اولتراتراپی آغازگر یک پروسه طبیعی موسوم به نئوکلاژنز جهت تولید کلاژن جدید می باشد که با اثرات زمان و گرانش بر روی پوست مقابله می نماید. جهت دستیابی به نتایج طبیعی و برجسته ، در اولتراپی به برآیند ساخت کلاژن بدن وابسته است.

درمان در عمق خاص

در درمان اولتراپی جهت شروع نئوکلاژنز انرژی متمرکز فراصوت در عمق و دمای دقیق تحویل داده می شود ، بی آنکه سطح پوست دچار اختلال گردد. این انرژی شروع کننده پروسه ساخت کلاژن های جدید به جای کلاژن های قدیمی و پیر است.

دمای بهینه جهت نئوکلاژنز

هنگامی که بافت ها تا یک آستانه دمایی مشخص گرم کردند ، نئوکلاژنز اتفاق می افتد. نخست دناتوراسیون کلاژن را تضعیف نموده و سپس رشد کلاژن جدید تحریک می گردد.

اولتراپی انرژی فراصوت را در دمای دقیق اعمال می کند تا فرآیند نئوکلاژنز شروع گردد.

دقت جراحی در یک دستگاه غیر تهاجمی ( اولتراپی ):

  • روش غیر جراحی اولتراپی ، برعکس دیگر دستگاه های انرژی درمانی ، سطح پوست را دور زده تا مقادیر دقیقی از انرژی فراصوت را در دمای دقیق به عمق مناسبی از پوست تحویل دهد.
  • این انرژی در محل دقیق ارائه می گردد تا التیام را تقویت نماید.
  • بعد از درمان اولتراپی کلاژن تولید شده ، کاملا متعلق به بدن فرد می باشد و هیچ خارجی در آن وجود ندارد. اولتراپی سبب طیفت طبیعی شده و نیازی به دوره استراحت ندارد.

دقت هایفو ( در یک دستگاه غیر تهاجمی):

  • مبدل های اولترا انرژی امواج فراصوت را همانند یک عدسی متمرکز کننده نور خورشید ، در زیر پوست متمرکز نموده و به شکل غیر تهاجمی این بافت را گرم می نمایند.
  • تنها تکنولوژی که این امکان را فراهم می سازد تا پزشک بتواند محل درمان را مشاهده کند ، مبدل های اولترا با قابلیت تصویربرداری ( دارای پتنت ) می باشد.
  • دراین روش درمانی از امواج متمرکز فراصوت برای درمان و از امواج فراصوت موازی شده برای تصویربرداری استفاده می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا