سلامت

غذای سالم شامل چه مواردی می شود؟

در این مقاله از مجله سلامت آبی می خواهیم به معرفی غذای سالم و فوایدی که مصرف آن ها برای بدن دارند بپردازیم.

غذای سالم چیست؟

بدن انسان ها نیاز به غذای سالم دارند تا  بتوانند به فعالیت های روزانه خود ادامه دهند و همچنین موجب سلامتی آن ها شود. داشتن یک رژیم غذایی مناسب برای تمامی انسان ها واجب است زیرا ضامن سلامتی آن ها است. غذای سالم به این معنی است که در آن مقدار کافی پروتئین، کربوهیدرات و چربی وجود دارد. غذای سالم شامل غذاهای مفیدی می باشد که مصرف آن ها موجب می شود که بدن ما از بیماری ها دور بماند و باعث التیام یافتن ذهن و بدن ما می شود. غذاهای درست و مناسب شامل سبزیجات، میوه ها، حبوبات، غلات می شود. این مواد تمام مواد مغذی بدن را تامین می کند.

"<yoastmark

معرفی غذاهای سالم و ناسالم

غذاهایی مانند پیتزا، همبرگر، پاستا، سیب زمینی سرخ کرده غیره است. برای داشتن یک رژیم غذایی مناسب باید از خوردن این نوع غذاها اجتناب کنید. زیرا تمامی این غذا ها دارای چربی های غیر سالم هستند و همچنین کالری بسیار بالایی دارند. آب زیاد، نشاسته، سبزیجات، فیبر، میوه، محصولات لبنی مانند شیر، پروتئین ها موادی هستند که یک غذای سالم را تشکیل می دهند. نوشیدنی های گازدار، غذاهای سرخ شده، فست فود، نمک و شکر مواردی هستند که برای داشتن یک غذای سالم باید آن ها را از لیست غذایی خود حذف کنید.

مزایایی که تغذیه صحیح برای بدن ما دارد

مصرف تغذیه درست و مناسب فواید بسیاری برای بدن ما دارد. از قلب ، مغز و استخوان های شما محافظت می کند. آن ها با مصرف غذای مفید خوب و سالم می مانند. غذای سالم دارای فواید بسیاری می باشد که در ادامه به معرفی برخی از آن ها می پردازیم.

فوایدی که تغذیه صحیح برای قلب دارد

غذاهایی که دارای سدیم، چربی و کلسترول کم می باشند برای قلب بهتر است و قلب را سالم تر نگه می دارد. مصرف مواد غذایی که دارای چربی های اشباع شده، ترانس دار هستند موجب افزایش مشکلات قلبی می شوند. غذا های سرخ شده، گوشت قرمز و غیره دارای چربی های اشباع شده و ترانس دار هستند. رژیم مصرف غذایی که دارای سبزیجات و محصولات لبنی کم چرب و کلسترول کم می باشند موجب محافظت از قلب ما می شود.

مزایایی که غذای سالم بر وزن ما دارد

مواد غذایی سالم و مفید مانند میوه ها و سبزیجات را می توانید جایگزین غذای ناسالم مانند سیب زمینی، پیتزا و همچنین نوشیدنی های ناسالم مانند نوشابه کنید. انجام این کار باعث می شود وزن شما کنترل شود و دچار افزایش وزن نشوید. یکی از فوایدی که تغذیه سالم دارد این است که از چاقی جلوگیری می کند.

"<yoastmark

فوایدی که تغذیه صحیح در استرس دارد

مصرف تغذیه صحیح موجب سلامتی ذهن و بدن انسان می شود و زمانی که ذهن و بدن شما در سلامت کامل باشند دیگر جایی برای استرس باقی نمی ماند. وجود اسید های امگا 3 در کاهش استرس بسیار مفید هستند. اسید های امگا 3 از بدن در مقابل ترشح هورمون های استرس مانند کورتیزول محافظت می کنند. برای مثال زمانی که ما استرس داریم و هورمون کورتیزول در بدن ترشح شده است، می توانیم چای میل کنیم. زیرا خوردن چای میزان ترشح این هورمون در بدن را کاهش می دهد. در آجیل و اسفناج، ویتامین  C و منیزیم وجود دارد که مصرف این مواد غذایی باعث کاهش این هورمون در بدن می شوند. همچنین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند.

فایده هایی که غذای سالم در کاهش اشتها دارد

زمانی که غذای سالم مصرف کنید و یک رژیم غذایی مناسبی داشته باشید به تدریج اشتهای شما برای مصرف غذاهای ناسالم کاهش می یابد. کاهش اشتها به شما کمک می کند تا یک زندگی سالم تری داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا