سلامت

غذای سالم برای سن نوجوانی

معرفی غذای سالم نوجوانان

داشتن یک رژیم غذایی مناسب در هر سنی واجب است اما برای نوجوانان اهمیت بیشتری دارد. بدن ما در حال رشد است و خوردن غذای سالم نوجوانان و مفید بسیار مهم می باشد زیرا غذای سالم  باعث می شود که بدن ما انرژی بیشتری دریافت کند. کسانی که در سن بلوغ هستند به زودی تغییراتی در بدن خود  مشاهده می کنند و گذراندن دوره بلوغ بسیار دشوار می باشد.

بنابراین کسانی که در این سن هستند نباید دنبال رژیم های لاغری باشند. زیرا این دوره بسیار حساس می باشد و باید در این دوره تغذیه مناسبی داشته باشند و غذای سالم میل کنند تا بدن بتواند مواد مغذی به مقدار کافی دریافت کند.

غذای سالم نوجوانان
غذای سالم نوجوانان

تغذیه ای که یک نوجوان باید داشته باشد

 نوجوانان برای تامین مواد مغذی باید در روز باید ۳ وعده غذایی میل کنند و این وعده ها باید غذای سالم باشد تا مواد مغذی به مقدار کافی به بدن برسد.  همچنین در طول روز باید میان وعده های سالم و مفید هم در کنار غذای خود میل کنند. حذف کردن یک وعده غذایی موجب می شود مواد مغذی، پروتئین، کربوهیدرات و ویتامینی که از آن وعده غذایی دریافت می کردید را از دست بدهید. که این کار باعث می شود انرژی بدن کم شود و همچنین موجب کاهش تمرکز می شود. در ادامه به معرفی برخی مواد که دریافت آن ها در این دوره مهم است می پردازیم. در ادامه همراه ما باشید.

دریافت کلسیم در دوران نوجوانی

یکی از موادی که استخوان ها برای رشد کردن نیاز دارند کلسیم می باشد. جذب کلسیم در دوران نوجوانی باعث محکم شدن استخوان ها می شود و در دوران بزرگسالی از ابتلا به پوکی استخوان جلوگیری می کند. مقداری کلسیمی که زنان و مردان باید در روز جذب کنند متفاوت می باشد. زنان باید حدود ۱۰۰۰ میلی گرم در روز کلسیم جذب کنند و مقداری که مردان باید جذب کنند حدود ۱۱۰۰ میلی گرم در روز می باشد.

مقدار جذب فیبر و کربوهیدرات در دوران نوجوانی

موادی که باعث افزایش انرژی برای مغز و عضلات بدن می شود، نان ها، حبوبات و غلات و کربوهیدرات ها هستند. این موارد نمونه هایی از غذای سالم می باشند که مصرف آن ها برای بدن بسیار مهم می باشد.  اگر بدن کربوهیدرات کافی دریافت نکند موجب خستگی و خواب آلودگی می شود. در هر وعده غذایی مصرف کربوهیدرات واجب می باشد. اگر در وعده های غذایی خود از مواد غذایی که دارای فیبر زیاد هستند استفاده کنید موجب می شود میزان کالری دریافتی در روز کاهش پیدا کند.

غذای سالم نوجوانان
غذای سالم نوجوانان

جذب ویتامین

میوه ها و سبزیجات دارای مقدار بسیاری ویتامین و مواد معدنی هستند. جذب مواد معدنی و ویتامین موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و تقویت بینایی می شوند. همچنین مصرف غذای سالم باعث می شود کمتر بیمار شوید. به کسانی که در سن نوجوانی هستند توصیه می شود که ۲ وعده در روز میوه و ۴ وعده  در روز سبزیجات میل کنند.

تقویت سیستم ایمنی بدن با جذب آهن

گلبول های قرمز در بدن مسئول اکسیژن رسانی در بدن هستند. یکی از فواید آهن در بدن این است که گلبول های قرمز می سازد. جذب آهن در دوران نوجوانی به خصوص در دختران بسیار مهم می باشد. زیرا در این سن دوران قاعدگی دختران شروع می شود و جذب آهن موجب می شود که علائم دوران قاعدگی کاهش یابد. دریافت به اندازه آهن باعث کاهش کم خونی می شود.

احساس خستگی، سرگیجه و تنگی نفس از علائمی هستند که نشان می دهد شما دچار کم خونی هستید. گوشت،مرغ و تخم مرغ منبع آهن هستند. اسفناج، نخود سبز، لوبیا، مارچوبه، آجیل، غلات، برنج و پاستا منابع غیر گوشتی هستند که دارای آهن فراوان می باشند. میزان دریافتی آهن در پسران و دختران متفاوت می باشد. پسران در سن نوجوانی در روز به ۱۲ میلی گرم آهن نیاز دارند و دختران در سن نوجوانی در روز به ۱۵ میلی گرم آهن  نیاز دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا