موفقیت

عوامل اصلی موفقیت در کنکور

ما در این متن قصد داریم درباره عوامل اصلی موفقیت در کنکور در مجله آبی برای شما صحبت کنیم. چرا می‌گوییم عوامل اصلی؟ چون که عوامل زیادی هستند که باعث موفقیت‌های بزرگی مثل این موفقیت شدند. اما در حالت کلی با تحقیقاتی که صورت گرفت مشخص شده که 7 عامل اصلی هستند که باعث موفقیت افراد در کنکور شدند. این عوامل شامل؛ خودانگیختگی، موقعیت طلبی، هدفمندی، سرعت عمل، راهبردهای یادگیری، محیط آموزشی و ویژگی‌های خانوادگی هستند.

افراد زیادی هستند که تلاش می‌کنن از بازار داغ کنکور استفاده کرده و از آن سود بسیار بالایی به دست بیارن!

به عبارتی این افراد دارن از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرن! یا بهتره بگیم از آب گل‌آلودی که خودشون درست کردن ماهی می‌گیرن! این افراد معمولا با بهانه‌های مختلف، هزینه‌های خیلی زیادی از داوطلبان کنکور می‌گیرن. 7 عاملی که قرار است ما در این مطلب بررسی کنیم هیچ هزینه‌ای برای فرد نداشته و هر داوطلب در هر وضعیت اقتصادی به راحتی می‌تواند موفق شود. بعضی افراد وقتی اسم رتبه برتری کنکور به گوششون میخوره، میگن غیر ممکنه و سخته! اما رتبه برتری و موفقیت در کنکور به هیچ وجه غیر ممکن نیست. اگر غیر ممکن بود کسی نمی‌تونست به این موقعیت دست پیدا کنه.

خب قبل از این که بریم سراغ عوامل موفقیت این رو هم بگیم که ما هیچ‌وقت نمی‌تونیم بگیم کدوم یکی از این عوامل در اولویت قرار داره. یعنی نمی‌تونیم برای این عوامل اولویت‌بندی کنیم.

موفقیت در کنکور
موفقیت در کنکور

عامل خودانگیختگی

خودانگیختگی به عواملی گفته میشه که باعث ایجاد انگیزه درونی در فرد میشن. انگیزه درونی برای موفقیت در کنکور می‌تونه از عوامل مختلفی ایجاد بشه! مثلا تعدادی از رتبه برترهای کنکور گفتند که خوشحال کردن خانوادشون خیلی براشون مهم بوده و همین باعث ایجاد انگیزه درونی شده. رقابت با دوست و آشنا و یا بعضی اوقات هم رقابت با افراد خیالی و بسیار قوی هم باعث ایجاد انگیزه در افراد مختلف شده. رتبه برتری‌ها معمولا توقعاتشون بالاست. حالا این توقعات چه توقعات خانواده از اون‌ها باشه، چه توقعات مدرسه از افراد و چه توقعات خودشون از خودشون. بعضی افراد هم با وجود رشته‌ای که انتخاب کردن می‌خواستن خودشون رو به دیگران ثابت کنن.

برخی از افراد هم دوست دارن موفقیت‌های بزرگ در زندگی رو ازآن خودشون کنند و همین یه انگیزه درونی فوق‌العاده قویه که باعث موفقیت در کنکور می‌شه. البته عوامل دیگه مثل اعتماد به نفس بالا، احساس مسئولیت، مطالعه خودجوش و… هم هستن که باعث ایجاد انگیز درونی قوی در فرد میشن. پس برای این‌که در کنکور موفق بشید لازم نیست حتما زیاد هزینه کنید. فقط کافیه انگیزه درونی رو در خودتون ایجاد کنید.

موقعیت طلبی

موضوع بعدی موقعیت طلبی هستش. افرادی که موفقیت در کنکور را کسب می‌کنند، معمولا افراد کما‌لگرایی هستند که دوست دارند در همه‌کارها بهترین باشند. این افراد گاها برای خاص دیده شدن، پز دادن به دیگران و کسب احترام هم خیلی تلاش کردند تا به این موفقیت دست پیدا کنند. البته بهتره بگیم که داشتن پرستیژ کاری و کسب درآمد بالا هم در این موفقیت بی‌تاثیر نبوده. کافیه کمی تلاش کنید تا به خواسته خودتون برسید.

هدفمندی

یکی دیگه از عامل‌های اصلی موفقیت در کنکور هدفمندی هستش. انسان هدفمند وقتی در ذهن خودش هدفی رو پرورش میده (البته اگر خیلی رویاپردازی نکرده باشه) بدون شک به هدفش می‌رسه! کسی که هدفی داره سعی می‌کنه به سمت هدفش قدم بر داره و کاری انجام نده که باعث بشه دیرتر به هدفش برسه. حالا این هدف در افراد مختلف با هم فرق می‌کنه. مثلا هدف فردی ممکنه به دست آوردن یه جایگاه خیلی خوب از نظر تحصیلات باشه و هدف فرد دیگر کسب درآمد بسیار بالا. شما هم اگر هدفی دارید، به سمت هدفتان محکم و استوار قدم بردارید. در این صورت به راحتی به موفقیت دست پیدا می‌کنید.

سرعت عمل

سرعت عمل در تست‌ زنی هم یکی دیگر از کارهایی هستش که برای موفقیت در کنکور حتما باید افزایش پیدا کنه. برای بالا بردن سرعت عمل تست‌زنی فقط دو راه وجود داره: 1) تست زدن زیاد 2) استفاده از آزمون‌های آزمایشی

افرادی که سرعت تست‌زنی پایینی دارند، حتی اگر جواب همه سوالات را هم بلد باشند باز هم رتبه خوبی کسب نمی‌کنند. چون که زمان کافی برای پاسخ دادن به تمامی سوالات را نخواهند داشت. برای به دست آوردن این موفقیت سرعت عمل خیلی مهمه.

راهبردهای یادگیری

استفاده از راهبردهای یادگیری کمک بسیار زیادی به موفقیت در کنکور می‌کنه. انتخاب محل درست مطالعه یکی از این راهبردها هستش. بعضی افراد در خانه، بعضی افراد در مدرسه و برخی افراد در کتابخانه بهتر مطالعه می‌کنند و در طی مدت زمان معین بازدهی بالایی را از مطالعه به دست می‌آورند.

راهبرد دیگر، مطالعه به صورت کنکوری هستش. برای استفاده از این راهبرد می‌تونید از مشاوره کمک بگیرید.

موفقیت در کنکور
موفقیت در کنکور
برخی افراد از مشاورین مدارس و برخی از مشاورین خصوصی برای رسیدن به این موفقیت مشاوره می‌گیرند.

راهبرد سوم و بسیار موثر زمان و ساعت‌های مطالعه برای کنکور هستش. همه ما می‌دانیم که در چه ساعاتی از شبانه‌روز ذهنمان به استراحت بیشتری نیاز دارد و در نتیجه با قرار دادن این ساعات در ساعات استراحتتون می‌تونید در زمان صرفه جویی کنید. موضوع دیگر دریاره زمان شروع مطالعه افراد برای به دست آوردن این موفقیت است، برخی از افراد مطالعه خود را یک سال و برخی دیگر دو سال قبل از کنکور آغاز کردند. البته بهتر است بگوییم، کیفیت مطالعه هم اهمیت خیلی زیادی در موفقیت در کنکور دارد.

اگر می‌خواهید در کنکور موفق بشید، حتما یک برنامه مطالعاتی داشته باشید. داشتن برنامه مطالعاتی باعث نظم بخشیدن به مطالعه می‌شه. فرقی نمی‌کنه این برنامه‌ریزی توسط مشاور انجام بشه یا خود فرد. مهم اینه که سر وقت انجام بشه.

برای موفقیت در کنکور و رسیدن به هدف‌های خودتون می‌تونید از یادگیری همتا هم استفاده کنید. طبق تحقیقاتی که انجام شده، مشخص شده که درس دادن خیلی بهتر از آموزش دیدنه.

محیط آموزشی

مدرسه هم تاثیر به سزایی در کسب این موفقیت بزرگ داره. برخی از مدارس دروس را برای دانش‌آموزان بودجه‌بندی کرده و از همان تابستان قبل از کنکور شروع به مطالعه می‌کنند. برخی مدارس هم با استفاده از دبیران مجرب دانش‌آموزان را در رسیدن به هدف یاری می‌کنند. مدرسه‌هایی هستند که رقابت خیلی زیادی بین دانش‌آموزان‌شان در جریان است. همه این مسائل باعث می‌شود که دانش آموز زود‌تر به موفقیت در کنکور دست پیدا کرده و به هدفش نزدیک‌تر شود.

ویژگی‌های خانوادگی

از میان تمام این عوامل اصلی‌ترین و مهم‌ترین عامل خانواده هستش. خانواده‌ها نقش به سزایی را در موفقیت فرزندانشون ایفا می‌کنند. خانواده‌هایی که محیط را برای مطالعه فرزندشون مهیا می‌کنند تا فرزندشون بتونه در آرامش مطالعه کنه و یا حس رقابتی که در خانواده دارای رتبه برتر برای داوطلب ایجاد می‌شه، یقینا تاثیر به‌سزایی در موفقیت‌های بزرگ مثل موفقیت در کنکور داره. برای این که فرزندتون موفق بشه همراهی شما خیلی اهمیت داره! حتما محیط خانه را برای مطالعه آن‌ها فراهم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا