مقالات ویژه

طرح توجیهی و لزوم استفاده از آن

طرح توجیهی گزارشی از یک طرح است که ابعاد مختلف آن ایده را از بخش های فنی ، مالی و بازار بررسی می نماید. استفاده از طرح توجیهی برای شروع هر ایده ای منجر به تصمیم گیری صحیح و کم ریسک خواهد شد. در واقع طرح توجیهی اطلاعاتی را مشخص می کند که بر اساس این اطلاعات می توان برای شروع یک سرمایه گذاری تصمیم گرفت. استفاده از طرح توجیهی برای جذب سرمایه گذار نیز انجام می گیرد تا سرمایه گذار با مشاهده ی پروژه بتواند اطلاعات را کامل دریافت کرده و بتواند تصمیم گیری کند. همچنین استفاده از طرح توجیهی به منظور ارائه ی آن به بانک برای اخذ تسهیلات انجام می گیرد. بنابراین طرح توجیهی برای موارد مختلف کاربرد دارد.

مهندسین مشاور طرح ریزی صنایع (مطصا) از مراکز قدیمی و معتبر خدمات طرح توجیهی است که تا به امروز پروژه های زیادی را اجرا نموده است و در زمینه های مختلف قادر به ارائه ی طرح توجیهی کارامد و دقیق می باشد.

دلیل استفاده از طرح توجیهی

زمانی که ایده را در سر دارید ، آن ایده خام است و عملی نشده است بدین ترتیب استفاده از طرح توجیهی موجب به تصویر کشیدن ایده شده و شما می توانید نتیجه ی کار را ببینید. برای سرمایه گذاری و شروع یک کسب و کار  نیاز است که از طرح توجیهی استفاده شود. طرح توجیهی برای جذب سرمایه گذار مورد نیاز است همچنین در صورتی که بخواهید از اراضی ملی زمینی بگیرید نیاز به طرح توجیهی دارید. با استفاده از طرح توجیهی می توانید میزان سود و ضرر را مشخص کنید. استفاده از طرح توجیهی موجب می شود که شما ریسک پروژه را به حداقل برسانید زیرا اطلاعاتی را به دست می آورید که با استفاده از آن می توانید در مراحل اجرای سرمایه گذاری ، از این اطلاعات استفاده کنید. استفاده از طرح توجیهی برای شروع پروژه و یا برای گسترش و ادامه ی پروژه بسیار کاربردی است. به همین دلیل بسیاری از شرکت ها برای توسعه ی کسب و کار و و یا تولید یک محصول از طرح توجیهی استفاده می کنند.

لزوم استفاده از طرح توجیهی

افراد از کسب و کاری که می خواهند راه اندازی کنند تا حدودی اطلاع دارند و از این کسب و کار تا حدودی می توانند تعریف کنند. اما مخاطبان این افراد ، اطلاعات لازم را درباره ی پروژه را به دست نخواهند آورد و هر یک به صورتی متوجه آن می شوند. به همین جهت استفاده از طرح توجیهی می تواند توضیحی کامل از پروژه به افراد باشد. برای جذب سرمایه گذار و توضیح به بانک از طرح توجیهی می توان بهره برد . طرح توجیهی باید در چارچوب مشخص نگارش شود و در این طرح ، انواع هزینه ها، درامد ، سود و… مشخص گردد. افراد باید اطلاعات دقیق از پروژه داشته باشند. توضیحات و تعاریف پروژه در طرح توجیهی ارائه می شود و همچنین افراد برای شروع هر کسب و کاری امکان سنجی پروژه را با استفاده از طرح توجیهی مشخص می کنند. پیش از اجرای پروژه و آن زمان که ایده خام است اگر امکان سنجی و میزان سود دهی پروژه را مورد بررسی قرار دهید می توانید تصمیم بگیرید  که پروژه قابلیت اجرا دارد یا خیر . بنابراین اهمیت طرح توجیهی بسیار آشکار است. امروزه بسیاری از افراد از طرح توجیهی برای شروع کسب و کار استفاده می کنند. در واقع با تکیه بر اطلاعات فردی نمی توان سرمایه گذاری را شروع کرد و سرمایه را به پروژه اختصاص داد زیرا در صورت عدم موفقیت ، سرمایه به هدر خواهد رفت. همچنین ممکن است شما مدت زمان زیادی برای پیشبرد یک سرمایه گذاری در نظر بگیرید و با عدم موفقیت پروژ ، زمان نیز به هدر می رود بدین ترتیب پیش از ورود سرمایه  و برای جلوگیری از ریسک های سرمایه گذاری از طرح توجیهی می توانید استفاده کنید. برای شروع هر کسب و کار کوچک و بزرگ نیاز است که از طرح توجیهی استفاده شود تا بتوان ریک های پروژه را کاهش داد و اطلاعات لازم را برای پیشبرد هدف مورد نظر به دست آورد.

مولفه های کلیدی طرح توجیهی

  • تکنیکی

یکی از مولفه های طرح توجیهی ، تکنیک است که طبق آن، این سوال پیش می آید که آیا کسب و کار مورد نظر نیاز به تکنولوژی خاصی دارد و یا امکان استفاده از چنین تکنولوژی میسر می شود تا خیر؟

  • اقتصادی

بخش دیگر در طرح توجیهی ، جنبه ی اقتصادی آن است. در این بخش بررسی های لازم برای شرایط اقتصادی حال و آینده و میزان بودجه ی لازم انجام می گیرد.

  • قانونی

ایده ای که می خواهید اجرایی کنید باید از نظر قانونی شکلی نداشته باشد و کپی رایت ، حقوق ثبت شده قانونی و… در نظر گرفته شود.

  • عملیاتی

نحوه ی اجرای ایده و امکانات لازم برای اجرای آن ، مهم است و باید بررسی شود.

  • زمانبندی

میزان زمان اجرای پروژه و محدودیت هایی که برای زمان وجود دارد در این بخش مورد بررسی قرار می گیرد.

طرح توجیهی اقتصادی

در طرح توجیهی اقتصادی تمام موارد مرتبط با مالی پروژه بررسی شده و میزان سود یا زیان به طور کامل بررسی می شود. در طرح توجیهی اقتصادی ، موفقیت کسب و کار و میزان سود حاصل بسیار اهمیت دارد. طرحی که افراد در ذهن دارند و می خواهند آن را اجرایی کنند، باید از نظر هزنیه ها و بودجه ی اولیه مورد توجه قرار گرفته شود. بحث مالی از ابعاد مهم در پروژه های اقتصادی است و مهم ترین هدف افراد برای چنین پروژه هایی ، کسب سود مورد نظرشان است. در صورتی که پروژه سود کافی ندهد ، افراد می توانند تصمیم گیری دیگری داشته باشند.

نگارش طرح توجیهی توسط مراکز ارائه دهنده ی خدمات طرح توجیهی ارائه می شود و این مراکز با بهره گیری از مهندسین و متخصصین با تجربه و با دانش ، به نگارش و تدوین طرح توجیهی می پردازند. یکی از مراکز معتبر در این زمینه ، مهندسین مشاور طرح ریزی صنایع (مطصا)می باشد. این مجموعه نگارش طرح توجیهی را به صورت کامل ارائه می کند. مهندسین مشاور طرح ریزی صنایع (مطصا) از مجموعه های معتبر و تخصصی است که بهترین طرح توجیهی را برای کسب و کار شما ارائه می کند.

مراکز خدمات طرح توجیهی

طرح توجیهی می تواند خدماتی باشد یا صنعتی در هر صورت ، چگونگی اجرایی پروژه را توصیف می کند. مشکلات بالقوه در اجرای پروژه ، در طرح توجیهی و راهکار های مقابله با آن مشخص می شود و افراد واقع بینانه به اجرای پروژه تصمیم گیری می کنند. برای این که بتوان پروژه ی موفقی را داشت ، با استفاده از طرح توجیهی می توان به اطلاعات دقیقی دست یافت تا به وسیله ی آن بتوان با ارزیابی کامل نسبت به شروع کسب و کار اقدام نمود. برای ارزیابی پروژه های نوظهور و نوپا استفاده از طرح توجیهی بسیار کاربردی است. در طرح توجیهی ، به صورت واقع بینانه داده ها بررسی شده و می توان از موفقیت آن پروژه مطلع شد.

ما در مهندسین مشاور طرح ریزی صنایع (مطصا) انواع سرمایه گذاری ها و کسب و کار را مورد ارزیابی قرار می دهیم و بازار فعلی و آینده ی پروژه ی مورد نظر شما را بررسی کرده و محصول یا خدمات را تحلیل می نماییم. برای دریافت اطلاعات بیشتر با همکاران ما در مهندسین مشاور طرح ریزی صنایع (مطصا) تماس حاصل فرمایید.

 https://matsa.co/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا