مقالات ویژه

ساتوشی چیست؟ | هر ساتوشی چند بیت کوین است؟

همانطور که مطمئنا از این مسئله اطلاع دارید، ارزهای رسمی مختلف واحدهای اندازه گیری کوچکتری دارند؛ به عنوان مثال، واحد کوچکتر دلار، سنت است، که در آن هر دلار معادل 100 سنت است. همچنین، یک پوند انگلیس از 100 پنس تشکیل شده است. این روند به قلمرو ارزهای دیجیتال گسترش می یابد و بسیاری از ارزهای دیجیتال دارای واحدهای کوچکتر خود هستند.

در این مقاله به بررسی ساتوشی، یکی از واحدهای کوچکتر ارز دیجیتال بیت کوین می پردازیم و مروری جامع از جنبه های مختلف آن ارائه می دهیم، تا اگر از سوالی در ارتباط با این مسئله که بیت کوین چیست؟ و یا سوالاتی از قبیل هاوینگ بیت کوین و دامیننس بیت کوین، پرسیده شد، بتوانید پاسخ جامع تری ارائه دهید.

ساتوشی چیست؟

خوب است بدانید ساتوشی، کوچکترین واحد ارز دیجیتال بیت کوین، معادل یکصد میلیونیم بیت کوین است؛ ساتوشی که برای ساده‌سازی تراکنش‌های بیت‌کوین معرفی شده است و کوچک‌ترین واحد در میان آن‌ها است. به این ترتیب یک بیت کوین متشکل از 100 میلیون ساتوشی و در 28 سپتامبر 2019، ارزش هر دلار بر اساس قیمت و محاسبات بیت کوین برابر با 12270 ساتوشی بود.

حال که اطلاعاتی در ارتباط با ساتوشی کسب کردید خوب است بدانید مشتقات بیت کوین، مانند بیت کوین کش و بیت کوین SV نیز مفهوم ساتوشی را پذیرفته اند؛ ساتوشی ناکاموتو، با تصور بیت کوین به عنوان یک ارز پرکاربرد، این واحدهای کوچکتر را در طراحی گنجانده است. گنجاندن این واحدهای کسری در ارزهای دیجیتال نه تنها تراکنش ها را تسهیل می کند، بلکه خوانایی تراکنش های بسیار کوچک را نیز افزایش می دهد؛ ارز دیجیتال بیت کوین با میلیون بیت کوین، میکرو بیت کوین و ساتوشی اندازه گیری می شود.

در میان علاقه مندان به ارزهای دیجیتال و طرفداران بلاک چین، مخفف SAT برای ساتوشی در بحث های روزمره، به ویژه در بین طرفداران بیت کوین رایج است. بدیهی است که با به وجود آمدن این مفهوم برخی از دستگاه های استخراج خاصی از ماینرها در واحد ساتوشی فعالیت می‌کند و هشتگ #StackingSats در توییتر محبوبیت قابل توجهی پیدا کرده است.

در حالی که چندین ارز دیجیتال انعطاف پذیری تبدیل به واحدهای کوچکتر را ارائه می دهند، و در این میان بیت کوین بزرگترین و با ارزش ترین آن ها است. بدیهی است که ارزش قابل توجه بیت کوین گاهی اوقات به پیچیدگی هایی مانند پرداختن به اعشار منجر می شود که باعث استفاده گسترده از اصطلاح ساتوشی برای سهولت استفاده می شود.

در پایان برای داشتن یک پاسخ بهتر به سوال بیت کوین چیست؟ خوب است بدانید از زمان پیدایش بیت کوین، دو واحد رسمی تأسیس شده است: بیت کوین و ساتوشی.

ارز دیجیتال,اقتصاد,بورس

استاندارد بیت کوین

در سال 2015، بیت کوین در استاندارد ISO 4217 گنجانده شد که باعث معرفی استانداردهای واحد پولی اضافی شد. در نتیجه واحدهای بیشتری به بیت کوین اضافه شده است؛ در کنار ساتوشی، واحدهای دیگر بیت کوین عبارتند از میلی بیت کوین و میکرو بیت کوین.

پیدایش ساتوشی

وقتی به ساتوشی اشاره می کنیم، به مبدا این ارز دیجیتال بیت کوین اشاره نمی کنیم، در حالی که ممکن است چگونگی پیدایش این ارز دیجیتال نیز برای تعداد زیادی افراد مورد سوال باشد، در این قسمت در ارتباط با این مسئله صحبت می کنیم .

در 15 نوامبر 2010، فردی با نام کاربری “Rebuck” پیشنهادی را در انجمن بیت کوین تاک برای ایجاد واحدی معادل یک صدم بیت کوین آغاز کرد و آن را ساتوشی نامید. در ابتدا، پیشنهاد این کاربر توجه کمی را به خود جلب کرد و نظرات شرکت کنندگان در تالار گفتمان متفاوت بود؛ به عبارت دیگر پیشنهاد ریباک برای رسمی کردن واحدهای کوچک‌تر بیت‌کوین مورد توجه قرار نگرفت. تا اینکه چند ماه بعد، در فوریه 2011، ریباک در پستی با عنوان “تقسیم بیت کوین به واحدهای کوچکتر” موضع خود را مجدداً مورد توجه قرار داد، در این زمان علاقه زیادی به این نظریه نشان داده شد. تقریباً یک هفته پس از آن، یک پست جداگانه در فروم BitCent منتشر شد که در آن کاربری به نام Kolbas از پذیرش یک واحد کوچکتر در بلاک چین بیت کوین حمایت کرد.

پس از به وجود امدن این مسائل نظر غالب این بود که هر بیت کوین برابر با صد میلیون ساتوشی باشد و به این ترتیب ساتوشی شکل گرفت.

بیت کوین,فارکس,ارز دیجیتال

چند بیت کوین یک ساتوشی را تشکیل می دهد؟

سوال فوق سوال دیگری است که ممکن است در هنگام مطالعه در ارتباط با اینکه بیت کوین چیست برایتان پیش بیاید، در این باره باید بگوییم،

در ابتدا ممکن است مقدار این واحدها در مقایسه با بیت کوین ناچیز به نظر برسد. بنابراین درک فرمول محاسبه آنها ضروری است. همانطور که قبلا ذکر شد، هر ساتوشی معادل صد میلیون بیت کوین است؛ بنابراین در هر بیت کوین 100 میلیون ساتوشی وجود دارد. برای تبدیل فرضی ساتوشی به بیت کوین، می توانید با ضرب مقدار ساتوشی مورد نظر در 0.000000001 به مقدار مورد نظر دست پیدا کنید.

با این حال، با توجه به احتمال خطاهای ناشی از صفرهای متعدد، توصیه می‌کنیم از ماشین‌حساب‌های آنلاین اختصاصی که برای این منظور طراحی شده‌اند استفاده کنید. به منظور این کار شما می توانید با جستجوی عباراتی مانند «ماشین حساب بیت کوین» و «ماشین حساب ساتوشی» وب سایت های متعددی راکه این سرویس را ارائه می دهند  را پیدا کنید و از دقت و کارایی در محاسبات تان اطمینان حاصل کنید.

محاسبه قیمت ساتوشی

برای تعیین ارزش دقیق ساتوشی، ابتدا باید قیمت فعلی بیت کوین را تعیین کنید که رابطه ی مستقیمی با دامیننس بیت کوین دارد؛ انجام یک جستجوی ساده در گوگل با استفاده از عبارت “Bitcoin” به سرعت قیمت بیت کوین را در زمان واقعی نمایش می دهد. چندین وب‌سایت، مانند btcsatoshi، نمایش‌های بی‌درنگ معادل ساتوشی در هر دلار را ارائه می‌دهند و فرآیند تبدیل شما را به طور قابل توجهی ساده می‌کنند. قیمت بیت کوین بر اساس پویایی عرضه و تقاضا در نوسان است و در نتیجه قیمت های این ارز دیجیتال در روزهای مختلف متفاوت است. علاوه بر این، با توجه به نوسانات قابل توجه در این بین، توجه به قیمت دلار آمریکا به تومان برای کاربران ایرانی بسیار مهم است. یکی دیگر از عوامل موثر بر نرخ تبدیل بیت کوین و ساتوشی، ارزش دلاری بیت کوین است. بنابراین، درک قیمت بیت کوین به دلار ضروری است.

برای روشن شدن بیشتر این مفهوم، اجازه دهید به یک مثال بپردازیم؛ تصور کنید 1 دلار در حال حاضر برابر با 16700 ساتوشی است. با این حال، این رقم به دلیل تغییرات در قیمت بیت کوین می تواند به سرعت در نوسان باشد.

چگونه فرد، ساتوشی را بدست می آورد؟

آخرین سوالی که در این قسمت به آن پاسخ خواهیم داد و ممکن است شما در حین مطالعه در ارتبا با اینکه بیت کوین چیست به آن بر بخورید، سوال فوق است. در این باره باید بگوییم با توجه به افزایش مداوم ارزش بیت کوین، ارزش ساتوشی نیز افزایش می یابد و تلاش های ماینینگ را به طور بالقوه پرسود می کند.

افرادی که فاقد ابزار سرمایه گذاری در دستگاه های استخراج بیت کوین یا ساختن سیستم های محاسباتی قدرتمندی هستند که قادر به استخراج بیت کوین هستند، ممکن است به جای آن، ماینینگ ساتوشی را انتخاب کنند، در واقع، راه هایی برای استخراج ساتوشی وجود دارد که پتانسیل جمع آوری 5000 ساتوشی در روز را دارد. با این حال، گاهی اوقات این تلاش می تواند خسته کننده و زمان بر باشد. یک رویکرد شامل استخراج بیت کوین و متعاقبا تبدیل آنها به ساتوشی یا در عوض، خرید بیت کوین و تبدیل آنها به ساتوشی است.

در پایان نیز خوب است بدانید راه دیگر برای کسب ساتوشی استفاده از وب سایت های اختصاصی است که برای این هدف خاص طراحی شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا