سلامت

روش های کاهش اشتها چیست ؟

در این مقاله از مجله سلامت آبی می خواهیم درباره ی  کاهش اشتها و رسیدن به اندامی مناسب و ایده آل صحبت کنیم. همراهی شما از افتخارات ما است.

فواید کاهش اشتها

افرادی که دارای اضافه وزن هستند و از مشکل چاقی رنج می برند دنبال روش هایی برای کاهش اشتها و لاغری می گردند. رژیم های لاغری زیادی وجود دارد که به شما قول تناسب اندام در کوتاه ترین زمان ممکن را می دهند اما این رژیم ها استاندارد نمی باشند و استفاده از آن ها به بدن شما آسیب می رساند. یک رژیم مناسب دارای برنامه غذایی خوب می باشد که این برنامه غذایی خوب طبق روش های صحیح لاغری به شما کمک می کند تا به اندام ایده آل خود برسید. در ادامه روش هایی برای کاهش وزن به شما معرفی می کنیم.

کاهش اشتها
کاهش اشتها

مصرف غذا هایی که دارای فیبر زیاد می باشند

مصرف غذاهایی که فیبر زیادی دارند باعث کاهش اشتها می شود. مصرف این نوع غذا ها باعث می شود که سرعت تخلیه شدن معده کم شود و همچنین موجب آزاد شدن هورمون های سیری در بدن می شوند. غذا هایی که دارای فیبر زیاد هستند نوعی اسید چرب تولید می کنند که حس سیری در انسان را زیاد می کند. لوبیا، عدس، نخود و نخود فرنگی دارای فیبر زیاد هستند و خوردن این مواد غذایی موجب سیری بیشتر در شما می شود. اگر در برنامه ی روزانه خود 14 گرم فیبر بیشتری مصرف کنید میزان کالری شما را تا 10 درصد کاهش می دهد. این کار باعث می شود که در زمان 4 ماه حدود 2 کیلوگرم از وزن شما کم شود.

تاثیر قهوه در لاغری

مصرف قهوه سلامت شما را تضمین می کند و همچنین مصرف آن باعث کاهش اشتها می شود. یکی از کارهایی که میزان آزاد شدن هورمون ضد اشتها را افزایش می دهد خوردن قهوه است. این هورمون در روده تولید می شود و زمانی آزاد می شود که بدن احساس سیری کند. به گفته برخی متخصصان این هورمون تاثیر بسیاری در اندازه ی اشتهای شما دارد. بعضی از قهوه ها فاقد کافئین هستند. این قهوه ها تا 3 ساعت بعد از مصرف از حس گرسنگی جلوگیری می کنند.

اجتناب از سریع غذا خوردن

غذا خوردن در زمانی که حواس شما پرت است و یا زمانی که سریع غذا می خورید باعث به وجود آمدن  مشکلاتی می شود. در این زمان  مغز نمی تواند پیام سیری را دریافت کند. برای حل کردن این مشکل باید توجه شما به غذایی که میل می کنید باشد. برخی متخصصان معتقدند که متفکرانه غذا خوردن باعث به وجود آمدن حس بهتری در شما می شود.

مصرف شکلات تلخ

خوردن شکلات تلخ باعث کاهش اشتها می شود و همچنین علاقه و میل شما را نسبت به خوراکی های شیرین کاهش می دهد. اسید استئاریک در شکلات تلخ وجود دارد که باعث می شود سرعت هضم غذایی که میل می کنید کاهش یابد و همچنین موجب افزایش حس سیری در شما می شود. اگر علاقه ای به خوردن شکلات تلخ ندارید می توانید آن را بو کنید. برخی از متخصصان معتقدند که بو کردن شکلات تلخ با خوردن آن تا 80 درصد تاثیر یکسانی دارند.

کاهش اشتها
کاهش اشتها

مصرف غذاهای تند

مصرف زنجبیل در غذا موجب کاهش اشتها می شود. ترکیباتی در فلفل ها وجود دارد که موجب تولید گرما می شوند و همچنین این ترکیبات موجب سوختن کالری می شوند. افرادی که علاقه به غذای تند دارند به مرور زمان نسبت به تندی مقاوم می شوند و مزه ی تندی برای این افراد عادی می شود.

به اندازه مناسب بخوابید

خواب به اندازه و کافی می تواند از افزایش وزن جلوگیری کند. خواب بسیار کم موجب گرسنگی می شود و همچنین اشتها را تا 24 درصد افزایش می دهد. برخی بررسی ها نشان می دهند که خواب افرادی که در شب زیر 7 ساعت می باشد بعد از خوردن صبحانه 26 درصد کمتر احساس سیری می کنند بنابراین برای داشتن یک رژیم مناسب باید بیشتر از 7 ساعت در شب بخوابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا