گردشگری

راهنمای سفر به وان

راهنمای سفر به شهر وان ترکیه و هر آنچه باید بدانید : قطعا می دانید که هزینه های سفر می تواند برای هر کسی با دیگری متفاوت باشد چرا که میزان سوغاتی، مصرف غذا و … مختلف است. اما ما تصمیم گرفته این تا اطلاعاتی در خصوص هتل ، حمل و نقل و … در شهر وان در اختیار شما کاربران عزیز قرار بدهیم تا بتوانید برنامه ریزی دقیقی را برای سفرتان داشته باشید.

شهر وان یک شهر کوچک است و هزینه های زندگی در آن به نسبت شهرهای دیگر کمتر می باشد. این شهر دیدنی دارای قدمت تاریخی زیادی می باشد و در نزدیک مرز بین مشترک ایران و ترکیه قرار داشته است. البته همین موضوع سبب شده تا ایرانی های زیادی سالیانه به این شهر سفر کنند و اوقات تعطیلات خود را در آن بگذارنند.

نکته ی جالبی که در خصوص شهر وان وجود دارد این می باشد که در آن گربه های سفید زیادی با یک چشم آبی و دیگری زرد زندگی می کنند پس اگر به گربه ها علاقه دارید شک نکنید که دیدن این شهر برای شما لذت بخش و دیدنی خواهد بود. همیشه پیش از اینکه بخواهید به شهری سفر کنید سعی کنید اطلاعاتی در خصوص آن و بیوگرافی شهر بدست بیاورید تا بتوانید از سفرتان بیشتر لذت ببرید.

راهنمای سفر به وان

پیش از سفر به وان چه مدرک های را فراهم کنم؟

یکی از سوال های که بیشتر مسافران می پرسند لیست مدارک مورد نیاز پیش از سفر است. البته در خصوص شهر وان فراموش نکنید که ایرانی ها می توانند بدون ویزا تا 90 روز در این شهر اقامت داشته باشند اما کارهای مثل تحصیل یا کار و تجارت را اصلا نمی توانند انجام بدهند. در زمان ورود به شهر باید گذرنامه شما 6 ماه اعتبار داشته باشد و حتما در یکی از پایانه های مرزی زمینی یا هوایی مهر ثبت به آن زده شده باشند.

فراموش نکنید که این نکات را پیش از سفر حتما در نظر بگیرید و آگاهی های کامل از آن بدست بیاورید تا در زمان سفر با هیچ گونه مشکلی روبرو نشوید. در ادامه این پست ما آدرس سفارت ترکیه در ایران و اطلاعات لازم را برای شما درج کرده ایم تا در صورت لزوم بتوانید از آنها استفاده نمایید.

آدرس وب سایت برای صدور ویزای ترکیه : WWW.evisa.gov.tr

آدرس سفارت ترکیه در ایران : تهران ، خیابان فردوسی، پلاک 337 . صندوق پستی : 8758-8758

وب سایت : tehran.emb.mfa.gov.tr

واحد پول ترکیه چیست؟

در مورد واحد ترکیه باید بدانید که لیر واحد پولی این کشور می باشد که نماد آن (₺) می باشد. در تاریخ 8 اسفندماه سال 96 قیمت هر لیر در ترکیه 1200 تومان بوده است.

راهنمای سفر به وان

اسکناس های رایج در ترکیه با رنگ های زیر می باشد :

پنج لیر : قهوه ی و بنفش

ده لیر : قرمز

بیست لیر : سبز

پنجاه لیر : نارنجی

صد لیر :آبی

دویست لیر: بنفش

سکه های 1 و 5 و 10 و 25 و 50 و 100 نیز کروش می باشند.

شما می توانید در ایران دلار را خریداری نمایید و سپس به ترکیه بروید و در آن کشور نیز پولهای خود را تبدیل به لیر نمایید ولی اگر به این کار تمایلی ندارید به صورت مستقیم به صرافی های ایران بروید و سپس لیر را تهیه کرده و با خودتان به سفر ببرید.

سفر به وان شهر زیبای ترکیه

همانطور که اشاره کرده ایم شهر وان یک شهر مرزی است که به ایران نیز نزدیک می باشد پس روش دسترسی از زمینی محیا می باشد. اما فراموش نکنید که بهترین روشی که شما می توانید برای سفرهای خارجی از آن استفاده نمایید هواپیما می باشد. وان شهری مرزی می باشد که فقط یک ساعت از پایانه مرزی مشترک ایران و ترکیه فاصله داشته است با اینکه نمی توانید از مسیر هوایی استفاده کنید ولی از روش وسایل نقلیه به عنوان ساده ترین راه می توانید استفاده نمایید.

در هر شهری که در ایران هستید و قصد دارید به شهر وان بروید بهتر است به تبریز و شهرهای مرزی خوی بروید و بعد با تاکسی ها و ون های که وجود دارد به شهر وان بروید. مسیرهای از تهران – خوی – وان و تبریز – وان می باشد .

در صورتی که قصد دارید برای سفر به وان از ماشین خودتان استفاده نمایید باید بدانید که هزینه بیمه ماشین، هزینه پلاک بین المللی، عوارض خروج ، گواهینامه بین المللی 1 ساله را باید حتما در سراسر کشور در شعبه بانک ملی انجام بدهید.

هزینه های اقامت هتل در شهر وان

تور تورکیه شهر وان : با وجود اینکه این شهر به مرز ایران بسیار نزدیک است ولی توصیه می شود پیش از اینکه بخواهید سفر کنید حداقل یک ماه قبل از طریق آژانس های مسافرتی برای خودتان هتل رزرو کنید چون ممکن است شما در آن زمان که سفر کنید این شهر بسیار شلوغ باشد و شما جای خالی را نتوانید پیدا کنید. البته هتل های که در این شهر می باشند از نظر کیفیت و قیمت بسیار مناسب و ایده آل می باشند و نظر بسیاری از مسافران را به خود جلب می کنند.

در صورتی که می خواهید بیشتر از یک هفته را در این شهر سپری کنید بهتر است از رزرو هتل صرف نظر نمایید و به سراغ اجاره آپارتمان بروید. با این وجود نمی توانیم به صورت دقیق قیمت ها را در مورد اجاره آپارتمان اعلام کنیم ولی به صورت حدودی شما برای یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر به حدود 630 لیر ، یک آپارتمان یک خوابه در خارج از شهر حدود 430 لیر ، آپارتمان سه اتاق خوابه در مرکز شهر حدودا 920 لیر ، آپارتمان سه اتاق خوابه در خارج از مرکز حدود 700 لیر نیاز داشته اید.

راهنمای سفر به وان

هزینه حمل و نقل در شهر وان ترکیه چقدر است؟

شهر وان ترکیه همانطور که اشاره کرده ایم شهر کوچکی است ولی در آن شما می توانید از وسایل مختلفی برای حمل و نقل مثل اتوبوس، مینی بوس، تاکسی استفاده نمایید و نیازی نیست که نگرانی در رابطه با رفت و آمدتان داشته باشید. هزینه مینی بوس و اتوبوس به صورت تقریبی طبق آخرین قیمتها 1/5 لیر بوده است ولی تاکسی در ابتدای نشستن شما هشت لیر بوده و با هر یک کیلومتر حدود دو لیر به آن اضافه می شود و اگر تاکسی منتظر شما باشد ، باید بیست لیر پرداخت نمایید. در این شهر نیز میزان هزینه ی 1 لیتر بنزین پنج لیر می باشد.

نکته) فراموش نکنید که این قیمت ها ممکن است در این شهر دچار تغییراتی شده باشد ولی طبق آخرین آمارها هزینه ها به شرح فوق بوده است.

هزینه غذا و خوراک در شهر وان

صرف غذا در رستوران خوب : 13.50 لیر

صرف غذا در رستوران متوسط(برای دو نفر) :37.50 لیر – برای هر آب معدنی : 1 لیر – برای لیوان قهوه : 5 لیر

اگر به رستوران رفتن علاقه ی ندارید یا دوست دارید در ایام سفر خودتان غذا درست کنید می توانید اقلام مورد نظر را تهیه نمایید و سپس خودتان مشغول پخت آن شوید. به صورت حدودی مبلغ برای شیر یک لیتری 8.52 لیر – یک عدد نان پانصد گرمی 0.91 لیر – مرغ 5.44 لیر – برنج یک کیلو 2 لیر – دوازده عدد تخم مرغ 6 لیر – گوشت قرمز 15 لیر – گوجه فرنگی یک کیلوگرم 1.13 لیر – پنیر یک کیلوگرم 7.71 لیر – سیب زمینی یک کیلوگرم 0.68 لیر و پیاز یک کیلوگرم 0.59 لیر می باشد.

سوغاتی های شهر وان ترکیه

به شما توصیه می کنیم اگر به شهر وان می روید بهتر است برای سوغاتی از پوشاک استفاده نمایید البته قیمت بقیه موارد نیز پایین بوده و در این خصوص دست شما کاملا باز می باشد. شما هر زمانی که بخواهید می توانید به وان سفر کنیم و از سفرتان لذت ببرید.

خانم های عزیزی که به حراجی ها علاقه دارند بهتر است از حراجیهای وان دیدن کنند و از اقلام و وسایلی که واقعا دارای قیمت پایینی هستند خرید نمایید. به صورت حدودی برای کفش مردانه باید حدودا 100 لیر ، برای کفش کتانی 150 لیر ، برای شلوار جین 70 لیر و برای پیراهن زنانه و پوشاک از این دسته حدودا 140 لیر را پرداخت نمایید . مجدد تاکید می کنیم که این قیمت ها به صورت قطعی نبوده و شما با توجه به برند پوشاکی که انتخاب می کنید این قیمت ها متغییر است و می توانید با توجه به سلیقه ی که دارید برای خرید اقدام نمایید.

هزینه تماس در وان ترکیه

  • در این شهر 3 اپراتور ترکسل ، وودافون ، آوا وجود داشته است که ترکسل نسبت به دو اپراتور دیگر می تواند کیفیت بیشتری را به شما ارائه دهد و همچنین معروفیت بیشتری را نصیب خود کرده است. برای 60 مگابایت اینترنت نامحدود باید 82 لیر و برای 1 دقیقه مکالمه باید 0.75 لیر را پرداخت نمایید.
  • در صورتی که اپراتور ترکسل را انتخاب کرده باشید باید برای مکالمه داخلی و مکالمه با ایران و دریافت مکالمه 2 هزار تومان پرداخت نمایید و برای ارسال پیامک هزار تومان را پرداخت نمایید. برای هر مگا بایت اینترنت نیز باید 500 تومان هزینه نمایید.
  • در صورتی که اپراتورهای وودافون ، آوا را انتخاب کرده باشید باید برای مکالمه داخلی و مکالمه با ایران ده هزار تومان و دریافت مکالمه 4 هزار تومان و ارسال پیام 2 هزار تومان و برای هر مگابایت اینترنت 44.032 تومان هزینه پرداخت نمایید.
  • اگر می خواهید از هزینه رومینگ ایرانسل در کشور ترکیه آگاهی پیدا کنید می توانید به وب سایت ایرانسل مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا