موفقیت

دوران موفقیت به پایان رسیده است!

چرا دوران موفقیت به پایان رسیده و دنیا به زمانه ی بدی تبدیل شده است؟

حتما شما هم با این اصطلاح مواجه شده اید که «زمانه ی بدی شده است!». مردم در مکالمات خود از این جمله استفاده می کنند و می گویند آدم های این دوره خیلی بد شده اند. مردم این دوران خیلی شرور هستند و دوران موفقیت به پایان رسیده است و جملاتی از این دست. اما مجله ی موفقیت و سلامت آبی می خواهد به همراه شما بررسی کند که آیا واقعا زمانه ی بدی شده است و انسان ها از دوران موفقیت و اوج خود،  فاصله گرفته اند و به دنبال شرارت و کلاه برداری هستند یا نه؟

دوران موفقیت
دوران موفقیت

علت این برداشت های مردم و بد انگاشتن افراد و محیط پیرامون به دلیل یک خصیصه ی مهم مغز می باشد. ذهن انسان ها متاسفانه اصولا منفی گرا است. در مغز ما انسان ها معمولا اطلاعات منفی سریع تر منتقل می شوند و اثر آن ها نیز طولانی مدت در ذهن ما می ماند. یعنی حافظه ی ما مدت بیشتری اطلاعات منفی را در خود نگه می دارد.

برای مثال اگر یک در محله ی مسکونی اتفاق ناگواری مانند دزدی بیفتد، نه تنها تمام افراد محله از آن آگاه می شوند بلکه تا سال ها نیز این خاطره در ذهن همه ی آن ها مانده و موضوعی برای گپ و گفت های هم محلی ها می باشد. اما اگر در همان محل یک رفتگر مهربان یک بچه گربه از از دستگاه تفکیک زباله نجات دهد یا یک پسرک فقیر در آن محل بورسیه ی یک دانشگاه خارجی را دریافت کند اکثر افراد محل با خبر نشده و اگر هم با خبر می شوند به سرعت فراموش می کنند.

پس در واقع دوران ما به زمانه ی بدی تبدیل نشده است. هنوز هم زندگی جریان دارد و انسان های خوب و بد در کنار یکدیگر زندگی می کنند.

افراد به موفقیت های بزرگی دست پیدا می کنند و چه بسا بیشتر از دوران های قبل.

اگر در تاریخ مطالعه کنید حتما می بینید که جنگ و خونریزی در سراسر دنیا بیداد می کرده و مردم برای یک وعده غذا یکدیگر را به قتل می رسانده اند. اما امروزه از میزان جنگ ها کاسته شده و میزان گرسنگی در جهان بسیار کاهش یافته است. همه ی این ها نشان گر موفقیت رفتارهای خوب و نیک و انسانیت است. پس دوران موفقیت به پایان نرسیده است.

هنوز هم در اطراف ما اتفاقات خوب به وفور رخ می دهند اما وارد دامنه ی توجه ما نمی شوند. چون خیلی عادی و معمولی به نظر می آیند و ما آن ها را به ذهن نمی سپاریم. انسان هایی در سراسر جهان به صورت ارادی کارهای خوبی را رقم می زنند. مثلا پرستارهای سراسر جهان در دوران کرونا، معلمی که تا دیر وقت برای شاگردش زمان می گذارد تا درس را به خوبی متوجه شود و راننده اتوبوسی که برای رسیدن مسافرش ترمز می کند.

دوران موفقیت
دوران موفقیت

تفاوت مهم خوبی کردن و بدی کردن

آسیب رساندن و بدی کردن خیلی آسان است اما در مقابل خوبی کردن به کسی خیلی سخت و پیچیده است. چون برای این که به کسی کمک کنی باید از شرایطش آگاه بوده و به نیازها و خواسته هایش خوب گوش کنی. در ضمن باید مهارت لازم برای کمک کردن را نیز دارا باشی.

خب با همه ی این تعاریف باید دقت کنیم که خوب بودن و موفق شدن نیاز به دید مثبت دارد. حال آن که مغز ما به صورت ذاتی دارای دید منفی است. پس باید به دنبال راه هایی باشیم که که بر این دید منفی غلبه کنیم. شاید سخت باشد که هیچ کس متوجه موفقیت های شما نشده و آن را به خاطر نیاورد اما باید در مسیر موفقیت گام بردارید. درست است که موانع زیادی در این راه هست اما اگر مدام با این طرز فکر که همه ی آدم ها بد هستند و دوران موفقیت به پایان رسیده است، همراه باشیم. هرگز نمی توانیم به هدف برسیم.

در رسانه های جمعی و شبکه های مجازی نیز با تبلیغ و انتشار اخبار بد به بد جلوه دادن دنیا و دامن زدن به عقیده ی « زمانه ی بدی شده است» به دنبال کسب شهرت برای خود هستند. لطفا برای این که مسیر موفقیت را به خوبی طی کنید، استفاده از شبکه های مجازی را کنترل کرده و این ذهنیت را که تمام افرادی که سر راه شما قرار دارند، شرور و بد ذات هستند را کنار بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا