آشپزی

دستور پخت فسنجان، یک خورشت مجلسی

تنوع در دستور پخت فسنجان

همان طور که می دانید، دستور پخت فسنجان در نقاط مختلف کشور متفاوت است. درست است که این غذا یکی از خورشت های اصیل ایرانی محسوب می شود، اما ذائقه های مختلف باعث می ‌شود تا دستور پخت این غذا نیز متنوع باشد. به طور مثال می توان از گوشت مرغ یا گوشت قلقلی در طبخ این غذا استفاده کرد. از طرفی میزان ترشی و شیرینی این غذا نیز سلیقه ای می باشد. در ناحیه ی شمالی کشور ترش بودن فسنجان بیشتر مورد پسند قرار می گیرد.  در سایر نقاط کشور افرادی هستند که این خورشت خوشمزه را بسیار شیرین می‌پسندند و عده‌ای نیز از مزه ی ملس آن لذت می برند. به ‌هر حال پایه ی پخت همه ی انواع فسنجان شبیه هم است و میزان ترشی و شیرینی آن را آشپز با تغییر میزان رب انار و شکر می تواند تغییر دهد.

خورشت فسنجان به دلیل این که شامل گوشت و گردوی آسیابی می باشد، بسیار مقوی است و جزء غذاهای مجلسی و اعیانی به حساب می‌آید و به خوبی می تواند زینت سفره های مهمانی شما باشد. اگر شما هم علاقه مند به مطالعه و تحقیق درباره ی آشپزی و دستور پخت فسنجان هستید، با مجله ی آشپزی آبی همراهی کنید.

دستور پخت فسنجان

مواد لازم برای تهیه ی خورشت فسنجان

گردوی آسیاب شده: ۴۰۰ گرم

مرغ: چهار تکه

در صورت تمایل به استفاده از گوشت قلقلی، گوشت چرخ کرده: 400 گرم

پیاز: ۱ عدد

رب انار: ۵ قاشق غذا خوری

شکر: ۳ قاشق غذا خوری

رب گوجه فرنگی: ۱ قاشق غذا خوری

روغن: ۲ قاشق برای سرخ کردن

زعفران دم کرده به دلخواه

نمک، فلفل و زرد چوبه: به مقدار لازم

این مواد برای تهیه ی خورشت فسنجان برای ۴ نفر مناسب می باشد.

دستور پخت فسنجان

دستور پخت فسنجان، غذای مقوی و اعیانی

اولین مرحله:

اولین گام در دستور پخت فسنجان، آماده سازی مرغ یا گوشت آن است. در صورتی که تمایل به استفاده از مرغ دارید، تکه های مرغ را جداگانه با پیاز زرد چوبه و نمک و فلفل بپزید و سپس در خورشت استفاده کنید. در صورتی هم که از گوشت قلقلی استفاده می کنید، ابتدا باید یک عدد پیاز را رنده کرده و به همراه نمک و زرد چوبه با گوشت چرخ کرده مخلوط کنید. سپس آن قدر ورز دهید تا مخلوطی یکنواخت به دست آید. آن را به صورت توپ های کوچکی درآورده و جداگانه سرخ کنید. سپس در خورشت استفاده کنید.

مرحله ی دوم:

در این مرحله داخل ظرف مورد نظر روغن ریخته و آن را روی حرارت قرار می دهیم تا داغ شود. سپس پیاز را که از قبل نگینی خرد کرده ایم، درون آن ریخته و با زردچوبه تفت می دهیم. پس از آن که آب پیاز کشیده شد و تغییر رنگ داد، گردوی آسیاب شده و رب انار را به آن اضافه کرده و تفت می دهیم. رب گوجه فرنگی نیز در همین مرحله اضافه شده و تفت داده می شود. رب گوجه فرنگی در فسنجان باعث خوش رنگ شدن آن شده و جلوی تیره شدن رنگ خورشت به واسطه ی رب انار را می گیرد.

مرحله ی سوم:

در این مرحله گوشت یا مرغ را به مخلوط مرحله ی دوم اضافه کرده و با هم تفت می دهیم.

مرحله ی چهارم:

۶ لیوان آب را روی مواد ریخته و شعله را زیاد می کنیم تا به جوش بیاید. سپس شعله را کم کرده و اجازه می دهیم چند ساعت به آهستگی بجوشد تا خورش روغن انداخته و جا بیفتد.

دستور پخت فسنجان

مرحله ی پنجم:

کمی پیش از آن که خورش جا بیفتد شکر را آهسته آهسته به آن اضافه می کنیم تا به طعم دلخواه خود برسیم. سپس نمک را اضافه کرده و صبر می کنیم تا خورشت جا افتاده و آماده سرو شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا