سلامت

دانستنی های تاثیر کمبود ویتامین بر چاقی

مطالعات درباره ی تاثیر کمبود ویتامین بر چاقی

برای اینکه از تاثیر کمبود ویتامین بر چاقی آگاه شوید میخواهیم به صورت کلی آنها را معرفی کنیم و گوشه چشمی هم به تحقیقات انجام شده پیرامون این موضوع بیاندازیم.

ریز مغذی ها یا ویتامین ها

ریزمغذی ها مواد مغذی هستند که بدن ما نیازی به مصرف آنها در مقادیر زیاد مانند کربوهیدرات ها ، چربی ها و پروتئین ها ندارد، اما برای بدن ما حتی در مقادیر کم کاملاً ضروری است. اینها شامل مواد معدنی و ویتامین هایی مانند کلسیم ، پتاسیم ، منیزیم و آهن هستند از نقش های  ویتامین ها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم

  • عملکردهای مهمی در متابولیسم بدن دارند
  • آنها در تولید انرژی در بدن ما و همچنین مصرف انرژی مداخله می کنند
  • با اکسیداسیون و التهاب در بدن انسان مبارزه می کنند.
  • کمبود مصرف این ریزمغذی ها می تواند تجمع چربی را در فرد افزایش داده و به ایجاد چاقی کمک کند.

طبق مقاله ای که اخیراً در مجله کالج تغذیه آمریکا منتشر شده است، دریافت ویتامین و مواد معدنی با وزن بدن ارتباط تنگاتنگی دارد. تیم تحقیق یک نظرسنجی در مورد میزان تغذیه 18000 نفر در طول 7 سال انجام داد.

تاثیر کمبود ویتامین بر چاقی

نتیجه ی آزمایشات:

تیم تحقیقاتی نتایج این نظرسنجی را تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند افراد چاق 5 تا 12 درصد کمتر از ریزمغذی ها نسبت به وزن طبیعی مصرف می کنند.

بر اساس داده های تجزیه و تحلیل تیم تحقیق، افراد چاق ویتامین A ، ویتامین C و منیزیم کمتری نسبت به افرادی که دارای وزن طبیعی بودند، دریافت کردند. علاوه بر این ، مصرف کلسیم ، ویتامین D و ویتامین E کمتر از مقدار توصیه شده بود. افرادی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) بالا هستند ، کالری بالایی دریافت میکنند ، اما در واقع بیشتر آنها غذاهای کم تغذیه و پرکالری مصرف می کنند. به گفته تیم تحقیق ، کمبود مواد مغذی یکی از عوامل چاقی است.

معرفی مهمترین ویتامین ها موثر در کنترل وزن

خب حالا که از تاثیر کمبود ویتامین بر چاقی آشنا شدید می خواهیم  در  این بخش از  مجله ی سلامت  آبی بدانیم که  مهمترین ویتامین های موثر در کنترل وزن کدامند؟

ویتامین D

  • این ویتامین می تواند جذب کلسیم و فسفر را در بدن افزایش دهد
  • به رشد استخوان ، رشد و رسوب نمک های کلسیم در خون بر روی استخوان ها کمک کند.

 در حال حاضر ، از طریق تبلیغات علمی طولانی مدت، همه درک اولیه ای از مکمل کلسیم و مکمل ویتامین D پیدا کرده اند. با این حال ، اخیراً گزارش شده است که کمبود ویتامین D در بدن انسان می تواند باعث چاقی شود آیا این درست است؟

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است. منابع آن از طریق غذا و سنتز پوست انسان تأمین می شود، طبق تعدادی از مطالعات بین المللی ، سطح سرمی ویتامین D افراد چاق به طور قابل توجهی پایین تر از افراد معمولی است.

ویتامین A

در تنظیم ترشح هورمون هایی که به کنترل سلول های چربی و حفظ وزن سالم کمک می کند ، نقش دارد. ویتامین A برای نصف فنجان سبزی اسفناج یا یک سیب زمینی شیرین متوسط کافی است.

ویتامین E

ویتامین E فیبروز بافت چربی ، التهاب و استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد و مشخصات متابولیک را در چاقی بهبود می بخشد. نصف فنجان بادام یا نصف فنجان تخمه آفتابگردان بو داده می تواند میزان توصیه شده روزانه را برآورده کند.

تاثیر کمبود ویتامین بر چاقی

درمان کمبود ویتامین D در افراد چاق چگونه است؟

تجویز دارو

 درمان کمبود ویتامین D در افراد چاق با تجویز داروهای ویتامین D امکان پذیر است. با افزودن داروهای ویتامین D ، توده چربی بدن و توزیع چربی افراد چاق بهبود می یابد، و میزان آسیب به بدن انسان را می توان تا حدی کاهش داد. محتوای چربی احشایی باعث کاهش وزن می شود. با توجه به ویژگیهای قابل حل محلول در چربی و آبگریز ویتامین D ، می تواند در واسطه سنتز و تجزیه چربی ها نقش داشته باشد. در طول تشکیل چربی ها ، تمایز پیش چربی ها به چربی های بالغ را مهار می کند ، که نقش مهمی در جلوگیری از بروز چاقی دارد.

ورزش های هوازی

علاوه بر این پزشک انجام ورزش های هوازی در زمانی که تابش آفتاب در حد نرمال است را برای متقاضیان کاهش وزن توصیه می کند. همانطور که میدانید انوار خورشید تاثیر زیادی در تامین ویتامین دی در بدن انسان دارد. بنابراین با انجام ورزش در روز با یک تیر دو نشان می زنید هم لاغر میشوید و هم ویتامین جذب می کنید.

نتیجه گیری   

چاقی یک بیماری است که توسط عوامل متعددی ایجاد می شود. شواهد علمی نشان داده است که تاثیر کمبود ویتامین بر چاقی در افزایش  تجمع چربی در افراد چاق و در نتیجه افزایش  خطر سایر بیماری های مرتبط با چاقی بسیار مهم است. بنابراین ، برای جلوگیری از این وضعیت ، اطمینان از دریافت کافی ویتامین ها و مواد معدنی مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا