Let’s travel together.

خانه جیم تامپسون در تایلند

وقتی خانه ی یک آمریکایی ، موزه ای در تایلند می شود!

0 39

وقتی خانه ی یک آمریکایی ، موزه ای در تایلند می شود! خانه جیم تامپسون در تایلند : همان طور که می دانیم تایلند و جزایر زیبای اطراف آن زیبایی بسیار خاصی را دارند که همواره توریست های بی شماری را همه ساله به سمت خود سوق می دهند، یکی از شهر های بسیار دیدنی تایلند که به عنوان پایتخت این کشور هم انتخاب شده است بانکوک است که این شهر به عنوان شهر پر جاذبه و گردش گر پسند در کشور تایلند واقع در جنوب شرق آسیا است. بیشتر گردش گرانی که به این شهر سفر می کنند این شهر را به خاطر دارا بودن جاذبه های خاصش مثل بازار های روی آب و مراکز خرید فوق العاده به شهر زنده معروف است.

می توان درباره بانکوک این شهر شلوغ گفت که بازار های روی آب و مراکز خرید تنها بخشی از جذابیت های این شهر است. بانکوک تمام شهرتش را مدیون بنا های تاریخی اش است زیرا که این شهر مملو از بنا ها و آثار تاریخی و فرهنگی است که هر کدام از بنا ها دارای داستان های جالبی هستند که هر بیننده ای را می تواند که مجذوب خود کند. یکی از بنا های تاریخی و جذاب موزه خانه جیم تامپسون است! یکی از جاذبه های مهم گردشگری خانه جیم تامپسون در بانکوک تایلند است این بنا بیشتر که مورد استقبال بیشتر گردشگرانی است که آن ها در این کشور به دنبال ساختار های کلاسیک و لذت بردن از شکوه معماری ها و وسایل سلطنتی هستند. شاید برای تان سوال باشد که چطور این بنا به تاریخ تایلند مربوط است کسی که حتی اسمش هم هیچ شباهتی به اسم های تایلندی ندارد! در جواب باید بگوییم که صاحب این بنا اصلا تایلندی نبوده است.

وقتی خانه ی یک آمریکایی ، موزه ای در تایلند می شود!

خانه جیم تامپسون در تایلند

در واقع جیم یک سرباز آمریکایی بود که او بعد از تمام شدن جنگ جهانی و بعد از تمام شدن دوران خدمتش در جنگ تصمیم مهمی گرفت و آن هم این بود که او در تایلند ماند و کار تجارت ابریشم را برای خودش انتخاب کرد. در واقع صنعت ابریشم در تایلند را احیا کرد و رفته رفته که این صنعت در کشور تایلند قوت گرفت و صنعت ابریشم این کشور را کاملا رونق داد با رشد این صنعت در تایلند جیم تامپسون هم بسیار نامی شد و به یک تاجر معروف در دنیا تبدیل شد او نقش بسیار مهمی را در رونق اقتصاد تایلند داشت.

  5 دلیل برای بازدید از تایلند

برای آشنایی بیشتر درباره این خانه ما را در این بخش همراهی کنید تا شما را با یکی از موزه های خاص بانکوک آشنا کنیم.

در واقع این شخص حدود سی سال نقش مهمی را در احیای ابریشم در تایلند داشته است. او به جز تجارت شغل دیگری هم داشت و آن هم این بود که شروع به فعالیت در زمینه ی مد کرد ؛ و با تلاش های بی وقفه اش موفق شد تا لباس های ابریشمی زیبا و وصف ناپذیری را در سالن های مد پاریس، نیویورک، میلان و لندن با تلاش فراوانش به نمایش بگذارد ؛ و از این رو جیم با تمام خدماتش ، یک تاجر موفق شد و سپس در همین زمینه موفق شد تا جایزه ی فیل را دریافت کند.

خانه جیم تامپسون در تایلند

اولین و مهم ترین تصمیمی که گرفت این بود که جیم تامپسون در یکی از روستا های بانکوک در روستایی به نام  Ban Kruaزمین نسبتا بزرگی را خریداری کرد و در آن زمین حدود ۶ خانه چوبی را احداث کرد. یکی از مواردی که این خانه را تبدیل به یک موزه خاص کرده است نوع ساخت آن است که در ساخت و ساز خانه های جیم چوب حرف اول را می زند، ساخت و شکل این خانه ها به شکلی است که می توان در آن خانه ترکیب شگفتی از زندگی آمریکایی و زندگی سنتی تایلندی را خیلی واضح دید که در واقع این همان چیزی است که بیش از همه گردشگران تور تایلند را هنگام گشت و گذار در محیط این خانه سرگرم و هیجان زده می کند.

ممکن است که باور نکنید ولی در ساخت این خانه ها در هیچ کجای ساخت از میخ استفاده نشده است. یکی دیگر از شگفتی ها این است که تمام دکوراسیون خانه جیم با استفاده از معماری کلاسیک ، سنتی و سلطنتی شکل گرفته است ؛ که تماما نمایان گر معماری سنتی و قدیمی تایلند است. در این خانه زیبایی های خاصی به چشم می خورد تمام وسایل و اشیا با هنرمندی خاصی در خانه چیده شده اند و این زیبایی در زیر روشنایی نور پردازی خانه زیبا تر شده است و باید با اغراق گفت که صد چندان شده است.

  منوی غذای رستوران تایلندی بر اساس گروه خونی

اولین چیزی که ممکن است شما را برای ورود به این خانه وسوسه کند این است که شما می توانید که با ورود به موزه ی خانه جیم تامپسون، تصویر خانه های چوبی با وسایل دکوری قدیمی در کنار گیاهان درختان اطراف خانه را حس کنید و لذت ببرید. پس این فرصت را از دست ندهید و این مکان زیبا را برای گشت و گذار چند ساعته در تور تایلند انتخاب کنید.

شما در ورود تان به این موزه اولین چیزی که توجه تان را به خودش جدب می کند دیوار کوب های زیبایی است که تمام با نور پردازی خاصی زیبایی دو چندانی را پیدا کرده اند نکته جالب دیگر این که از روند احیای ابریشم در تایلند در این خانه به خوبی می توانید مطلع شوید. تمام اتاق ها و طبقات خانه در واقع پر است از بهترین و خاص ترین وسایل، تزئینات که همهی آن ها را جیم با ظرافت و خلاقیت خودش انتخاب کرده و چیده است. وجود مجسمه های سنگی و چوبی هم در اطراف سالن نشان از دقت و ظرافت و سلیقه ناب تامپسون است.

از آن جایی که او سلیقه بسیار خاصی داشت شما می توانید که روی دیوار های خانه آویز های هنری و سنتی با شکل و شمایل های مذهبی که قرار گرفته است را ببینید و لذت ببرید. انواع مجسمه های بودا که همه ی آن آثار را تامپسون در دوران حیاتش از معابد گوناگون تایلند خریداری کرده بود، حتی آشپزخانه ی آن نیز مملو از ظرف و ظروف سنتی تایلندی است. مجسمه های چوبی برمه و صورتک های سنگ کامپوچ یکی دیگر از تزئینات و وسایل این خانه که توریست های زیادی را در بازدید از این خانه مجذوب خود کرده است و در قسمت های مختلف این خانه پراکنده شده است. بیشتر مردمان تایلند درباره این خانه بر این معتقدند که این خانه موزه در واقع نشان دهنده ی فرهنگ مردم تایلند است .

  ماجرا جویی در دنیای زیر آب تایلند

زیرا که کاملا برگرفته از معماری قدیم و نوین تایلند می باشد. قسمت های دیگر این خانه هم به سبک آمریکایی بنا شده که شما با بازدید می توانید در برخی قسمت های این خانه نمادی از زندگی آمریکایی را بینید، از آن جایی که در گذشته تایلندی ها سرویس های بهداشتی را در حیاط خانه هایشان می ساختند اما در سبک آمریکایی خانه جیم آنها در داخل خانه قرار گرفتند؛ که این می تواند این خانه را به ترکیبی از سبک تایلند و مدرن تبدیل کند.

ممکن است که این سوال برای تان پیش بیاید که سرنوشت او در تایلند چطور شد ؟ با تمام تلاش هایی که در رونق اقتصاد در این کشور انجام داد و تایلند را در اقتصاد جان دوباره ای بخشید اما زندگی شخصی خودش بسیار ناراحت کننده تمام شد زیرا که او در یکی از روز های سال ۱۹۶۷ به ارتفاعات مالزی رفت و سپس ناپدید شد و بعد از آن دیگر هیچ خبری از او به دست نیامد ، اما او از خودش یک یادگاری بزرگ و با ارزش را برای مردم تایلند به جای گذاشت.

یک موسسه با نام تامپسون مسئولیت خانه و تمام دارای او را بر عهده گرفت و این بنیاد این خانه را به موزه تاریخی و فرهنگی تایلند تبدیل کرده است و از آن زمان تا به الان این بنیاد خانه ی جیپ تامپسون را به عنوان یک موزه مدیریت می کند. رفته رفته گردشگران زیادی از این موزه استقبال کردند و برای رفاه حال آن ها در محوطه ی خانه یک کافه ی هنری ، یک مرکز و فروشگاه هنری نیز در احداث شد، زیرا که با نشستن در کافه ی آن محیط زیبا و تماشای محوطه ی خانه شگفت انگیز تامپسون تجربه ی لذت بخشی را برای همه توریست ها رقم می زند.

ساعات بازدید از این موزه تاریخی در شهر بانکوک در روستای Ban Krua از ۹ صبح تا ۱۷ بعد از ظهر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.