گردشگری

حیوانات بامزه‌ ی تایلند

حیوانات بامزه‌ ی تایلند

حیوانات بامزه‌ ی تایلند , جالب توجه ترین حیوانات تایلند : یکی از کشور های محبوب در جنوب شرق اسیا کشور تایلند است که با داشتن مردمان مهربان و مهمان نواز بسیار محبوب شده است بیساری از توریست ها در سفر به این کشور لقب « سرزمین لبخند » را به این کشور داده اند.

شهر هایی مهمی چون بانکوک یا جزایر استوایی مانند پوکت( Phuket ) و چیانگ مای مهم ترین شهر هایی هستند که دارای جاذبه های خاص و بی نظیری هستند از همین رو هم گردش گران بی شماری از این شهر ها دیدن می کنند . درست است که این مناطق بسیار اسمی و خاص هستند اما باید بگوییم که چشم اندازها و حیات وحش بی نظیری را به دور از این مناطق شلوغ می توان در تایلند پیدا کرد.

با دارا بودن طبیعت بکر و پوشش های گیاهی متنوع بی شک این کشور محل زندگی انواع گوناگونی از حیوانات متنوع هم است که در زیست گاه های طبیعی خود و همچنین در مناطق حفاظت شده و باغ وحش ها می توانید که گونه های بسیاری از ان ها را تماشا کنید. بیشتر افرادی که عاشق حیات وحش هستند در هنگام تعطیلات برنامه ریزی می کنند تا در این کشور یک طبیعت گردی کنار بازدید از حیات های وحش را داشته باشند. تماشای حیوانات بومی تایلند یکی از برنامه ریزی های خاص این افراد است.

با ما همراه باشید تا با هم به تماشای این حیوانات جالب بنشینیم و با نوع زندگی آن ها بیشتر آشنا شویم. اگر می خواهید بیشتر اب حیوانات بامزه‌ ی تایلند آشنا شوید د ر سفر با تور تایلند حتما فراموش نکنید که از آن ها دیدن کنید .

در ادامه بیشتر با حیوانات بامزه‌ ی تایلند آشنا می شویم .

حیوانات بامزه‌ ی تایلند

خرس آفتاب

در جنگل های استوایی جنوب شرق آسیا یکی از کوچکترین گونه های خرس یافت می شود، که این نوع خرس حیوانی است با موهای مشکی ذغالی، و علامتی بر روی گردن و پاهایی که کمی خمیده هستند دارند که این حیوان خرس آفتاب است.

اندازه کوچک و شکل و شمایل بامزه این خرس باعث شده تا این خرس در نظر کسانی که شانس دیدن یکی از آن ها را پیدا می کنند بسیار بامزه جلوه کند. ولی فراموش نکنید که این حیوان هم خرس است و با وجود این که بسیار از خرس های دیگر کوچک تر است اما با وجود کوچکی جثه، هنوز دندان های بزرگ، آرواره های قوی و پنجه های تیزی را دارد فضای زندگی خرس آفتاب با قطع درختان جنگلی بسیار کاهش پیدا کرده است. بیشتر این خرس ها درجنوب تایلند و در منطقه بکر و دست نخورده پارک ملی کائو سوک Khao Sok National Park در ناحیه پانوم Phanom به زندگی خود ادامه می دهند.

درسفر با تورهایی که راهنما دارند احتمال دیدن این حیوانات شگفت آور بیشتر است. شما می توانید در سفر به شهرهای تایلند با تور پاتایا از شهر دیدنی پاتایا , بانکوک , پوکت دیدن کنید و از دیدن این همه حیوانات بامزه‌ ی تایلند شگفت زده شوید .

تمساح سیامی

یک گونه تمساح آب شیرین تمساح سیامی است که، این جانور هم بومی منطقۀ آسیای جنوب شرقی است. ولی امروزه در طبیعت از این گونه جانوری تعداد بسیار اندکی یافت می شوند و فقط کامبوج است که این تعداد اندک باقی مانده را در خود جای داده است. در تایلند هم در پارک های ملی تعداد کمی از این گونه تمساح ها تحت مراقبت و نگه داری هستند. در پارک ملی پانگ سیدا تعدادی بچه تمساح سیامی در طبیعت رها شده اند ولی دیدن آن ها برای مسافران به سختی امکان پذیر است.
خارج از پاتاواPattava و در مزرعه پرورش تمساح ساموت پراکارن Samut Prakarn امکان دیدن این خزندگان به همراه ۶۰۰۰۰ تمساح معمولی تر دیگر برای بازدید کنندگان وجود دارد

حیوانات بامزه‌ ی تایلند

جکوی توکای

یکی دیگر از جانواران بومی اسیایی جکوی توکای است که این جانور هم گونه ای از مارمولک های بزرگ است که توکای هم بومی آسیا و چند جزیره خاص دراقیانوس آرام می باشد. بیشترین شهرت این مارمولک به واسطه صدای خاصی که تولید می کند است و از روی همین صدا نامش را گذاشته اند. جنگل های بارانی امن ترین مکان برای این جکوی توکای است و ان ها در این مناطق دوست دارند تا زندگی کنند اما ممکن است که در دیوارهای حمام یا روی سقف اتاق های هتل در تایلند هم از این مارمولک ها مشاهده کنید.
دارای پوست آبی و خال خال های نارنجی هستند و از همین روو هم در شب سریع دیده می شوند و به سرعت می توان آن ها تشخیص داد.

شاه کبری

یکی از خطرناک ترین و در عین حال تحسین بر انگیز ترین جانور جهان شاه کبری است که این مار دراز بسیار خطرناک است. محل زندگی این مار در واقع جنگل های انبوه کوهستانی است. بیشترین تعداد این مار در هند و سرتاسر آسیای جنوب شرقی یافت می شود
اغلب می توان که این مارهای دراز را نزدیک آب و یا در کنار جویبارها یا دریاچه ها پیدا کرد. ممکن است که در یک گشت و گزار جنگلی با یکی از این مارها دیدن کنید و برای تان جالب باشد ولی از ان جایی که این حیوان بسیار سمی و خطر ناک است برای همین هم بیشتر مردم ترجیح می دهند در محیطی امن تر از این خزنده سمی دیدار کنند. شاه کبرا های عظیم را می توانید که در مزرعه پرورش مار بانکوک، که یک باغ وحش و مرکز تحقیقاتی سموم است به راحتی مشاهده کرد.

ماکاک خرچنگ خوار

یکی از شگفت انگیز ترین جانوران ماکاک خرچنگ خوار پستاندار نخستی primate است که این جانور از برخی ویژگی های غیرمعمول و منحصر به فرد خود برخوردار است.

جامعه ماکاک ها، جامعه ای ماده سالار است که نرها در آن پس از رسیدن به بلوغ می توانند که گروه را ترک کنند. میمون های شناگر لقب ماکاک ها است و از آن جایی که برای پیدا کردن غذا های دریایی تازه مسافت های طولانی را طی می کنند در برخی اوقات این جانوران را میمون های شناگرهم می نامند.

در نقاط مختلف در سراسر تایلند می توان که ماکاک های خرچنگ خوار را یافت . ولی دهکدۀ لاپبوری Lapburi برای آن ها جذاب تر از هر جایی است زیرا که در این مزرعه می توانند ان ها درخیابان ها پرسه بزنند و با انسان ها همزیستی داشته باشند . ماکاک نیز یکی از حیوانات کم یاب است که به نوعی یکی از حیوانات بامزه‌ ی تایلند است .

ببر هند و چین

گونۀ نادری از ببردر کشور تایلند ببر هندوچین است که تنها ۶۰۰ قلاده از این گونه شگفت آور در کل جهان باقی مانده است. در جنگل های انبوه مناطق گرم سیری تایلند که رطوبت بالا دارند تقریبا ۲۰۰ قلاده از این ببر ها وجود دارند که زندگی می کنند. در غرب تایلند و در پناه گاه وسیع حیات وحش « هوآی کا کائنگ Huai kha khaeng» بیشترین تعداد ببر های هندوچین زندگی می کنند.
بیشترین تعداد بازدیدکننده در پناهگاه کائنگ و در فصول تابستان، یا فصل خشک است و این زمان بهترین فرصت برای تماشای ببر هندوچین برای مسافران تور هایی که راهنمای سفر دارند، است.

گیبون سفید دست

نمونۀ عالی از یک پستاندار نخستی primate در تایلند گیبون سفید دست با بازوها و دست های دراز خود است که این حیوان می تواند تا به سهولت تاب بخورد و به ترتیب از یک شاخه درخت به شاخۀ دیگر بپرد. معمولا این حیوانات روزی ۱۶ ساعت در میان درختان می خوابندو از همین رو بیشتر وقت خود را در سایبانهای درختان می گذرانند.

پیداکردن آن ها به این دلیل بسیار دشوار می شود.
بازدید کنندگان باید با تمام دقت خود در جستجوی این حیوانات باشند. بیش از ۲۰,۰۰۰ گیبون در تایلند در حال حاضر وجود دارد و این تعداد موجب شده تا گردشگرانی که با تور می آیند و راهنما ان ها را کمک می کند ، برای دیدن آن ها شانس خوبی را داشته باشند.

از نقاط مشهوری که گردشگران در آن می‌توانند با دنبال کردن صدای هوhoo sound که ابزار اصلی ارتباطی گیبون هاست، محل دقیق آن ها را پیدا کنند پارک ملی کائنگ کراچان در تایلند است که تعداد بیشتری در این پارک ملی زندگی می کنند . حیوانات بامزه‌ ی تایلند آنقدر زیاد است که تنها با گفتن نمی توان آن را تمام کرد بلکه باید از آن ها دیدن کرد .

حیوانات بامزه‌ ی تایلند

کوسه نهنگ

همان طور که از اسمش مشخص است ممکن است که با شنیدن کوسه نهنگ احساس کنید که این کوسه نهنگ عظیم الجثه حیوان خطرناکی است ولی در واقع این کوسه یک فیلتر فیدر است در واقع فیلتر فیدرها گونه های جانوری هستند که با عبور دادن آب از اندام های فیلتر مانند خود، از پلانگتون ها و دیگر موجودات دریایی ریز تغذیه می کنند.

برای جمع آوری پلانکتون ها آن ها از دهان بزرگ خودشان استفاده می‌کنند.
از جمله مهره داران غیرپستاندار کوسه نهنگ است که این جانور دریایی توانسته است تا زندگی در آب های گرم استوایی، جایی که خطرکاهش دما اصلا وجود ندارد، به بقای خود ادامه دهد و زندگی کند. با غواصی در تایلند می توان که بسیار راحت این کوسه های شگفت انگیز را از نزدیک مشاهده کرد.

پوکت Phuket و فی فیPhi phi جزایری هستند که برخی از غواصان خوش شانس، فرصت دیدن این کوسه را در این مناطق به طور متداول می توانند داشته باشند. ریشیلیو راک Richelieu Rock در دریای آندامان اصلی ترین محل این کوسه نهنگ است که شما صد درصد می توانید در این مناطق این کوسه ها را مشاهده کنید . اگر می خواهید از حیوانات بامزه‌ ی تایلند آشنا شوید لطفا تا آخر این مقاله را بخوانید .

میمون سیاه برگ خوار

میمون عینکی برگ خوار و لانگور برگ خوار اسم هایی هستند که به میمون سیاه برگ خوار تعلق دارند و این حیوان اسامی متعددی را دارد. علت این که میمون عینکی می گویند بیشتر به خاطر تغییر رنگ ناحیۀ اطراف چشم ها است که مثل این است که این میمون عینک زده باشد.
از جمله حیوانات تحسین برانگیز تایلند میمون سیاه برگ خوار است که افراد بسیاری مایل به تماشای او در طبیعت هستند. مالزی، برمه و تایلند کشور هایی هستند که بیشترین نوع این میمون در ان جا یافت می شوند. اما پارک ملی کائن کراچان بزرگترین مرکز تجمع آن ها است که این پارک درست در مرز برمه و تایلند قرار گرفته است.

فیل آسیایی

یکی از حیواناتی که در این کشور از اول بوده و هست و باید گفت که نامش مترادف با تایلند است فیل آسیایی است, فیل آسیای نیز یکی از حیوانات بامزه‌ ی تایلند است که درباره دیدن این فیل ها بهتر است این گونه بگوییم که بی شک هیچ سفری به «سرزمین لبخند» بدون دیدن فیل آسیایی کامل نخواهد بود. امروزه یکی از اصلی ترین دغدغه های حمایت از حیوانات این است که با رواج فیل سواری و نمایش فیل ها، آیا با فیل ها درست رفتار می شود یا خیر؟!

در حقیقت می توان با اتخاذ رویکردی طبیعی و پایدارتر در دیدار از فیل ها به جای سواری گرفتن از ان ها و ازار آن ها به مسافران اجازه داده شود که علاوه بر این که فیل های باشکوه آسیایی را از نزدیکمی بینند. می توانند تا در پناه گاه فیل های بون لات در سوخوتای Boon Lott’s Elephant Sanctuary in Sukhothai علاوه بر تماشای ان ها برای فیل ها غذا جمع کنند، و با دست به آن ها غذا بدهند. می توانند که آن ها را به مراتع و چراگاه ها هدایت کنند که این بی شک می تواند که تجربه ای بی نظیر و عاری از ستم برای ان ها باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا