Let’s travel together.

حمل و نقل عمومی در تایلند

سیستم حمل و نقل در تایلند چگونه است

0 34

حمل و نقل عمومی در تایلند , سیستم حمل و نقل در تایلند چگونه است : از آن جایی که این کشور بسیار شلوغ و پر رفت و امد است از همین رو هم در این کشور حمل و نقل عمومی در بیشتر اوقات دچار هرج و مرج و بی نظمی است که البته این هرج و مرج هم بسیار متنوع است. اصلی ترین گزینه های حمل و نقل مردم در مناطق روستائی موتورسیکلت و دوچرخه است که از این وسایل برای تردد در مسیرهای کوتاه در تمامی این کشور استفاده رایجی صورت می گیرد. برای طی کردن مسیرهای طولانی در شهر بانکوک ، از اتوبوس های که قرار داده اند استفاده می شود.
اتوبوس های تایلند نیز یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی در تایلند است که در مورد اتوبوس های تایلند باید بگوییم که دو دسته کلی از اتوبوس ها به طور کلی در سراسر کشور تایلند، در حال فعالیت هستند که این اتوبوس ها شامل اتوبوس های بدون کولر و اتوبوس های کولر دار هستند. این اتوبوس های بدون کولر معمولا از نوع دولتی هستند که بسیار هم ارزان هستند و البته باید بگوییم که نسبت به سایر موارد این نوع اتوبوس ها کند تر هستند در مقایسه با این اتوبوس می توان گفت که اتوبوس های کولر دار بسیار راحت تر هستند و مسافران بیشتری را با سرعت بالایی که دارند جابجا می کنند. درباره اتوبوس های کولر دار باید بگوییم که استفاده از اتوبوس های کولردار فقط مختص شرکت های خصوصی نیست و در بیشتر مواقع می توان که در شهر شاهد حضور برخی از انواع این اتوبوس ها بود که توسط دولت اداره می‌شوند. اتوبوس نوع سومی هم وجود دارد که این اتوبوس مختص تردد در مسیر های طولانی تر و سفر های بین شهری است که به این اتوبوس ها وی آی پی VIP یا اتوبوس های اسلیپر sleeper می گویند تعداد مسافر در این اتوبوس ها کمتر است و دارای مزایای متعددی از جمله فضای وسیع تر در برابر پا های مسافران است تعداد مسافران نسبت به اتوبوس های دیگر بین 30تا 40 نفر است و به همین دلیل است که سفر با این اتوبوس ها بسیار راحت تر است. شما در سفر با تور تایلند می توانید از وسایل  حمل و نقل عمومی در تایلند نیز استفاده کنید .

  2 تا از بهترین فستیوال های مشهور تایلند

حمل و نقل عمومی در تایلند

حمل و نقل عمومی در تایلند

توک توک Tuk-tuks

یکی از وسیله های حمل و نقل شناخته شده در کشور تایلند توک توک یا سه چرخه های موتوری است که این وسیله نقلیه برای طی کردن بیشتر مسیر های کوتاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
شما در بیشتر شهر های تایلند و مخصوصا بانکوک می توانید که تعداد بیشتری از این توک توک ها را ببینید زیرا که این وسیله نقلیه تقریبا در همه جای شهر بانکوک وجود دارد. مسافران به هر مقصدی از بانکوک که بخواهند می توانند که با استفاده از توک توک سفر کنند. در سال های اخیر امار های رسمی نشان می دهد که در تایلند بیش از ۳۵ هزار توک توک مشغول فعالیت است که در واقع هر کدام از آنها قادر به حمل ۲ تا ۳ مسافر هستند.

راه آهن

تایلند دارای خط راه اهن گسترده ای است اما با این وجود باز هم تمامی بخش های این کشور را تحت پوشش قرار نمی‌دهد در این شبکه ترن های موجود مناسب و خوب بوده و استفاده از قطار ، برای سفر در تایلند به ویژه در مسیر های طولانی روش مناسبی به شمار می‌رود.
معمولا برای کسانی که قصد سفر با هواپیما را نداشته باشند ترن ها گزینه ای ایده آل و راحتی است و افرادی که می خواهند در کشور تایلند تردد داشته باشند بهتر است تا از ترن استفاده کنند. در شهر بانکوک ایستگاه قطار هوا لامفونگ Hua Lamphong جهت سفر با قطار به عنوان ایستگاه مرکزی این کشور شناخته می‌شود. در واقع درباره شبکه ریلی این کشور باید بگوییم که این شبکه ریلی به چهار بخش مجزا تقسیم می‌شود که این بخش ها عبارتند از :

خطوط شرقی یا Eastern line

خطوط شرقی که تا مرز کامبوج هم امتداد دارد و تا پایتخت کامبوج هم می‌رسد. بخش دیگر این خطوط فنوم پن Phnom Penh است که تا مناطق ساحلی هم امتداد دارد و تا پاتایا هم می‌رسد اما به صورت روزانه تنها یک ترن در این خط تردد می‌کند.

  تایلند بهشتی برای معتادان خرید

خطوط شمالی یا Northern line

به صورت مستقیم این خط تا چیانگ مای Chiang Mai امتداد دارد.

خطوط جنوبی یا Southern line

این مسیر به سمت مالزی حرکت می‌کند.

خطوط غربی یا Western line

این خطوط هم درست به سمت نام توک Nam Tok منتهی می‌شود.

سفر هوائی

حمل و نقل عمومی در تایلند

در بانکوک برای پرواز های بین المللی و داخلی فرودگاه بین المللی Suvarnabhumi وجود دارد که این فرودگاه برای انواع سفر های هوایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
Thai Airways خطوط هوائی ملی تایلند است که این فرودگاه بسیاری از پرواز های بین المللی را انجام می‌دهد. خطوط هوایی در این کشور یکی از وسیله هایی است که حمل و نقل عمومی در تایلند به وسیله ی آن روزانه انجام می شود .
Bangkok Airlines هم یکی دیگر از خطوط هوائی این کشور است که این خطوط هوایی هم بسیاری از پرواز های جنوب شرق آسیا را انجام می دهد. در سفر های هوایی به تایلند خطوط هوایی ایر آسیا Airasia وجود دارد که این پرواز با ارائه پرواز های ارزان قیمت به بیشتر کشور های جنوب شرقی آسیا و برخی کشور های اروپایی، گزینه بسیار مناسبی است که می‌توان از آن استفاده کرد.

ترن شهری رو گذر یا اسکای ترن Skytrain

ترن های شهری رو گذر موسوم به بی تی اس اسکای ترن BTS Skytrain یکی از عمده ترین سیستم های حمل و نقل شهری در بانکوک هستند. که معمولا به این ترن ها استفاده و دسترسی بسیار آسان بوده و سرعت بالایی داشته و قیمت آن ها نیز به نسبت ارزان است. ساعات کار این قطار ها از ساعت ۶ صبح آغاز می شود و معمولا تا نیمه شب هم به فعالیت خودش ادامه می دهند. با استفاده از این ترن شما می توانید که از ترافیک دیوانه کننده شهر بانکوک فرار کنید و با سرعت بسیار بالایی به مقصد برسید. در طول روز های هفته این قطار ها بسیار شلوغ بوده اما استفاده از این ترن ها در روز های پایان هفته خلوت تر هستند. تمامی بخش های بانکوک از این سیستم حمل نقل، ساپورت نمی شوند . ترن شهری روگذر نیز یکی از  وسیله های حمل و نقل عمومی در تایلند است که بسیار پرکاربرد است .

  سیستم حمل و نقل در تایلند چگونه است ؟

هزینه کرایه ها و میزان قابل اعتماد بودن

به نسبت کشور های غربی هزینه حمل و نقل در تایلند بسیار ارزان تر از سایر کشور ها است. اما در صورت سفر شما باید برای استفاده از بسیاری از وسایل نقلیه ای که به بلیط نیاز نداشته حتما باید پول پرداخت کنید فراموش نکنید که در این کشور چانه زدن اهمیت بسیاری دارد پس می توانید که بر سر قیمت ها کمی چانه هم بزنید. تاکسی های که در بانکوک هستند معمولا همگی دارای تاکسی متر هستند در صورتی که شما در شهر بانکوک قصد استفاده از تاکسی را داشته باشید در اولین مورد حتما به تاکسی متر موجود در خودرو توجه کنید. و یاد آوری کنید که راننده حتما باید آن را روشن کند. در صورتی که راننده از روشن نمودن تاکسی متر امتناع نمود، اولین کاری که باید انجام دهید این باشد که بهتر است تا از تاکسی پیاده شوید و با یک تاکسی دیگر به مسیر تان ادامه دهید. احتمال دریافت هزینه زیاد در صورتی که به این موضوع توجه نکنید بیشتر است. در مسیر های خارج از شهر بانکوک نیز برای کرایه خودرو بهتر است که ابتدا قیمت را تعیین کنید و سپس در مورد آن چانه بزنید. استفاده از  وسایل حمل و نقل عمومی در تایلند تا حدودی مقرون به صرفه است .
به یاد داشته باشید که کرایه خود را تنها پس از رسیدن به مقصد باید پرداخت کنید و از پرداخت هزینه در اواسط مسیر خودداری کنید. در سال ۲۰۱۳ میلادی هزینه های کرایه تاکسی در شهر بانکوک به شرح زیر تعیین شده است.

۰ تا ۱ کیلومتر ؛ ۳۵ بات
۲ تا ۱۲ کیلومتر؛ ۵ بات به ازای هر کیلومتر
۱۲ تا ۲۰ کیلومتر؛ ۵ و نیم بات به ازای هر کیلومتر
۲۰ تا ۴۰ کیلومتر؛ ۶ بات برای هر کیلومتر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.