موفقیت

حق انتخاب انرژی مغز شما را تخلیه می کند!

چرا حق انتخاب زندگی را سخت می کند؟

به زندگی خود دقت کنید. از صبح که برای خوردن صبحانه اقدام می کنید باید از بین حق انتخاب های خود یکی را برگزینید و تا شب که می خواهید دوباره به رخت خواب باز گردید گزینه های انتخابی در سر راه شما قرار دارند. ارزیابی گزینه ها و انتخاب کردن از بین حق انتخاب هایی که دارید زمان و انرژی زیادی از شما می گیرد. به همین دلیل بعضی وقت ها حس می کنید که زندگی چقدر سخت است.

مجله ی موفقیت و سلامت آبی در ادامه در این مورد توضیح بیشتری می دهد.

طراحی و نتیجه ی یک آزمایش

در یک اتاق دو میز قرار گرفته است. روی یکی تربچه ی سفید و روی دیگری کیک شکلاتی قرار دارد. به گروه اول می گویند که وارد اتاق شده و فقط تربچه را تست کنند و دست به کیک نزنند. گروه دوم حق انتخاب داشتند که هر کدام را که دوست دارند بخورند. برای گروه سوم هیچ چیزی روی میزها قرار نداشته و فقط قرار بوده وارد اتاق شده و نگاه کنند.

بعد از این مرحله هر سه گروه وارد اتاق دیگری می شدند و باید یک سری سوالات هوش که در زمینه ی هندسی و فضایی بودند را پاسخ می دادند. اما سوال ها طوری طراحی شده بودند که قابل حل نباشند یعنی در واقع پاسخی نداشته باشند. شرکت کنندگان هم هرچه تلاش می کردند، پاسخی به دست نمی آمد. چون هدف از این کار تست هوش نبود بلکه تست زمان تلاش افراد بود.

نتیجه: گروه اول 35/8 دقیقه، گروه دوم 90/18 دقیقه و گروه سوم 8/20 دقیقه با سوالات کلنجار رفته بودند. در واقع مغز ما برای انجام کارها به انرژی نیاز دارد. انرژی لازم مغز برای تداوم و تلاش، مقاومت در برابر خستگی و دقت و تمرکز تمام شدنی است. گروه اول و دوم که باید انرژی برای قسمت اول صرف می کردند کمتر از گروه سوم، انرژی برای حل مسائل هوش داشتند.

طراحی و نتیجه ی آزمایشی دیگر

 در این آزمایش نیز دانشجوها را به سه دسته تقسیم کردند. از گروه اول و دوم خواستند تا سخنرانی کنند. اما هدف از آزمایش را تست توانایی سخنرانی و فن بیان معرفی کردند. گروه اول درباره ی مزایای افزایش شهریه ی دانشگاه صحبت می کرد.

کاملا مشخص است که این موضوع اصلا خوشایند سخنران نیست. گروه دوم هم قرار بود درباره ی شهریه دانشگاه صحبت کند اما کاهش یا افزایش را خودش انتخاب می کرد. گروه سوم هم اصلا سخنرانی نمی کرد فقط یک آزمون بی ربط به آن ها ارائه می شد که حلش می کردند.

هر سه ی این گروه ها بعد از این مرحله وارد مرحله ی حل تست های هوش بدون حل می شدند.

نتیجه: گروه اول 23 دقیقه، گروه دوم 13 دقیقه و گروه سوم 25 دقیقه روی حل تست های هوش زمان می گذاشتند. در نتیجه تصمیم گیری و انتخاب انرژی زیادی لازم دارد.

همه ی ما با این جملات رو به رو شده ایم. خانم های خانه دار همیشه شکایت می کنند که انتخاب این که چه غذایی بپزند از خود آشپزی سخت تر است. یا مثلا هنگامی که می خواهید یک فیلم ببینید اما زمان زیادی را صرف انتخاب فیلم می کنید دیگر انرژی خود را برای دیدن فیلم از دست می دهید. این موضوعی است که بیشتر افراد از آن بی اطلاع هستند.

داشتن حق انتخاب برای تصمیم گیری، انرژی زیادی از لوب فرونتال مغز می گیرد و مغز را تحت فشار قرار می دهد.

  پس این شما هستید که باید زندگی خود را طوری برنامه ریزی کنید که نیاز به تصمیم گیری و انتخاب در آن به حداقل برسد و انرژی کمتری را صرف این قسمت کنید. در این صورت می توانید انرژی بیشتری را برای موضوعات مهم صرف کنید.

تصمیم گیری و انتخاب حتی برای مسائل بسیار ساده مغز شما را تخلیه می کند و شما را از مسیر موفقیت منحرف می سازد. پس حالا که با این موضوع آشنا شدید بهتر است خود را درگیر انتخاب های غیر ضروری نکنید تا مغز شما انرژی لازم برای رسیدن به اهداف بزرگ را داشته باشد.

برای شوارتز در کتابش با نام پارادوکس انتخاب می گوید هرچه حق انتخاب های پیش رو بیشتر باشد، احتمال خستگی و عدم رضایت در زندگی بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا