موفقیت

جان گاتمن، پیش گوی موفقیت زندگی مشترک

جان گاتمن، پژوهشگر در زمینه ی موفقیت زندگی مشترک

جان گاتمن روانشناس و زوج درمانگر آمریکایی است که بیش از چهل سال روی عوامل مرتبط با موفقیت زندگی مشترک و عوامل پیش بینی کننده ی طلاق در حال مطالعه و تحقیق بالینی می باشد. وی در سال 2007 میلادی، از طرف انجمن روان درمانی، به عنوان یکی از ده درمانگر برتر دنیا معرفی شد و هم اکنون استاد تمام بازنشسته ی دانشگاه واشنگتن است. او ادعا می کند که بعد از چهل سال تحقیق و مطالعه، با دیدن پنج دقیقه از زندگی واقعی یک زوج یا فیلمی از تعاملات آن ها می تواند با احتمال 90 درصد سرانجام رابطه ی آن ها را پیش بینی کند. در ادامه مجله ی موفقیت و سلامت آبی شما را به مطالعه ی چکیده ی یافته های گاتمن دعوت می کند.

موفقیت زندگی مشترک
موفقیت زندگی مشترک

نمک روی زخم هم نپاشید!

گاتمن با بررسی روی 130 زوج طی سال های طولانی دریافت که اصلا مهم نیست که طرفین یک رابطه چه احساسی دارند. اما مهم است که نمک روی زخم یکدیگر نپاشند. او معتقد است که احساس ناخوشایند در هر رابطه ی انسانی می تواند وجود داشته باشد، اما مهم است که بدانیم نباید این احساس را تشدید کنیم. برای مثال اگر شما یک خانم هستید و از مادرشوهرتان خوشتان نمی آید. اما همسر شما با آگاهی از احساس شما، روز تولد مادرش یک هدیه بسیار گران قیمت تر از هدیه ای که برای شما تهیه کرده است، به مادرش هدیه می دهد، یعنی او در حال تشدید حس ناخوشایند شما است. پس برای موفقیت زندگی مشترک هرگز نمک روی زخم هم نپاشید!

ابراز خشم همیشه بد نیست!

بر خلاف باور عموم، ابراز خشم در رابطه، پیش بینی کننده ی طلاق نیست. گاتمن معتقد است زوجینی که خشم خود را نسبت به یکدیگر ابراز می کنند در بلند مدت رضایت زناشویی بالاتری دارند. زیرا بعد از مدتی خط قرمزهای یکدیگر را شناسایی کرده و از آن ها تخطی نمی کنند.

دعوای نتیجه بخش خیلی خوب است!

گاتمن در تحقیقات خود به این نتیجه رسید که وجود تعارض، اختلاف نظر و جر و بحث کردن بین زن و شوهر ها اصلا مهم نیست. در واقع این که زوجین چقدر با هم دعوا و جر و بحث می کنند مهم نیست، بلکه نتیجه ای که از این بحث ها حاصل می شود، مهم است. اگر بعد از دعوا، اصولی تدوین شده و تصمیماتی گرفته شود یعنی نتیجه بخش بوده است. اما اگر قرار باشد فقط با هم دعوا کرده و فحاشی کنید و حاصلی نداشته باشد اصلا رابطه ی خوبی ندارید.

در یک رابطه ی سالم، شوخی و مسخره بازی زیاد است!

شوخ طبعی، ابراز احساسات، ابراز علاقه، تایید یکدیگر، ارتباط فیزیکی، مسخره بازی، لبخند زدن و خیلی دیگر از رفتارهایی از این دست، توانایی خنثی کردن جوانب بد یک رابطه را دارد. در زوج های سالم، از این دست رفتارها زیاد دیده می شود. پس با یکی دیگر از عوامل موفقیت زندگی مشترک آشنا شدیم.

موفقیت زندگی مشترک
موفقیت زندگی مشترک

در یک رابطه ی سالم، حال خوب و بد، توامان وجود دارند!

در تحقیقاتی که جان گاتمن روی زوجین مختلف انجام داد، نتیجه به این صورت بود که میزان متعادلی از هیجان های مثبت و منفی در رابطه ی آن ها وجود داشته است. این بدین معنا است که اگر در رابطه ی خود همواره احساس خوشحالی یا ناراحتی می کنید مشکلی وجود دارد. پس در زندگی های موفق، احساس خوب و بد دائما در حال جایگزینی هستند. یک فرمول جالب که توسط گاتمن در رابطه با موفقیت زندگی مشترک ارائه شده است بدین شرح می باشد. نسبت حال خوب به حال بد در زندگی های موفق پنج به یک است ولی این نسبت در زندگی های بی ثبات به هشت دهم به یک تغییر می کند.

نقش خانم ها در موفقیت زندگی مشترک

در بین 130 زوجی که گاتمن در طول زمان مورد مطالعه قرار داد به این نتیجه رسید که در ازدواج های موفق، اغلب این خانم ها بودند که اوضاع را به حالت خوب و شرایط عالی باز می گرداندند. به علاوه این خانم ها هستند که توانایی تسکین همسران خود را در احساسات شدید دارند. دلیل این امر هم این است که آقایان به لحاظ بیولوژیک، توانایی کمتری برای تحمل آشفتگی و استرس در زندگی زناشویی دارند. حال تصور کنید که آقایان نیز برای بهبود رابطه مهارت کسب کنند و این کار را متقابلا برای همسر خود انجام دهند، زندگی مشترک آن ها به بهشت تبدیل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا